• Yeme İçme Mekanları
  • 10 Haziran, 2022

Lounge Restoran Cafe Nasıl Bir Mekan Türü?

  • 0
  • 14739
  • 0
  • 0

İngilizcede genellikle iş çıkışı bir yerlerde dinlenmek ve günün stresini atmak anlamında kullanılan lounge kültürü, restoran ve cafe tarzı işletmelere kıyasla bazı farklı özellikleri ile dikkat çekiyor. Peki, lounge nedir? Hangi etkinliklerde daha sık tercih edilir?

Günümüzde çoğu insan tarafından
lounge, restoran ve cafe arasındaki ayrım net olarak bilinmiyor. Lounge kültürünün daha da yaygın hale geldiği son yıllarda özellikle internette “Lounge ne demek?”, “Lounge, hangi etkinliklerde tercih edilir?” tarzı sorular daha sık araştırılıyor.

İngilizcede dinlenme ve bekleme noktası anlamına gelen loungelara kelimesinden türeyen lounge, genellikle iş çıkışı günün stresini atmak, bir şeyler yiyip içmek ve dinlenmek amacıyla gidilen mekânlara deniliyor. Restoranlara kıyasla daha kısıtlı yemek çeşidine sahip olan lounge işletmeler, müzik yayınları ile ön plana çıkıyor. Lounge kültüründe genellikle daha dinlendirici ve rahatlatıcı müzikler tercih ediliyor. Mimari özellikleri ile de barlara kıyasla daha dekoratif bir görüntü çizen lounge işletmeler, yoğun iş temposunun ardından stres atmak isteyen çalışanların gözde noktaları arasında yer alıyor.Lezzet, hızlı servis ve geniş menü yelpazesine öncelik veren restoranlara kıyasla lounge işletmeler, genellikle hafif bir şeyler içmek ve günün stresini atmak için tercih ediliyor. Restoran ve lounge ile çoğu zaman aynı kefeye konan cafe işletmeleri ise hafif yiyecek ve içeceklerin bulunduğu sosyal mekânlar olarak ön plana çıkıyor. Restoranlarda aile ortamına daha fazla rastlanırken, lounge kültürü ise genellikle arkadaş ortamlarına hitap ediyor.


Dekorasyona ve müzik yayınlarına ayrı bir önem veren lounge işletmeler, menü yelpazesiyle de kafe-bar ve restoran tarzı işletmelerden ayrılıyor. Özellikle 2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de de hızla yayılmaya başlayan lounge kültürü, günümüzün de popüler tercihleri arasında yer alıyor. İç tasarımı, menü çeşitliliği ve müzik yayınlarıyla merak uyandıran lounge işletmelerin kafe ve barlara kıyasla pahalı mı yoksa ucuz mu olduğu da merak uyandırıyor.

Lounge fiyat listesi kaç liradan başlıyor?”, “Lounge işletmelerde yemek fiyatları ne kadar?” tarzı sorulara yanıt arayan çoğu kişi, genellikle fiyatların işletmeden işletmeye değişiklik gösterdiğini fark ediyor. Cafe ve barlara kıyasla daha estetik ve dinlendirici bir tema ile müşterilerini ağırlayan lounge işletmeler, kitap okumak isteyen gençler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Lounge’da ne yenilir, ne içilir?

Lounge işletmelerin menüsünde genellikle tost ve sandviç tarzı kolay hazırlanabilen yiyecekler bulunuyor. Waffle, dondurma ve cheesecake gibi tatlılar, lounge işletmelerde en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Birçok çay ve kahve çeşidi de lounge işletmelerin menü listesinde yer alıyor. Bazı lounge işletmelerin menüsünde içkiler de yer alırken, bazı işletmeler ise bundan uzak duruyor.Lounge’nin restorandan farkı nedir?

Restoranlar genellikle açlığı dindirmek ve yemek yemek için tercih edilirken, lounge işletmeler ise genellikle günün stresini atarken hafif bir şeyler yiyip içmek amacıyla tercih ediliyor. Lounge kültürü, restoranlara kıyasla iç mimariye de daha çok önem veriyor. Müşterilerine dekoratif ve estetik bir tema oluşturan lounge işletmeler, genellikle gençlerin buluşma noktası olarak dikkat çekiyor. Dinlendirici ve rahatlatıcı müzik yayınları eşliğinde müşterilerine ağırlayan lounge işletmeler, menü çeşitliliği ile de restoranlardan ayrılıyor. Restoranların menü yelpazesi daha genişken, lounge kültüründe genellikle tost ve sandviç gibi kolay hazırlanabilen yiyeceklere yer veriliyor.Lounge Menü Fiyatları

Lounge menü fiyatları genellikle işletmeden işletmeye değişiklik gösteriyor. Özellikle İstanbul’un gözde noktalarında, içki ve nargile satışının da gerçekleştirildiği lounge işletmelerin menü fiyatları, emsallerine kıyasla daha yüksek oluyor. Nargile içmek için de sıklıkla tercih edilen lounge işletmelerin menü fiyatlarında kentten kente ve bölgeden bölgeye farklılıklar yaşanıyor. Çoğu kişi ise zaman zaman rastlanılan yüksek fiyatlara rağmen dinlendirici ortamı ve estetik mimarisiyle insana huzur veren lounge kültürünü hayatının vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor. Lounge işletmelerde satışı yapılan tost ve sandviç gibi kolay hazırlanabilen yiyecekler, diğer işletmelere kıyasla genellikle biraz daha pahalı olabiliyor. Arkadaş ortamının vazgeçilmezleri arasında yer alan tatlı çeşitleri de emsallerine kıyasla biraz daha yüksek ücretten müşterilere sunuluyor. Birçok tatlı çeşidini menüsünde bulunduran lounge işletmelerde genellikle waffle, cheesecake, dondurma, pasta ve hafif sütlü tatlılar tercih ediliyor.

Bir Yorum Yazın