• Güzellik
  • 03 Ekim, 2022

Uzun ve Bakımlı Tırnaklar İçin 5 İpucu

  • 0
  • 3521
  • 0
  • 0

Bakımlı, güzel görünmenin olmazsa olmazlarından biri de el ve tırnakların görünümüdür. Düzgün kesilmemiş, ojelerin yarısı çıkmış, tırnak etleri uzamış bir tırnak kişinin de sağlıksız görünmesine neden olur. Bakımlı eller, sağlıklı, uzun tırnaklar ise kişinin güzelliğini tamamlar.

Uzun ve bakımlı tırnaklar için beslenmeye dikkat etmek başta gelen şartlardan biridir. Kalsiyum ve demir içeren süt, et gibi ürünleri de içine alan sağlıklı beslenme, saçlar için olduğu kadar tırnaklar için de oldukça önemlidir. Beslenme dışında ise düzenli olarak yapılacak bakım da tırnakların sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Uzun tırnak bakımı düzenli yapıldığı, ojeyle renklendirildiği zaman hoş bir görüntüye sahip olur. Güzellik merkezi hizmetleri içerisinde de yer alan ve oldukça önemli olan tırnak bakımını dilerseniz evde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Tırnakları düzenli kesmek, törpülemek dışında evde kolaylıkla bulunabilecek malzemelerle ve biraz zaman ayırarak tırnaklarını hem bakımlı hem güçlü kılmak mümkün.

Peki, uzun ve bakımlı tırnaklar için evde tırnak bakımı nasıl yapılır? Bunun için ne yapmak gerekir? İşte tırnak güzelliği, sağlığı ve tırnak bakımı için yol gösterici olacak 5 ipucu.

Yanınızda Mutlaka Nemlendirici Taşıyın

Gerek el gerekse tırnak bakımında nemlendirici kullanımı son derece önemlidir. Hassas olan tırnak etlerini kesmemek, koparmamak için hem yağ hem kremle nemlendirmek gerekir. Özellikle oje kuruduktan ya da ojeyi çıkardıktan sonra, manikür sonrasında elleri yıkayarak el kremi kullanmak tırnak ve el sağlığı için yararlı olacaktır. Tırnakların güçlenmesi, parlak görünmesi için de sürekli nemlendirmekte yarar var. O yüzden yanımızda taşıdığımız nemlendirici ile zaman zaman ellerimizi, tırnak etlerimizi ovarak nemlendirelim.

Renkli ojeli eller

Tırnaklarınız için Besleyici Yağlar Kullanın

Kırılmaması, parlak ve sağlıklı görünmesi için de tırnakları güçlendirmek önemlidir. Tırnak nasıl güçlendirilir sorusuna verilecek cevaplar arasında besleyici bakım yağları kullanarak cevabı başta gelir. Uzun ve sağlıklı tırnaklar ve tırnak etleri için badem yağı, susam yağı, Hindistancevizi yağı, aloe vera, jojoba gibi doğal yağlar etkili olacaktır. Tırnakları en iyi ne besler diye sorulacak olursa biotin, balık yağı, E vitamini gibi takviyeler tırnakların güçlenmesinde oldukça etkilidir diye cevap verilebilir. Bu yağları kullanma şekli ise tırnak ve tırnak çevresine damlatarak 3-4 dakika kadar masaj yapmaktır. Tırnakların, tırnak etlerinin sağlıklı görünmesi için bu yağların karışımı da kullanılabilir. Saç, tırnak, cilt için gerekli olan keratin üretimini destekleyen biotin vitamini, vücutta eksik olduğu durumda tırnaklarda soyulma, kırılmak meydana gelmektedir. Bu yüzden sağlıklı tırnaklar için biotin vitamini içeren baklagiller, yumurta, fındık, fasulye, balık, badem, ceviz gibi besinleri tüketmekte yarar var.

Ojenizin Altına Mutlaka Baz Kullanın

Uzun tırnakları güzel gösteren oje ya da nail art uygulaması tırnakların hava almasını engellediği, sararmasına, kırılmasına neden olduğu için kullanmadan önce bazı işlemler yapmak gerekir. Ojenin altına baz kullanmak bunlardan biri. Ojeyi sürmeden önce kullanılacak baz, tırnakların sararmasına ya da zamanla ojenin rengini almasına engel olacaktır. Tırnağın hava alması ve renginin bozulmaması için zaman zaman tırnakları ojesiz bırakmak da başka bir yol.

Ojeli el, manikür

Ojenizin Üstüne Koruyucu Sürün

Tırnakların güzel, bakımlı görünmesini sağlayan ojeyi sürdükten sonra üstüne koruyucu uygulayarak tırnakların daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca koruyucu ojenin daha uzun süre tırnakta kalmasına da yardımcı olur.

El ve Tırnaklarınız için Maske Yapın

Ellerin ve tırnakların nemlenmesini, tırnakların sağlıklı uzamasını sağlamak için evde kolaylıkla maske yapabilirsiniz. E vitamini bakımından oldukça zengin olan zeytinyağı, maske yapabileceğiniz, tırnakları besleyen, sağlıklı uzamasını sağlayan ürünlerin başında geliyor.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Kolay Maske Tarifi

Zeytinyağıyla birlikte evde bulunan bazı malzemelerle kolaylıkla maske hazırlayabilirsiniz. Tırnak için hazırlanacak maske için zeytinyağı dışında gerekli olan malzemeler, 1 yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı bal. Yüksek miktarda A vitamini içeren yumurta sarısı, kırılgan tırnakların güçlenmesine de yardımcı olur. Sağlıklı tırnaklar için hazırlayacağımız maskenin yapımına gelince, önce zeytinyağını hafif ısıtın. Pamuk yardımıyla tırnakların üzerine sürün ve 10 dakika boyunca tırnaklara ve tırnak etlerine masaj yapın. Ardından 1yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp tırnaklara ve çevresindeki deriye sürün. 15 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın