• Güzellik
  • 29 Nisan, 2022

Yüz Masajının Cildinize İnanılmaz Etkileri

  • 0
  • 5886
  • 0
  • 0

Yüz, bedenimizdeki değişimleri, yaşlılık belirtilerini en çok yansıtan bölge. Hava kirliliği, stres, beslenme alışkanlıkları, genetik faktörler gibi cildi yaşlandıran pek çok faktör var. Yaşla birlikte, tüm bunların da etkisiyle cilt zamanla eski esnekliğini kaybederek yüzde zamanla derinleşen çizgiler oluşuyor, sarkmalar başlıyor. Bu yüzden geçmişten günümüze cilt bakımı açısından en çok dikkat edilen, estetik uygulamalarının en fazla yapıldığı bölgelerden biri yüzümüz. Genç, sağlıklı, ışıl ışıl görünmesi için pek çok yol deniyoruz, cilt bakımı yaptırıyoruz, cilt bakım ürünleri satın alıyoruz hatta bazen cerrahi müdahalelere, estetik uygulamalarına başvuruyoruz. Tüm bu işlemler hem belli bir bütçe ayırmayı gerektiriyor, hem de uğraşmayı. Oysa, özellikle son yıllarda yaygınlaşan, ürünler ya da profesyonel yardımlar dışında daha pratik ve masrafsız, doğal yöntemlerle de sağlıklı, canlı cilde sahip olmak mümkün. Bu yöntemlerin başında yüz masajı geliyor.

İster evde kendi olanaklarınızla, ister güzellik merkezleri yardımıyla uygulanan, doğal yollarla ışıltılı, sağlıklı, genç görünüme sahip bir cilde sahip olmayı kolaylaştıran yüz masajı faydaları saymakla bitmez. İşte bu faydalardan bazıları…

1. Doğal Bir Yüz Germe

Düzenli olarak, doğru tekniklerle yapılan masaj, yüz kaslarını güçlendirerek yüz germe etkisi yaratır ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar. Masaj sırasında uygulanan yüz germe hareketleri kasları çalıştırdığı için sarkma ve kırışıklıkları da önlemeye yardımcı olur.

Yukarı ve dışa doğru itilerek yapılan masaj sarkan cildi kaldırmaya yardımcı olduğu gibi cildin daha fazla sarkmasını da engeller. Yüz çizgilerine yapılan masajlar da zamanla bu çizgilerin derinliklerinin, izlerinin azalmasını sağlayacaktır. Yüzün farklı bölgelerine yapılan masaj, yüz şişliklerinin önlenmesinde, giderilmesinde de etkilidir. Pek çok masaj türü var elbette bunun için yapılan. Sözgelimi, yüzün çeşitli noktalarına uygulanan basınç aracılığıyla kırışıklıkları gidermeye, cilt sorunlarını azaltmaya yarayan yüz refleksolojisi bunlardan biri.

Bir uzman tarafından önerilecek bakım ürünleriyle de destekleyebileceğiniz yüzme germe hareketleri, yüz masajı sırasında, işi kolaylaştırmak, etkisini arttırmak için doğal taşlar kullanılarak yapılan cilt masajı aletlerini de kullanabilirsiniz. Yüz kaldırma gibi bazı işlemlerde kullanılan cihazlar da yararlı olmakta, işlemin etkisini arttırmaktadır.

2. Kan Dolaşımını Arttırır

Masaj, aynı zamanda iyi bir uyarıcıdır ve kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandırır, arttırır ve cildin canlanmasını sağlar. Kan dolaşımının hızlanmasının ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları azaltan, cildi gençleştiren bir etkisi de vardır. Akışın hızlanması, oksijen ve besin miktarını da arttırdığı için cildin kendini yenilemesine, beslemesine yardımcı olur. Cilde sağlıklı, ışıltılı bir görünüm verir. Bunun düzenli olarak devam etmesi ise zamanla kolajen ve elastin üretiminin artması, bunun sonucunda esnek, sağlıklı bir cilde kavuşmak demektir.

3. Gerginliği Giderir

Yüz masajı, tıpkı vücuda yapılan diğer masajlar gibi insanı gevşeten bir uygulamadır ve yalnızca uygulandığı yere yararlı olmakla kalmaz, kişinin zihnini rahatlatır, gerginliğine, stresine de iyi gelir. Kişinin bakımına dikkat etmesi zaten başlı başına ruhuna iyi gelen bir eylemdir. Yüz masajı da olumlu sonuç almayla birlikte kişinin kendini huzurlu, rahat hissetmesine yardımcı olur. Aslında stres, yüz kaslarını da etkilediği için kırışıklıkların görünümü arttırır ve kişiyi mutsuz eder. Dolayısıyla kırışıkların giderilmesi, kişinin kendini sevmesi, beğenmesi, ruh sağlığını da olumlu yönde etkiler, gerginlik, stres, endişe duygularını giderir.

4. Cilt Ürünlerinin Etkinliğini Arttırır

Düzenli olarak yapılan yüz masajı cildi harekete geçireceği için kullanılan krem, serum gibi cilt bakım ürünlerinin de daha iyi emilmesini sağlar. Masaj sırasında da kullanabileceğiniz cilt bakım ürünlerinin emiliminin artması, masajla birlikte cildin canlanmasına, nefes almasına, beslenmesine etki eder. Özellikle yaşlanma, kırışıklık karşıtı kremleri kullanmak masajın etkisini de arttırır ve cildi yaşlanma izlerine karşı korur. Cilt ürünlerinin ve masajın etkili olması için öncesinde cildi temizlemek de yarar olduğunu da ekleyelim. Temiz bir cilde kullanılan ürünlerin kırışıklık tedavisi için faydası daha da artacaktır.

5. Daha Genç Bir Görünüm Sağlar

Cildi harekete geçiren, kan dolaşımı hızlandıran yüz masajıyla yüzdeki yaşlılık izleri de engellenir. Kırışıkları azaltan ve oluşmasını geciktiren yüz masajı, hücre yenilenmesine de yardımcı olduğu için daha genç, canlı, ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yine uzman ellerde yapılması gereken yüz modelleme masajı ile cildin esnekliğinin arttırılması ve doğal yoldan ince kırışıkların yumuşatılması ve oval düzeltme mümkündür.

Tüm bu etkilerin ve daha fazlasının görülmesi için yüz masajını işinin uzmanı ellerde yaptırmanızı, kendiniz yapacaksanız nasıl yapılacağını çok iyi öğrenerek işe başlamanız gerektiğini de hatırlatalım.

Bir Yorum Yazın