Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 25 Kasım, 2021

Kilo Verme Sürecinde Sanal Market Alışverişinin Önemi

  • 0
  • 5071
  • 0
  • 0

Diyetisyen Ela Cempel

Kilo Verme Sürecinde Sanal Market Alışverişinin Önemi

Son günlerde daha çok hayatımıza giren sanal market alışverişleri, kolaylıkları yanında bazı riskleri de beraberinde getiriyor. Özellikle de diyet sürecinde iseniz. Bunu engellemenin yolu ise alışverişten önce iyi bir planlama yapmak. Teknolojik, sosyal, kültürel, ekonomik vb. alanlardaki gelişme ve yenilikler, artan nüfus, kalabalıklaşan şehirler, hayatın her alanında değişimleri de beraberinde getirdi. Hem de başımızı döndürecek kadar hızlı bir tempoda. Alışveriş alışkanlıklarımız da bunların başında geliyor. Mahalle bakkalı, küçük marketler, süpermarketler, hipermarketler derken sanal marketler girdi hayatımıza. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi, zaman zaman uygulanan sokağa çıkma yasakları, artan iş temposu gibi nedenler de sanal marketleri daha çok ön plana çıkardı. Özellikle büyük şehirlerde pek çoğumuzun kolayına geldiği için alışverişte başvurduğu yöntemlerden biri olmaya başladı. Bir tıkla isteğimiz her şeyin ayağımıza gelecek olması işimizi kolaylaştırdı kolaylaştırmasına da her anlamda değil ne yazık ki.

Özellikle de zayıflamak isteyenler ya da kilo verme sürecinde olanların eğer biraz da alışveriş konusunda zaafları varsa, işleri hiç de kolay değil. Eskiden mahalle bakkalından alınan gıda ürünleri belliydi: Ekmek, peynir, yağ, yoğurt, yumurta, şeker, un vb. Bir alışverişte alınan ürünler çoğu kez bir elin parmaklarını geçmezdi bile. Şimdiki kadar ürün çeşidi de yoktu o zamanlar. Sebze, meyveleri de manavdan ya da pazardan alırdık zaten. Şimdi öyle mi? Sanal alışveriş için marketin sitesini açtığımızda, kalori içeriği yüksek fakat besin değeri düşük gıdalar, kampanya ve bol seçenekleri ile ekranlarımıza düşüveriyor hemen. Tatlısından tuzlusuna, meyvelisinden sadesine kadar, içinde çokça kalori yanında katkı maddesi de barındıran envaı çeşit ürün. Özellikle duygusal olarak hassas olduğumuz dönemlerimizde bu ürünlerin, abur cubur diye tabir edilen gıdaların cazibesine kapılmamak çok zor. Sanal marketler sayesinde bu siparişleri anlık olarak veriyor ve bir anda kendimizi abur cubur atıştırmalıkları yerken bulabiliyoruz.

Fazla kilolarınızdan kurtularak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek istiyorsanız, diyet yaparak kilo verme gibi bir hedefiniz var ise, spor salonlarına ayırdığınız vakit kadar, sanal market alışverişi konusunda atacağınız adımlar da oldukça önemli. Peki, sanal marketten alışveriş yaparken, özellikle diyet döneminde her zaman aklımızda tutmamız gereken noktalar nelerdir? Aslında normal market alışverişi yaparken uymamız gereken kuralları da içeren bu püf noktalara birlikte bakalım.

Sanal market alışverişini asla aç karnına yapmayın . Sanal market alışverişi yapmadan önce karnınızın tok olduğu ve duygusal olarak kendinizi iyi hissettiğiniz zamanları seçmekte yarar var. Bu sadece kilo vermenize değil, bütçenize de yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olmayan, gereksiz gıdayı almayacağınız için paranız cebinizde kalacaktır. Aç karnına gıdaların daha çekici geleceğini de unutmayın

Alışveriş listenizi önceden hazırlayın. Alışveriş için sanal marketin sayfasını tıklamadan önce, mutfakta gerçekten ihtiyacınız olan ürünlerin listesini yapın. Bu listeyi hazırladıktan sonra siparişinizi verin ve siparişi verirken asla listenin dışına çıkmayın.

Etiket okumaya özen gösterin. Hem kilo vermek hem de sağlıklı besin tercihi için etiket okumak önemli. Satın alacağınız gıdanın etiketini mutlaka okuyun. Okurken, ‘içinde hangi besin var, kalorisi kaç, katkı maddesi içeriyor mu, bunların vücuda etkisi ne, kilo aldıran bir besin mi?’ gibi ayrıntılara mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Sözgelimi, etiketinde yer alan ‘trans yağ içermek’ ibaresi o besini sağlıklı yapmaya yetmiyor. Evde sağlıksız besinler bulundurmak ise, sağlıksız beslenmeye, hastalıklara neden olduğu gibi kilo vermenizin önündeki en büyük engellerden de biridir.

İndirim ve promosyon kampanyalarına kanmayın . İndirim veya promosyondan faydalanarak maddi olarak belki kârlı bir iş yapabilirsiniz ama indirimin cazibesine kapılıp ihtiyacınız olmayan ürünleri satın alma riskiniz de var. Alınınca da tüketiliyor ve kilo vermeyi zorlaştıran bir hale dönüşüyor ne yazık ki. Tersinden düşünecek olursak, almazsanız tüketmez, kendinize dur diyebilirsiniz. Unutmayın, beslenme listenize uygun, yani diyet alışverişi yapmak, kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

Zor geçen bir günün sonunda sanal market alışverişi yapmayın. Zorlu geçen bir günün sonunda, eğer duygusal yeme yatkınlığınız da varsa, kendinizi zararlı atıştırmalıklar ile avutmayı düşünebilirsiniz. Bu yüzden özellikle kendinizi mutsuz hissettiğiniz zamanlarda alışverişten uzak durmak, avunmayı da sağlıklı yiyecekleri tercih ederek yapmak en doğrusu.

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra sanal market alışverişinizi kilo vermenizi destekleyecek şekilde yapmaya artık hazırsınız. Sağlıklı, dengeli beslenmek zor, uğraştırıcı bir iş gibi görünse de püf noktalarına dikkat ederek bunu kolaylaştırmak sizin elinizde. Yeter ki kararlı olun, asla pes etmeyin ve bunu yaşam tarzınız haline getirin.

Ela Cempel / Diyetisyen
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın