Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 25 Şubat, 2020

Düğünde Sağdıcın Görevleri Nelerdir?

  • 0
  • 12696
  • 0
  • 0

Düğünde Sağdıcın Görevleri Nelerdir?

Düğün hazırlıkları aşamasında ve düğün sırasında damada yardım eden kişiye denir. Sağdıç nedir sorusunun cevabı sadece bu değildir. sağdıçlar bir görevi üstlenmeleri ile gelin ve damat için oldukça önemli kişilerdir. Damat olacak kişiler sağdıçlarını akraba ve arkadaşlarından seçerler. Düğün aşamalarında kaç tane nedime bulunursa o kadar da sağdıç bulunmaktadır. Fakat bu durum her zaman eşit olmak zorunda değildir. Yani damat olacak kişi kaç tane sağdıç isterse o kadar sağdıç olabilir.

Sağdıç

Sağdıç Kimlerden Oluşur?

Sağdıç kimlerden olur sorusunun cevabı damada bırakılır. Damat kendisine kimi ya da kimleri yakın görüyorsa sağdıçlık görevini o kişi veya kişilere verir. Bu kişiler genellikle damadın akrabaları veya yakın arkadaşlarından oluşur.

Tarihte Sağdıçlar>

Geçmişte sağdıç görevi gelinin şövalyeleri olarak bilinir. Şövalye denmesinin sebebi düğünde gelini korumaktır. Hiçbir aksilik olmadan gelini damada ulaştırırlardı. En mühim görevleri düğünde gelini başka taliplerin kaçırmasını engellemekti. Aynı zamanda gelinin ailesi gelini damada vermeyi reddederse sağdıçlar gelini kaçırarak, düğünün sorunsuz ilerlemesini sağlar ve de gelinin düğünden kaçmasını engellerdi. Günümüzde sağdıçların böyle bir görevi olmamasına rağmen yine de gelin ve damadın en ufak ihtiyaçlarını dahi karşılamaktan sorumludurlar.

Sağdıç

Sağdıcın Üstlendiği Görevler

Düğünlerin olmazsa olmazı sağdıçların birçok görevi vardır. Oldukça zor olan bu görevleri üstlenmek için sağdıçın masrafları karşılayabilmek için iyi bir maddi güce sahip olması gerekir. Evliliğe atılan ilk adımda sağdıçlar damadın yüzük seçmesine yardımcı olurlar. Bu görevlerini gelin olacak kişiden ya da gelinin arkadaş çevresinden ipucu alarak gerçekleştirmesi seçilecek yüzüğün gelini memnun etmesi açısından önemlidir.

-Evlilik adı herkesi ilk etapta ürkütür. Bu korku halinin geçmesinde bekarlığa veda partisi yardımcı olur. Bu organizasyonu yapan kişiler elbette sağdıçlardır. Yapılacak parti için seçilen mekan, organizasyon ve tüm bu parti masrafları sağdıçlara aittir. Bekarlığa veda partisi damat, damadın yakın erkek arkadaşları arasında gerçekleşir. Seçilen mekan olarak ev ya da dışarıda herhangi bir mekanı tercih edebilirsiniz.

-Dünya evine girerken tabi ki ilk düşünülen konu gelin arabalarıdır. Sizi hayallerinize götürecek olan gelin arabasının süslenmesi sağdıçlara aittir. Sağdıçlar gelin arabası süslemesini en güzel şekilde gerçekleştirmeli, gelin ve damadın seçtiği kombin varsa bu kombini uygulamalıdır. Arabanın süslenmesi işleminde oluşan masrafların hepsi sağdıçlara aittir.

-Sağdıçların görevi sadece düğünün muntazam ilerlemesini sağlamak değildir. Bazı yörelerde eğlence amaçlı damat ayakkabısı çalınması, iğne oyunu gibi değişik işkence yöntemlerine karşı da başarılı olmaktır. Damadın ayakkabılarının çalınması olayı ülke genelinde uygulanan bir durumdur. Bir çok oyunda sağdıç da oyuna dahil olur ve oyun sırasında görevini bırakır.

-Düğün günü bir sorun oluşmaması, olası ihtimallerin ortadan kaldırılması sağdıçlara aittir. Sazcıların, davulcuların ve zurnacıların ayarlanması işleminden yine sağdıçlar sorumludur. Tutulan düğün salonu, kır düğünleri ya da otel düğünlerinde müzik bölümü değişkenlik gösterebilir. Bahşişlerin verilmesi yine sağdıçların görevleridir. Yani düğünün organizasyonu ve düğün işleyişine kadar süregelen tüm konuları düzenlemek sağdıçların görevidir.

-Sağdıç olmak kolay bir iş değildir. Sağdıçlar genellikle bu sorumlulukları taşıyabilecek ve oluşabilecek olan anlık sorunları çözebilecek, damada maddi ve manevi desteği sağlayabilecek olan kişiler olmalıdır.

sadıç3

Sağdıçlar Ne Giyer?

Düğünde görevli kaç tane sağdıç varsa hepsi aynı takım elbiseleri ya da smokinleri giyerler. Sağdıçların aynı kıyafetleri giyinmesi zorunlu değildir. Sağdıçların ayırt edilmesini sağlamak için aynı renk yaka mendilleri, aynı renk çiçekler ya da kollarına aynı renk kurdele bağlayabilirsiniz. Geçmişte sağdıçlar ile nedimeler damat ve gelinle aynı kıyafetleri giyerlerdi. Bu uygulamanın sebebi aynı kıyafetlerin giyilmesi kötü niyetli ruhların kafalarını karıştırdığı, gelin ve damadı korumak olduğu söylenir. Günümüzde bu kombin artık kullanılmamaktadır. Sağdıçlar damatla değil kendi aralarında aynı kıyafetleri seçerler. Fakat bu durum tabi ki damadın isteğine göre değişebilir. Sağdıç kıyafetleri seçilirken düğün teması da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer sahilde gerçekleşecek olan bir düğün planlıyorsanız keten kumaşlardan yapılmış mavi tonları takım elbiseler, otel düğünü düşünüyorsanız smokin veya şık bir takım elbise tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz kombinlere uygun ayakkabı, kravat, papyon ve kemer gibi parçaların uyumu da oldukça şık duracaktır. Renk seçiminde de asil bir renk olan siyahı tercih edebilirsiniz.

Sağdıç

Sağdıçların Kullandıkları Aksesuarlar

Damat aksesuarları olduğu gibi sağdıçların kullandıkları aksesuarlar da bulunmaktadır. Yakaya yerleştirilen sağdıç çiçekleri oldukça popülerdir. Bu çiçekler yurtdışında da yaygın bir kullanıma sahiptir. Yine ülkemizde sağdıçların koluna takılan kurdeleler mevcuttur. Bu da oldukça fazla talep görmektedir. Bu aksesuarların dışında kol düğmeleri, pantolon askıları ve eğlenceyi seven damatların sağdıçları için renkli çoraplar da seçmesi son zamanlarda moda olmuştur. Düğünün gerçekleşeceği mekana, uygulanacak olan temaya, ve hatta gelin arabasının süslenmesine kadar tarzınız nasılsa sağdıçlara bu kombinlere uygun aksesuarlar seçebilirsiniz.

Sağdıç Kurdeleleri

Sağdıç kurdelesi düğünlerde damadın yardımcısı olduğunun anlaşılması amaçlı kullanılır. Bu kurdelelere sağdıç kolluğu da denir. Sağdıçlara takılan bu kurdelelerin rengi yeşildir. Ülkemizde bu aksesuarın kullanımı oldukça yaygındır. Bu kurdelelerin tek renk ya da üzerinde sağdıç yazılı olanları da bulunmaktadır. Sağdıç kolluklarının kullanılma sebebi sağdıçları düğüne gelen davetlilerden ayırmaktır. bu kurdeleler piyasada oldukça uygun fiyatlara satışı gerçekleştirilmektedir.

Sağdıç Çiçekleri

Sağdıç çiçekleri ülkemizde ve dünyada en yaygın olarak kullanılan sağdıç aksesuarlarıdır. Düğünlerde tüm sağdıçlar aynı renk ve abatlarda çiçekleri yakalarına takarak bir ahenk yakalarlar. Özellikle aynı kombinlerde kıyafetleri giymiyorlar ise çiçekler misafirlerden ayırt edilmelerini sağlayacaktır. Sağdıçların takacağı yaka çiçeklerinin nedime çiçekleri ve gelin buketiyle uyumlu seçilmesi oldukça şık olacaktır. Aynı zamanda damat da yaka çiçeği takabilir ve sağdıçların taktığından biraz daha büyük takarak farklılığı yakalayabilirler. Sağdıç aksesuarlarını temin edebileceğiniz yerler çiçekçiler ve de düğün aksesuarları satan firmalardır. Yine internet üzerinden gerekli web sitelerden bu aksesuarları e-ticaret yoluyla satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle birden fazla sağdıcın bulunduğu düğünlerde aynı kombini oluşturmak istiyorsanız internet siparişleri işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. İnternetten alımlarla aynı ürünü daha fazla sayıda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sağdıç

Sağdıçlar Evli Mi Olur Bekar Mı?

Sağdıçlar düğünlerde damatların sağ kolları olarak bilinir. Sağdıç olmak demek düğünün en zor aşamalarını sorunsuzca çözmek demektir. Bu sebeple seçilen sağdıçların damadın en yakını olması damat için oldukça rahatlatıcı bir süreç yaşamasına sebep olacaktır. Seçilecek sağdıç evli mi olur bekar mı sorusunun cevabı ise böyle bir şartın olmamasıdır. Yani sağdıçlar evli de olabilir, bekar da olabilir. Bu damadın seçimine kalmış bir durumdur.

sadıç6

Sağdıçlara Verilebilecek Hediyeler

Düğünde her işe koşan, gelin ve damadı koruyan, gelin arabasını süsleten, gelinin kuaförden alınması işlemini gerçekleştiren, fotoğraf çekimleri ve gelin konvoyunu düzenleyen damat sağdıçlarının bu zorlu maddi ve manevi görevlerini ödüllendirmek oldukça hoş bir hareket olacaktır. Düğünden sonra ya da öncesinde sağdıca veya sağdıçlara ufak hediyeler alabilirsiniz. Düğünde kullanabilmeleri için düğün öncesinde bir kutu içerisinde düğünde kullanacakları aksesuarları (yaka çiçeği, kol düğmeleri, çakmak, anahtarlık gibi) koyabilirsiniz. Bu tarzda ufak ve şık hediyeler vermek oldukça anlamlı olacaktır.

Bir Yorum Yazın