• Sağlıklı Beslenme
  • 04 Mayıs, 2021

Yağ Yaktıran Kış Salata Tarifleri

  • 0
  • 6518
  • 0
  • 0

KIŞIN YAĞ YAKIMINA YARDIMCI SALATA TARİFLERİ

Yaz ayları yaklaşırken kış boyu unuttuğumuz ve saklayabildiğimiz kilolarımızı hatırlayarak telaşa kapılır ve farklı diyetler arayışına gireriz. En çok da salata tüketerek zayıflamaya çalışırız. Peki gerçekten bol salata tüketerek zayıflayabilir miyiz? Salatayı oluşturan malzemelerin büyük kısmı, sudan oluşur. Bu nedenle salata, midemizde hacim tutan ve az kalorili bir yiyecektir. Marul, kıvırcık, aysberk, roka gibi yeşillikler üzerine eklenen biber, domates, salatalık gibi malzemeler klasik bir salatayı oluşturmaktadır. Bu malzemeler ile birlikte kullanılan kalorisi daha yüksek olan mısır, havuç, turp gibi seçenekler de salatada farklı tatlarla buluşmamızı sağlar. Tüm bu malzemeler diyet için salata tarifleri listesinde yer alabilecek sağlıklı besin kaynaklarıdır.

Salata Besin Değeri Yüksek Olan Bir Yiyecek

Klasik salata başta C vitamini ve potasyum olmak üzere içerdiği birçok vitamin, mineral ve posa nedeniyle beslenmemizde her zaman yer alması gereken sağlıklı bir yiyecektir. Yiyeceklerle birlikte tükettiğimiz salata, beslenmemizi çeşitlendirmekte ve kalitesini arttırmaktadır. Kalorisi düşük olduğu için acaba tek başına salata yiyerek de kilo verebilir miyiz? Uzun süre salata tüketiminin fazla olması vitamin ve mineraller dışındaki diğer besin öğelerinin yetersiz alınmasına neden olmaktadır. Yani aşırı salata tüketimi, tek yönlü beslenmemize neden olarak, başta proteinler olmak üzere diğer besin öğelerinin yetersiz alımına ve uzun dönemde çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Tok Tutan Salata Tarifi Nasıl Olmalı?

Salatalık, hem lezzetli hem şifa deposu. Ödeme ve şişkinliğe birebir. Ama tok tutan özelliği ile mucize bir diyetin de baş kahramanı. Salatalık muhakkak kabuklarıyla birlikte tüketilmeli. Bu şekilde tüketildiğinde, bağırsakları çalıştırıyor ve tok tutma özelliğini devreye sokuyor. Salatalık tüketerek kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermek mümkün. Bunun için yardımcı besinlerden de faydalanmak gerekecek. Öncelikle sabah uyandığınızda aç karnını bir bardak yeşil çay tüketmelisiniz. Çayınızın ardından yürüyüşe çıkmanız kilo verme sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır. Bu nedenle kahvaltıdan önce bir saat yürüyüş yapabilirsiniz. Ardından kahvaltınızı yapabilirsiniz. Bu kahvaltıda dört adet taze salatalık, bunun yanına protein olarak ya bir kase yoğurt ya da dört yemek kaşığı kadar çökelek peyniri tüketebilirsiniz. Kahvaltı tabağınızın daha süslü ve göz doldurucu görünmesini istiyorsanız, salatalıkları küp küp doğrayıp, çökelek peyniri ile karıştırıp, baharatlarla zenginleştirebilirsiniz. Aynı zamanda bu salatayı yağ yakan salata olarak adlandırabilir, bu amaçla tüketim gerçekleştirebilirsiniz.

Salatalık mutlaka kabuklarıyla tüketilmeli. Çünkü salatalığın kabuklarında büyük bir şifa vardır. Akşam yemeğinde salatalığı yine küçük küçük doğrayıp, yoğurt ile birleştirerek cacık şeklinde tüketebilirsiniz. Bu aşamada sarımsak ve nane kullanabilir, keyifli bir akşam yemeği tercihinde bulunabilirsiniz. Tabi bunların yanında protein alımına da önem vermeniz gerekecek. Aşırıya kaçmamak kaydıyla ızgara ya da haşlanmış bir şekilde tavuk, et, balık tüketiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diyet İçin Doyurucu Salata Tarifi

İkinci tarif olarak, marullu diyet salata olarak adlandırılan salatadır. Bu salatanın malzemesi oldukça bol ve doyurucu özelliği de fazlasıyla mevcut. Hatta bu salatanın yanında, ana yemeğe bile ihtiyacınız olmayacak. Çünkü hazırlanan salata, doyurucu salata özelliğine sahip. Yediğinizde bunu fazlasıyla hissedeceksiniz. Doyurucu salatayı hazırlamak için, öncelikle kıvırcık marula ihtiyacımız olacak. Aynı zamanda roka, maydanoz, dere otu ve çok az nane kullanacağız. Tabi bu salata da olmazsa olmazımız kırmızı biber. Az miktarda kırmızı biber doğrayıp, üzerine bir yemek kaşığı ceviz ve peynir ilave ettikten sonra güzelce karıştırabiliriz. Salatayı tatlandırmak adına, limon, sirke ya da nar ekşisi kullanabiliriz.

Zayıflatan Salata Tarifleri

Salata, insan vücudu için çok faydalı bir yiyecektir aslında. birçok sebzeyi lifleri ve vitaminleriyle birlikte çiğden yiyebilme avantajı sağlar. Bu salata için, zayıflatan salata tarifi için ihtiyacımız olan sebzeler, marul, roka, maydanoz olarak sıralanabilmektedir. Bunlar, C vitamini açısından son derece faydalı yiyeceklerdir. Bağışıklık sistemini güçlü tutacak etkileri de mevcuttur. Aynı zamanda vücudumuza çok ciddi folik asit desteği sağlarlar. Hücrelerimizin genç kalmasını sebep olurlar. Son olarak salatanın içerisine kurutulmuş domates ve mor lahana koyuyoruz. Mor lahana antioksidan içeren bir besin kaynağıdır. Bu salata sayesinde sadece doymakla kalmıyor, aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı hücrelerde biriken zararlı maddelerden kurtuluyoruz. Salatayı ne kadar renklendirirsek vücudumuza faydası o denli fazla olacak. Metabolizma daha güzel çalışacak.

Bir Yorum Yazın