• Yeme İçme Mekanları
  • 20 Haziran, 2022

Tarihi ve Yeni Nesil Fırınları ve Lezzetlerini Keşfet

  • 0
  • 2699
  • 0
  • 0

Ürettikleri birbirinden lezzetli unlu mamuller ve tatlı çeşitleri ile sofralara lezzet şöleni sunan fırınlar, Türk halkının özellikle kahvaltı saatinde vazgeçilmez adresi olmaya devam ediyor.

Simit ve poğaça gibi kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinin yanı sıra birbirinden özel ekmek çeşitleri ile de damaklara hitap eden fırınlar, özellikle sabah saatlerinde vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Güne güzel ve lezzetli bir kahvaltı ile başlamak isteyenlerin vazgeçemediği lezzetlerin başında ise simit ve poğaça türleri geliyor. Sıcak çay ve güzel bir kahvaltı sofrası eşliğinde tüketilen simitler ve poğaçalar, damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor.

Çay, Simit

Özellikle sabah saatlerindeki yoğunluk sebebiyle çoğu fırınlar simit talebine yetişmekte zorlanıyor. Günün ilk saatlerinden itibaren ateşlenen fırınlar, sabah erkenden işe gidecek olan ve kahvaltı hazırlamaya vakit bulamayan çalışanların gözde adresi olmayı sürdürüyor. Birbirinden lezzetli poğaça ve börek çeşitlerini de içinde barındıran fırınlar, açma türleri ve fırın tatlıları ile de kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Fırınlarda en çok talep gören diğer ürünler arasında yufka, lavaş ve bazlama ön plana çıkıyor. Evde hamur işi yemek yapmak isteyenlerin de birçok temel malzemesini satışa sunan fırınlar, günün erken saatlerinde mesaiye başlayıp akşam saatlerine kadar müşterilerini ağırlamayı sürdürüyor. Öte yandan son dönemde fırın cafe olarak adlandırılan işletmeler de hızla yayılıyor. Özellikle gençlerin gözde buluşma noktası haline gelen fırın cafe işletmeleri, unlu mamuller başta olmak üzere fırın lezzetlerine ilginin daha da artmasına vesile oluyor.

Tarihi Fırınlarda hangi Çeşit Yiyecekler Bulunur?

Türkiye’de birçok geçmişi uzun yıllara dayanan tarihi fırın bulunuyor. Sayısız tarihi fırına ev sahipliği yapan İstanbul’da bu alanda ön plana çıkan işletmeler; Tarihi 7-8 Hasanpaşa Fırını, Tarihi Evin Taş Fırını, Akmanoğlu Fırını, Tarihi Oktay Kurabiye Fırını, Tarihi Beşçeşmeler Fırını, Tarihi Kasımpaşa Fırını ve Tarihi Cerrahpaşa Fırını olarak sıralanıyor. Bursa’da en meşhur tarihi fırınlar arasında ise, Tarihi Abdal Simit Fırını ve Tarihi Taş Fırını dikkat çekiyor. Tarihi fırınlarda en çok tercih edilen ürünlerin başında simit geliyor. Simidin yanı sıra poğaça ve açma türleri de sıkça talep ediliyor. Bununla beraber birçok tarihi fırında bazlama satışı da yapılıyor. Tarihi fırınların en gözde seçenekleri arasında bulunan fırın tatlıları da gün boyu müşteriler tarafından satın alınıyor. Son dönemde birçok fırında glütensiz ürün satışı da hızla yayılmaya devam ediyor.Fırın Cafe Mekanlarının Özellikleri Nelerdir?

Son yıllarda hızla yayılan ve yeni nesil fırınlar arasında gösterilen fırın cafe işletmeler, özellikle gençlerin uğrak adresleri arasında yer alıyor. Fırın ürünlerini cafe tarzı geniş mekânlarda sunan fırın cafe işletmelerde genellikle müzik de eksik olmuyor. Gençlerin yanı sıra orta yaş kesim ve yaşlıların da en gözde buluşma adreslerinden biri haline gelen fırın cafeler, öğle saatlerinde de yoğun ilgi görüyor. Öğle yemeğini kaliteli bir mekânda, uygun maliyetlerle ve arkadaşlarıyla birlikte yemek isteyenlerin aklına gelen ilk seçenek olan fırın cafeler, pahalı restoranlara kıyasla daha uygun fiyat listesi ile hem cebe hem de eşsiz lezzetleriyle damağa hitap ediyor.

Fırın Unlu Mamülleri Fiyatı

Fırınlarda üretilen unlu mamuller arasında en çok tercih edilen ürün olan simidin fiyatı genellikle 4-6 lirasında değişiyor. Bir diğer favori ürün olan poğaça fiyatları da içindeki malzemesi ve özelliğine göre farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak bakıldığında poğaça fiyatları da 6-10 lira arasında fiyatlandırılıyor. Fırınlardan en çok satılan bir diğer ürün olarak da ekmek ön plana çıkıyor. Son yıllarda peş peşe değişen rakamlar sebebiyle internet ortamında da ekmek fiyatları sıkça araştırılıyor. “Ekmek fiyatları 2022 yılında kaç lira?” ve “Ekmek fiyatlarında son durum nedir?” gibi sorularla arama motorlarına yönelen internet kullanıcıları, çoğu zaman 3-4 lira aralığında değişen fiyatları görüyor. Ekmek fiyatları şehirden şehre göre de küçük farklılıklar gösterebiliyor. Öte yandan fırınlardan en çok talep edilen bir diğer ürün olarak ise yufka dikkat çekiyor. Fırınlarda günlük 1000 gram yufkanın fiyatı 15-25 lira olarak göze çarpıyor. Fırın tatlılarına bakıldığında ise işletmeden işletmeye farklılık gösteren rakamlar ortaya çıkıyor. İstanbul’da güzel bir fırın cafeden satın alınacak olan 600 gramlık bir ekler pastanın fiyatı 150 liraya kadar yükselebiliyor. Elmalı kurabiye fiyatları da boyutuna ve çeşidine göre 10 liradan başlayıp 25 liraya kadar çıkıyor. Yine fırınlardan en çok tercih edilen tatlılar arasında yer alan ıslak kekin fiyatı da boyutuna ve içeriğine göre değişmekle beraber 10-50 lira aralığında fiyatlandırılıyor.

Bir Yorum Yazın