• Sağlıklı Beslenme
  • 24 Şubat, 2022

Sağlıklı Yağ Yakımında Etkili 7 Besin İçeriği

  • 0
  • 3983
  • 0
  • 0

Sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarından biri yeterli ve dengeli beslenmeyse, diğeri de spordur. Sağlıklı kalmanın yanında fazla kiloları vermek ya da kilo almamak için hem beslenmemize özen gösteririz, hem de düzenli spor yapmaya... Bu süreçte en doğru yol bir diyetisyen aracılığıyla yola çıkmaktır elbette. Diyete başlamadan yağ oranı hesaplama ilk yapılması gereken işlerin başında gelir. Çünkü vücudun yağ oranını öğrenmek, sonrasında, yani kilo verme sürecinde kilonun yağdan mı, kastan mı verildiğini bilmek açısından önemlidir. Peki, yağdan kilo vermek için ne yapılmalı? Ya da başka bir soruyla vücutta yağ yakımı nasıl olur? Burada bilinmesi gereken, metabolizma hızı ile yağ yakımının doğru orantılı olmasıdır. Metabolizma hızlandığında enerji ihtiyacı da artar ve yağ yakımı hızlanır. Yeterli, dengeli beslenme ve spor, diyet sürecinde, yağ yakımında önemli ama öyle besinler var ki, yağ yakıcı özellikleri diyet sürecini daha da hızlandırıyor ve sonuç almayı kolaylaştırıyor. Üstüne üstlük bu besinler aynı zamanda keyifle tükettiğimiz ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz besinler. Kilo vermeye yağ yakıcı özellikleri nedeniyle yardımcı olan bu mucizevî besinler bakalım nelermiş?

Balık

Balık, buğulamadan ızgaraya, fırından çorbaya kadar pek çok şekilde tüketebileceğimiz bir besin. Kas yapımını destekleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, içinde taşıdığı Omega 3 ile kilo vermeye de yardımcı olan balık, diyet listesinde mutlaka yer alması gereken besinlerin başında geliyor. Yapılan araştırmalar, tok tutma özelliği de olan bu ürünün, obezite, kolesterol gibi pek çok hastalık için de yararlı ve kalp dostu olduğunu gösteriyor. Sofralarımızda haftada en az iki kez balığa yer vermekte yarar var.

Yumurta

Mutfağın olmazsa olmazlarından birisidir yumurta. Kahvaltıda, yemeklerde, bazı besinlerin yapımında kullanılması nedeniyle en çok tüketilen ürünlerin başında gelir. Protein açısından oldukça zengin olan bu besin, tok tutma özelliği nedeniyle kilo vermek ve yağ yakmak açısından da oldukça önemlidir. Aç karnına yağ yakan besinler arasında yer alan yumurta, kahvaltıda tüketildiğinde gün boyu tokluk hissi vereceğinden yağ yakımını da hızlandırır.

Kahve

Geleneksel içeceklerimizden olan ve severek tüketilen kahve, ölçülü olduğu takdirde oldukça yararlıdır ve hızlı yağ yakan içecekler listesinin başlarında yer alır. Ana maddesi olan kafein metabolizmayı hızlandıran bir özelliğe sahiptir ve en iyi, etkili yağ yakıcılardan biridir. Aynı zamanda iştahı kestiği ve tokluk hissi yarattığı için kilo verme dışında, verilen kiloyu korumakta da yardımcıdır. Tüketirken yağ yakmada etkili olması için şeker ve krema türü maddelerin kullanılmaması gerektiğini de hatırlatalım.

Acı Biber

Acı biber, içinde yer alan kapsaisin maddesi nedeniyle metabolizmayı hızlandırarak vücut ısısını arttırmakta ve vücudun enerji harcamasını sağlamaktadır. Bu da yağ yakımını hızlandırdığı için diyette önerilen besinler arasındadır. Özellikle yemeklere lezzet katmak için tercih edilen acı biber, Gece yağ yakan yiyecekler listesinde de yer alır. Diyet sürecinde çokça önerilen yağ yakan çorba tarifi de genellikle acı pul biber ile tatlandırılınca keyifle tüketilir. Yemeklere lezzet katan bu ürünü reflü türü mide rahatsızlığı olanların dikkatli tüketmesi gerekiyor.

Yoğurt

Tıpkı yumurta gibi yoğurt da sofraların vazgeçilmezlerindendir. İçerisinde yer alan kalsiyum, amino asit gibi maddeler, metabolizmayı hızlandırarak kalori yakmayı sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur. Protein, kalsiyum, B12 vitamini, magnezyum içerdiği için tokluk hissi de yaratan yoğurt, kasları da kuvvetlendirir. Kalorisi düşük olan yoğurt, karın bölgesi yağ yakımı için de oldukça etkilidir. Beklenen etkinin sağlanması için özellikle pek çok yararlı bakteri ve maya içeren probiyotik yoğurt ya da evde yapılan yoğurdu tüketmekte yarar var.

Yeşilçay

Kalorisi oldukça düşük olan yeşil çay, vücutta yağ yakımını hızlandırması yanında oldukça güçlü bir antioksidandır. Ona bu özelliği veren ise içinde yer alan Epigallokateşin Gallat adlı bileşiktir. B vitamini, magnezyum, folik asit ve potasyum bakımından da zengin olan ve metabolizmayı hızlandıran, yağ yakımını arttıran yeşil çay düzenli olarak günde 1-2 bardak tüketilebilir.

Oolong Çayı

Tıpkı yeşil çay gibi kafein de içeren ve vücudun enerji tüketimini arttırarak yağ yakımına yardımcı olan ve kilo verdiren bir diğer çay da oolong çayıdır. Kalorisi olmayan bu içecek, sindirim sistemi açısından da yararlıdır. Vücuttaki toksin ve yağların atılmasını sağlayan oolong çayı, metabolizma hızı yanında vücudun direncini de arttırır. Yoğurt gibi karın yağlarının yakımında da etkilidir. Yeşil çay gibi düzenli olarak günde 1-2 fincan tüketilebilir.

Ve tabii ki tüm bu besinlein yanı sıra su hayatın olmazsa olmazlarından biridir. Pek çok yararının yanında, metabolizmayı hızlandırma özelliği de bulunan bu hayati sıvıyı düzenli tüketmek de son derece önemli. Vücuttan toksinleri de atan su, yağ akışını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. Vücuttan ödemi atmak için en etkili yollardan biri su içmeyi ihmal etmemektir. Bu yüzden diyet listesinin en başında yer alır.

Bir Yorum Yazın