• Spor
  • 04 Mayıs, 2021

Zayıflamak İçin Atılması Gereken İlk Adım Nedir?

  • 0
  • 15230
  • 0
  • 0

Zayıflamak İçin Atılması Gereken İlk Adım Nedir?

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalı?

Zayıflamak için, önce zayıflamaya karar vermek gerekir. Çünkü zayıflama süreci kolay bir süreç değildir. Kilo ne kadar fazla ise, kiloların verilme süresi de o kadar uzayabilir. Kiloların bir anda verilmeye çalışılması da, sağlık problemlerine yol açabilir. Sağlıklı zayıflamak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Kilo verme aşamasında, uyku düzeninize dikkat etmekten, yediğiniz besinlerin kalori hesabına kadar pek çok nokta önem kazanmaktadır. Kalori hesabı yapmak ilk başlarda zor gelse de, zaman içerisinde bir disiplin kazanabilirsiniz.

Kilo vermek sadece fiziksel görüntü için gerekli olan bir durum değildir. Aslında kilo vermenin en önemli nedeni, kişinin sağlığını korumasıdır. Kilo ile birlikte pek çok problem yaşanmaya başlar. Kalp ve karaciğer kilo ile birlikte yağlanmaya başlar. Kişi kilo verme kararı alındıktan sonra, önemli olan bu karara uymaktır. Herkesin metabolizması birbirinden farklıdır. Bu yüzden, herkse kendisine göre bir diyet programı oluşturmalıdır. Diyet programını oluşturduktan sonra ise irade devreye girmektedir. Çünkü pek çok insan diyet yapmaya karar verir. Özellikle yaz aylarının başında, spor salonlarına üyelikler yapılır. Ama sonra yine eski sisteme dönülerek, spor yapmaktan vazgeçilir. Ama kilo vermek için sihirli bir değnek yoktur.’’ Emek olmadan yemek olmaz ‘’denir.

Neden Hareketsiz Kalıyoruz?

Zayıflamak için, hareket etmek gerekir. Hareket etmeden, oturduğunuz yerden kilo veremezsiniz. Yediğimiz her şey kilo olarak vücuda yerleşir. Günümüz koşullarında maalesef uzun süre hareketsiz kalabilmekteyiz. Masa başında uzun saatler geçirmek, kilo sorununa davetiye çıkarır. Uzaktan kumandalarda bu duruma evde eşlik eder. Bu yüzden bahane üretmek yerine, kendimize bir spor programı oluşturmalıyız.’’ Vakit yok’’ demek yerine, ‘’vakti nasıl yaratırım?’’ diyerek işe başlamak gerekir.

Spor Yapmak İlk Öncelik

Uzun süre hareketsiz kalmak, örneğin 4-5 saat hiç hareket etmeden oturmak, sağlık açısından çok zararlı bir durumdur. Bu kadar uzun süre hareket etmezseniz, yağ yakımı neredeyse sıfır olur. Masa başı çalışanlar uzun süre, bilgisayar başından kalkmamaktadır. Bu da çok az yemek yeseniz bile, yenilenlerin kiloya dönüşmesine neden olmaktadır. Bu yüzden ofiste bile olsanız, gün içerisinde, kalkıp hareket etmeniz gerekir. Zayıflamak için ilk adım bahane üretmekten vazgeçerek başlar. Az bir hareket bile artı yağ yakma eylemine katkı sağlayabilir.

Yağ Yakmak İçin Neler Yemeli?

Yağ yakmak için, hangi gıdaları tüketeceğimizi bilmemiz gerekir. Özellikle sebzeler bu konuda listenin başında olması gereken gıdalardır. Brokoli, lahana, pırasa, ıspanak, bezelye, turp, karnabahar, kırmızı ve yeşilbiber, tatlı patates, kahverengi pirinç, domates, karpuz, fasulye, muz gibi gıdaları bolca tüketebiliriz. Bu gıdalar hem sağlıklıdır hem de uzun süre tok kalmamızı sağlar. Diyet sırasında, vücudun güçsüz kalmaması için de mutlaka vitamin alınmalıdır. Vitaminler diyet listesi içinde olmalıdır. Yoğurt, yumurta, yeşil çay, avokado, çay, Türk kahvesi, kuruyemişler yağ yakıcı besinler arasında, üst sıralarda yer almaktadır.

Lifli Gıdalar Tüketin

Kepek, yulaf, tam buğday tüketmek oldukça faydalıdır. Ayrıca limon yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Sabahları aç karnına, bir bardak ılık su içerek, yağlardan kurtulma şansını yakalarsınız. Diyet yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında da dengeli beslenmek gelmektedir. Tek tip gıda ile beslenmek, kilo vermenize yardımcı olabilir ama sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Ayrıca sebzelerden yapacağınız çorbalarda, diyet programınıza destek olacaktır. Çorba aynı zamanda tok tutarak, beslenme dengenize destek sağlar.

Su ve Uyku Dengesi

Sadece doğru besinleri alarak zayıflamak mümkün değildir. Metabolizma bir bütündür. Yiyeceklerle birlikte dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha vardır. Günlük koşuşturma içerisinde, genellikle su içmeyi ihmal ederiz. Oysa bu çok büyük bir hatadır. Hem zayıflamak hem de sağlıklı olmak için, su içmeye ihtiyacımız vardır. Yeterince su içmediğimiz zaman, bağırsak problemleri yaşarız. Bağırsaklarımız düzenli çalışmadığı zaman da kilo vermemiz mümkün değildir. Kabızlık problemi yaşayabiliriz.

Ayrıca su içmek baş ağrısını azaltır ve stresin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Zayıflama yöntemi belirlenirken önce su içme düzeni oluşturulmalıdır. Günde 5-6 bardak su içilmesi gereklidir. Çay, kahve gibi sıvılar, çayın yerini tutmamaktadır. Ayrıca meyve sularından uzak durulmalıdır çünkü hazır meyve suları şeker deposudur. Ayrıca düzenli uyku uyumak da kilo probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden günde 8 saat uyumak sağlıklı olacaktır.

Bir Yorum Yazın