• Güzellik
  • 21 Temmuz, 2022

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

  • 0
  • 3249
  • 0
  • 0

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Yazın güneşinden yararlanarak bronz, pırıl pırıl, sağlıklı, gergin, ışıltılı bir cilde sahip olmak pek çok insanın isteğidir. Ancak kısa sürede bronzlaşmak için kontrolsüz bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmak zamanla cildin erken yaşlanmasına, su toplamasına, yanıklara, lekelere, kansere neden olabilecek cilt rahatsızlıkları oluşmasına neden olabilir. Her ne kadar hayatın kaynağı olarak görülse de uzun süre önlem almadan güneş ışınlarına maruz kalmak bazı hastalıklar için risk taşımasının yanında cilt sağlığı içinde son derece zararlıdır. Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma sonucu derinin esnekliğinin azalmasıyla oluşan kuru cilt sağlıksız bir görünüme neden olur. Bunu önlemenin yollarından biri cilt bakımı konusunu ihmal etmemek, cildin güneş ışınlarından etkilenmesini en aza indirmek, güneş ışınlarının en çok etkili olduğu saatlerde güneşe çıkmamak ve çıkmak zorundaysak bazı önlemler almak. Peki neler yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Temizlik, Kadın

Güneş Kremi Seçimine Dikkat

Yaz aylarında güneş ışınları için bir kalkan olan güneş kremi seçimine özen göstermek dikkat etmemiz gereken konuların başında geliyor. Kremin, güneşin UVB ve UVA ışınlarına karşı koruyucu faktör içermesine, anti aging yani yaşlanma karşıtı özellikli olmasına özen göstermek gerekiyor. Güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da koruyucu faktörünün yüksek, en az 30 SPF olması. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürülmesi gereken güneş kremi yüz dışında, el, ayak, omuz ve boyun bölgesine de uygulanmalı. Yine, yazın ciltte gözenek tıkanmasına yol açmaması için su bazlı, tere ve suya dayanaklı nemlendiricileri, güneş kremlerini tercih etmek gerekiyor. Uzun süre dışarıda kalınacaksa 3 saatte bir kremi yenilemek de yarar var. Güneşlenmek, havuz ve deniz suyu deriyi kurutacağı için cildin esnekliğini korumak adına nemlendirici ve güneş kremini ihmal etmemek de yarar var. Eğer deri hastalığınız varsa mutlaka doktorunuza danışarak bir güneş koruyucu krem kullanmanız yerinde olacaktır.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Su Tüketimini Artırın

Su sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardan biridir. Özellikle yazın fazla terlemeyle, güneşe maruz kalmayla birlikte vücudun su ihtiyacı da artar ve karşılanmadığında başka rahatsızlıklar dışında ciltte kurumalar da görülür. Yazın su kaybının en çok etkilediği, zarar verdiği yerlerden biri de cildimiz. Cildin nem ihtiyacını karşılamak, vücuttaki toksinleri atmak, cildin kuruyarak pul pul dökülmesini, kaşınmasını önlemek için yazın su tüketimini arttırmakta yarar var.

Suyu aslında her zaman yeterli miktarda tüketmeye özen göstermek gerekiyor ve suyun çay, hazır meyve suyu gibi içecekler suyun yerini tutmuyor. Cildi yumuşak ve sağlıklı tutan, nem oranı dengesini koruyan suyu günde en az 2 litre tüketmek gerekiyor. Suya cilde iyi gelecek bazı sebze ve meyveleri katarak detoks içecekleri de hazırlanabilir.

Kadın, Avokado

Doğrudan Güneş Işınına Maruz Kalmayın

Her ne kadar vücudun kemikler ve hastalıklara karşı bağışıklığı arttırmak için güneş ışınlarına ihtiyacı olsa da güneşlenmek için saatleri iyi ayarlamak gerekiyor. Güneşe çıkarken de giyimden geniş kenarlı bir şapka kullanmaya, güneş gözlüğü ile hem gözleri, hem göz çevresini korumaya kadar bazı önlemleri almak gerekiyor. Yine güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatlerinde çok zorunlu olmadıkça güneşe çıkmamakta, güneşin UV ışınları zararından kendimizi korumak da yarar var.

Cilt Kuruluğu En Büyük Problem

Cilt kuruluğu yalnızca sağlıksız, mat bir görünüm vermekle kalmaz vücutta bazı sorunlara da yol açarak ileride tedavisi zor bazı hastalıklara da neden olur. Cilt, eğer gerekli önlemler alınmazsa güneş ışınlarının etkisiyle zamanla kuruyarak derin çizgili bir görünüm alır ve esnekliğini, parlaklığını kaybeder. Cildin erken yaşlanmasına neden olan güneş ışınları, cilde esneklik, güç sağlayan, kuruluğu azaltan, kırışıklığı önleyen, cildin sıkı olmasına yardımcı olan kolajen ve elastin gibi proteinlerin oluşumuna da zarar verir, yıkımını arttırır. Bu da cildi mat ve sağlıksız bir hale getirir.

Güneş Lekelerine Kesin Çözüm

Doğrudan güneş ışınına maruz kalma sonucu oluşan güneş lekeleri görüntü olarak da ileride telafisi zor cilt hastalıklarına yol açacağı için de risklidir. Bu yüzden güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kendimizi korumak hem erken yaşlanma, derinin alerjik reaksiyonları, deri kanserleri gibi rahatsızlıkları önlemede hem de güneş lekeleri için de en kesin çözümlerden biridir. Oluşmuş güneş lekelerini gidermek için ise alanında uzman cilt doktorlarının yer aldığı bir güzellik merkezi tercih edilebilir. Ciltten ölü deriyi atarak cildi tazeleyen, lekeleri azaltan peeling yöntemiyle lekeleri azaltmak mümkündür. Ancak işlem sırasında cilt hassaslaşacağı ve güneş ışınlarına karşı daha dayanıksız bir hale geleceği için peeling uygulamasını güneş ışınlarının etkisini en az gösterdiği kış mevsiminde yaptırmakta yarar var.

Kadın, Peeling, Bornoz

Bir Yorum Yazın