Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 26 Mart, 2020

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

  • 0
  • 3680
  • 0
  • 0

Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Herkesin parmak kalınlığı farklıdır. Bu yüzden yüzük ölçüsü de tıpkı ayakkabı numarası gibi farklı ve size özeldir. Standart ya da ortalama bir yüzük ölçüsü bulunmamaktadır. Bu nedenle kuyumcular her ebatta yüzük üretimi yaparlar. Bazı parmaklar ince fakat kemikli bazı parmaklar ise kalın ve tombuldur. Kadın hem de erkekler için yüzük ölçüsü mutlaka bilinmeli ve bu ölçüye göre yüzük alımı yapılmalıdır. Peki, bu ölçü nasıl alınır ve neye göre nasıl hesaplanır? Sizler için en basit yöntemleri açıklıyoruz. 1 dakika içinde parmak numaranızı öğrenebilir, hızlıca yüzük siparişinizi verebilirsiniz. Kendi başınıza yüzük ölçüsü hesaplama yöntemleri ve yüzük ölçüsü tablosu! Parmak ölçünüz zamanla kilo alıp vermeye bağlı olarak değişebilir. Standart hesaplama yöntemleri ile yüzük ölçünüzü çok kolay hesaplayabilirsiniz. Yüzük ölçüsü nasıl alınır? Bu işin için küçük yardımcı aletlere ihtiyacınız olacaktır. Ülkemizde kadınlar ve erkekler arasında en fazla satın alınan ve kullanılan yüzükler gümüş ve altın yüzüklerdir. Binlerce yüzük içinde zevkinize ve bütçenize uygun yüzüğü bulmak oldukça zordur. Çünkü ücret olarak alabileceğiniz yüzük parmağınıza olmayabilir. Bu gibi durumlarda en iyisi siz veya eşinize bu yüzüğü sipariş vererek yaptırmak olmalıdır.

Ölçü

Yüzük Ölçüsü Hesaplama

Parmağınızda ki yüzüğün ölçüsünü anlamak için herhangi bir cetvelle ile yüzüğünüzün tam ortasından iç kısmını ölçmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra da bulduğunuz yüzük çapına tablodan bakarak yüzük ölçünüzü kaç santim olduğunu hesaplayabilirsiniz. Parmağınızın çevresinin ölçüsünü almak için bir iple parmağınızı ölçüp daha sonra cetvelle milimetre mm ölçüsü olan kısımla ölçüyü tespit edebilirsiniz. Yüzük ölçüleri alınırken emin değilseniz o zaman bu konuda bir sarraftan yardım almalısıız. Yıllarca bu işleri yapan ve satan olan sarraflar size en doğru ölçüyü verecektir. Yüzük ölçüleri büyüklük, çap ve çevre hesaplanarak bulunur. Parmak şeklinize ve yapısına uygun yüzük ölçüsünü hesaplarken bu üç değeri de göz önüne almalısınız.

Ölçü Çap Çevre

9 15,60 49

10 15,92 50

11 16,23 51

12 16,55 52

13 16,87 53

14 17,19 54

15 17,51 55

16 17,83 56

17 18,14 57

18 18,46 58

19 18,78 59

20 19,10 60

21 19,42 61

22 19,74 62

23 20,05 63

24 20,37 64

25 20,69 65

26 21,01 66

27 21,33 67

28 21,65 68

29 21,96 69

30 22,28 70

31 22,60 71

32 22,92 72

Ölçü

Kiloya Göre Yüzük Ölçüsü

Yüzük ölçüsü ülkelere, cinsiyete ve kiloya göre yüzük ölçüsü değişmektedir. Türkiye'de ki kadınların yüzük ölçüsü en küçük 8 ve en büyük 28 olarak bilinmektedir. Türk kadınlarının ortalama yüzük ölçüsü en fazla 15 olarak ölçülmüştür. Türk erkeklerinde ise en küçük numara yüzük ölçüsü 10 en büyük numara yüzük ölçüsü ise 35'tir. Küçük parmak ölçüleri olan insanlar fiziksel olarak zayıf yapıda, büyük numaralara sahip insanlar kiloludur. Kişilerin kilosuna göre yüzük ölçerle de tahmini bir yüzük ölçüsü alınabilir fakat doğru bir yöntem olduğu pek söylenemez. Size anlattığımız basit iki yöntemle yüzük ölçünüzü öğrendiğinize göre şerit halinde uygun fiyatlarla yüzük beğenme zamanı geldi demektir. Çaktırmadan yüzük ölçüsü nasıl alınır diye düşünüyorsanız bununda çeşitli teknikleri vardır. Ayakkabı numarası, beden ölçüsü yaşa bağlı nasıl değişmiyorsa yüzük ölçülerimiz de değişmez. Fakat kiloya göre yüzük ölçüsü değişebilir. Kişinin bulunduğu kilodan aşırı derece kilo alımı veya yüzük alıcam ama ölçüsü bilmiyorum çünkü kilo kaybı yaşadım gibi durumunda beden ölçüleri nasıl değişiyorsa, yüzük ölçüleri de değişir. Kilodaki ani artma ya da azalma parmak ölçüsünü değiştirebilir. Bu değişim standart olmaz ama 1 veya 2 numara olabilir.

Ölçü

Çaktırmadan Yüzük Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kişinin tarzına uygun bir yüzük beğendiniz ama yüzük ölçüsünü bilmiyorsunuz? Hemen karamsarlığa kapılmayın ve o yüzüğü almaktan vazgeçmeyin. Biraz farklı ama tatlı yöntemler deneyerek hediye alacağınız kişinin parmak ölçüsünü kolayca öğrenebilirsiniz. Sevgilinize ya da eşinize yüzük alacaksanız ortalama bayan yüzük ölçüleri olduğunu düşünerek sakın alışveriş yapmayın. Çaktırmadan kullandığı ama sürekli takmadığı bir yüzüğü alın ve hemen kuyumcunun yolunu tutun. Sevdiğiniz kişiden annenize bir yüzük alacağınızı söyleyin ve yüzüğü alın. Böylece kolaylıkla yüzüğün ölçüsünü alabilir sipariş verebilirsiniz. Bu kişi eşiniz ya da kız arkadaşınız ise yüzüğü çıkardığı zaman yüzüğü parmağınıza takın ve yer belirleyin. Eğer hediye alacağınız kişi erkekse o zaman Babanıza yüzük alacağınızı söyleyin ve yüzüğünü ödünç alın. Kız arkadaşınızın kardeşi ya da annesinden yardım alabilirsiniz. Yüzük alma fikrini onunla paylaşabilir ve yardım isteyebilirsiniz. Çünkü kızının zevkini ve parmak ölçüsünü en iyi o size anlatabilir. Ya da evdeki yüzüklerden size bir adet verebilir. Bu da işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Ölçü

Alyans Ölçüsü Nasıl Alınmalıdır?

Alyans seçimi yaparken ve parmak ölçüsüne dikkat etmemiz en önemli konudur. Günlük hayatta sürekli kullanacağınız ve parmağımızda devamlı olacak alyans yüzüğün çok sıkı biri alyans olması gün içinde rahatsızlık verebilir. Alyansın rahat fakat elinizin şekline uygun seçilmesi çok önemlidir. Eğer alyans çok bol olursa da bu seferde kaybetme olasılığı artar. O nedenle parmağa uygun doğru ölçüde alyans seçmek rahat ve güvenli bir kullanım sağlar. Kalın eklem yapısı olan ve yüzüğü parmağa tam oturmayan el yapısı olanlar daha ince alyans modellerini seçmelidir. Ayrıca elleriniz kemikli ve zaman zaman şişme oluyorsa o zaman alacağınız yüzük ya da alyansı bir numara büyük seçmelisiniz. Metala karşı alerjiniz varsa seçeceğiniz alyans ya da yüzük 22 ayar altın olmalıdır. Ayrıca nişan yüzüğünüze yardımcı olacak modeller için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ölçü

Parmak Ölçüsü Alınırken Yapılan En Büyük Hatalar?

Erkek ve kadın doğal olarak farklı yapılara ve farkı beden ölçülerine sahiptirler. Bu sebeple her ikisine de yüzük ölçüsü mutlaka ayrı ayrı alınması gerekir. Çoğu zaman ve özellikle erkekler sevgilisine ya da eşine yüzük ya da alyans, tektaş hediye alacakları zaman parmak ölçüsüne ulaşmak çok zor ve zahmetli olmaktadır. Çünkü eş ya da sevgililerine sürpriz yapmak isterler ve bununda anlaşılmasını istemezler. Evlenme teklifi edecek erkeklerin ölçü belirlemek için kullandıkları ve birbirinden enteresan yöntemlerin başında eşlerinin ya da sevgililerinin yüzüğünü kendi parmaklarına takarak bir ölçüye ulaşmaya çalışırlar. Çünkü binlerce yüzük içinden hem eşlerinin zevkini tahmin etmek hem de parmağına uygun yüzük bulmak çok zordur. Alınan yüzüğün beğenilmesi ise aslında daha zordur. Kadın ve erkek eklem yapıları farklı ve erkeğin aldığı ölçü de hiçbir zaman tutmaz! Ölçü farklılık gösterir ve asla parmağa olmaz. Diğer bir hata ise şimdi alayım sonra büyütür ya da değiştiririz diye alınan yüzükler. Yüzük ister büyütülsün isterse küçültme yapılsın orijinal olma özelliğini kaybeder. Bazende yüzük parmağa zor olur ama yinede alınır. Parmağım şişmiş ya da kilo aldım ama zayıflarım niyeti ile alınan yüzükler kullanılmadan bir köşede kalır. O nedenle alacağınız her yüzüğü kullanabilecek özelliklerde ve ihtiyaç doğrultusunda almalıyız. Alınan ve takılan tüm takıların kaliteli ve şık olmasına dikkat etmelisiniz.

Ölçü

Bir Yorum Yazın