• Güzellik
  • 14 Mart, 2023

Ghee Yağı ile Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  • 0
  • 1170
  • 0
  • 0

Ghee Yağı ile Saç ve Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Beslenmede, cilt ve saç bakımında son yılların trendlerinden biri de doğal ürünler kullanmak. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı yaşam için pek çok insan doğal ürünleri daha çok tercih etmeye başladı. Bu tür ürünlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Ghee yağı da bunlardan biri. Ghee hem beslenme hem de cilt, saç bakımı gibi işlemlerde popüler ürünlerden biri haline geldi. Özellikle cilt bakımında mucizeler yarattığı belirtilen bu ürünün içeriğinde bulunan yağ asitleri tüm cilt türleri için besleyici bir özellik taşıyor. Esnek, yumuşak, pürüzsüz bir cilt elde etmek için tercih edilen ghee yağı, saçlar için de faydalı bir ürün. İlk kez duyanlar ve ghee yağı nedir diye merak edenler için hemen belirtelim, ghee yağı tereyağının arıtılmış hali. Sade ya da saf yağ olarak da adlandırılıyor.

Ghee yağı (saf tereyağ) nasıl yapılır sorusu ise beslenme dışında cilt ve saç bakımında da kullanılan bu yağla ilgili en çok araştırılan ayrıntıların başında geliyor.

Saç bakımı yağı

Peki sade yağ da denilen bu ürünü hem saç bakımında hem cilt bakımında nasıl kullanmamız gerekiyor diye merak edenler için hemen pratik iki tarifi paylaşalım. Önce, ghee yağı ile yapılan bir saç maskesi tarifi

Ghee Yağı Saç Maskesi Tarifi

Saçımızla ilgili yaşadığımız sorunlar zaman zaman pek çoğumuzun şikayetçi olduğu durumlardan biridir. Kuruma, taramada zorluk, kırılmalar, dökülmeler pek çok kadının kâbusu haline gelebiliyor bazı dönemlerde. Evde saç bakımı yapmaktan profesyonel yardım almaya kadar saçların eski haline gelmesi ve kendini toparlaması için çareler aranıyor, çeşitli doğal ürünlerin yardımına da başvuruluyor böyle hallerde. Ghee yağı da bunlardan biri. Çok zengin yağ asitleri ve antioksidan kaynağı olan yağ, özellikle kuru ve kıvırcık saçların bakımında harika bir saç kremi işlevi görüyor. Bunun için içine eklenecek olan bir diğer mucizevi yağ ise zeytinyağı. 1 çorba kaşığı zeytinyağını iki çorba kaşığı ghee yağı ile karıştırarak yapılan karışım saça sürülüyor ve 20 dakika kadar saçta bekletiliyor. Daha sonra ise saç su ile durulanıyor. Bu karışım özellikle saçları yumuşatarak, taramadan şekil vermeye kadar saçta bazı uygulamaların yapılmasını da kolaylaştırıyor.

Peki ghee yağı saç uzatır mı diye merak edenler için hemen belirtelim, araştırmalarda bu konuda bir veri yok ancak içinde yer alan A vitamini, yağ bezlerinin oluşturduğu ve saç köklerini, tellerini besleyen sebum üretimini destekliyor.

Ghee yağının saç için bir başka etkisi ise kepeklerin giderilmesi. Hem erkek hem kadınlar için sorun yaratan saçtaki kepeklerin giderilmesi kolay değildir, bazen uzun uğraşlar gerektirir. Ghee yağı kepek tedavisinde de etkili bir yağ. Bu defa kendisine eşlik eden ürün yine mucizevi ve pek çok alanda el altında bulundurulması gereken bir gıda, limon. Ghee yağı ve limon suyunu karıştırıp saç derisine masaj yaparak sürmek kepek tedavisinde oldukça etkili.

Ghee Yağı Cilt Maskesi Tarifi

Ghee yağı içinde yer alan yağ asitleri nedeniyle cildi besleyici özelliğe sahip olmasıyla cilt bakımında da oldukça etkili ve doğal, saf yağ olması nedeniyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Tüm cilt tipleri için uygun olması da başka bir avantajı. Evde cilt bakımı yaptığınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz, ghee kullanarak hazırlanan ve cildinize yumuşak, esneklik kazandıracak bir tarifi paylaşıyoruz sizinle. Ghee yağı dışında içine eklenen diğer ürünler de yine doğal ürünler.

Önce malzemeleri sayalım:

2 yemek kaşığı ghee yağı

2 yemek kaşığı nohut unu

1 çay kaşığı zerdeçal

Yeteri kadar su

Yapılışı da oldukça basit:

Ghee, nohut unu, zerdeçal iyice harmanlandıktan sonra suyu eklenerek katı bir hamur elde ediliyor. Kıvamı tutturabilmek için suyu azar azar eklemenizde yarar var. Hamurun yüze sürülebilmesi için kuru olmamasına dikkat edilmeli. İyice karıştırılan bu hamur daha sonra yüze sürülüyor. 20 dakikaya yakın bekletildikten sonra da soğuk suyla durulanıyor. Haftada iki kez yapılan ve doğal cilt kremi olan bu maske cildinize esneklik, yumuşaklık sağlıyor.

Hiçbir ürün elbette kendi başına mucizeler yaratmaz ama güzellik merkezi işlemlerinin bazılarını bu tür doğal ürünler kullanarak daha ekonomik bir şekilde evde de yapmak mümkündür.

Bir Yorum Yazın