• Sağlıklı Beslenme
  • 16 Şubat, 2021

Vücudumuzda Ki Ödemleri Atmanın Yolları

  • 0
  • 2287
  • 0
  • 0

Bir çok nedene bağlı olarak vücudumuzda ödem oluşabilmektedir. Ödem, basit bir rahatsızlık gibi görünse de farklı hastalıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle asla hafife alınmamalı, mutlaka ödemden kurtulmanın yolları aranmalıdır.

Ödem Ne Demektir?

Öncelikle ödem nedir neden vücudumuz da ödem oluşur bilmeliyiz. Farklı nedenlere bağlı olarak vücuttaki oluşan sıvı birikmesine ödem denilmektedir. Ödem oluşması suyun eksik kaldığının bir işaretidir. Suyun azlığından dolayı vücut atmayarak biriktirmek istemektedir. Bu nedenle suyu tutmaktadır.

Neden Ödem Oluşur?

Sıcak hava, mevsimsel geçiş, uykusuzluk, stres gibi birçok nedene bağlı olabilir, Beslenme alışkanlıkları da ödem oluşmasında oldukça etkilidir. 1 gr. tuz için 200 ml su yani 1 bardak su tutulabilmektedir. Yine hareketsiz bir yaşam da ödem oluşumunun bir diğer nedenidir. Ödemle mücadele edilmezse böbrek, karaciğer, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Genellikle el, ayak ve yüzde şişlikler oluşmasına yol açar. Bazı durumlarda vücutta 2 kg. kadar ödem oluşabilmektedir.

Ödemden Kurtulmak Mümkün mü?

Öncellikle tutulan sudan kurtulmak, sonrasında ise biraz daha dikkatli yaşamak gereklidir. Tüm bunlara dikkat edilse bile kadınların regl döneminde ödem oluşmaktadır. Ellerde, ayaklarda oluşan şişlikler kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde bozmaktadır. İstemsizce oluşan vücuttaki ödem nasıl atılır?

Bol su içmek ödem atmak için ilk yapılması gerekendir. Vücuttaki bozulan su dengesinin sağlanması için eksik kalan suyun temin edilmesi gerekir. Özellikle hareketsiz bir yaşam varsa bundan kurtulmak gereklidir. Yürüyüş yapmak hayata biraz hareket sağlamak gereklidir. tekrar ödem oluşmaması için düzenli beslenme, spor ve uyku düzenine dikkat etmek gereklidir. Ayrıca sürekli olarak bol su tüketerek ödemden kurtulabilirsiniz.

Su Tüketimi

Ödemden kurtulmak için ilk yapılması gereken başlık bol su içmektir. Tezat gibi görülse de eksilen su yerine konulmadıkça vücudunuz su tutmayı bırakmayacaktır. İçeceğiniz her bardak su ödem atmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca su içmek genel sağlığınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin ve yaşamınızın bir parçası haline getirin. Kazandığınız bu alışkanlık ileride de ödem problemi yaşamanızı önleyecektir.

Uyku düzeni ve Stres

Düzensiz uyku da ödem oluşumunda etkilidir. Uyku problemleri yaşamak, az uyku uyumak ödemi arttırmaktadır. Ödem problemi yaşıyorsanız uyku saatinize de dikkat etmelisiniz. 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Ayrıca stres altındaysanız rahatlamaya çalışmalı, daha huzurlu bir hayat yaşamalısınız. Stres de uyku gibi ödem oluşumunda etkilidir. 8 saat uyumaya ve kendinizi rahatlatarak huzurlu ortamlar yaratmaya çalışın. Bu alışkanlığı kazanmak ödemden kurtulmanıza, genel sağlığınızı ve psikolojinizi de rahatlatacak etkiler yaratacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Ödemden Kurtulmak istiyorsanız beslenme düzeninizi de gözden geçirmelisiniz. Fazla tuz tüketimi ödemin başlıca nedenlerindendir. Farkında olmadan alacağınız 5 gr. fazla tuz 5 bardak suyun tutulmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda fazla kafein tüketimi de su tutulmasını arttırmaktadır. Oluşan ödemden beslenme ile kurtulmak mümkündür. Tuz tüketimini azaltmak ve bazı besinlere öğünlerimizde daha fazla yer açmak ödem oluşumunu engelleyecektir.

Özellikle ödem attıran besinler mutlaka tüketilmelidir. Maydanoz, salatalı, ananas iyi bir ödem söktürücüdür. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek ödem atmanızı hızlandıracaktır. Aynı zamanda vücudun ilerleyen dönemlerde de ödem tutmamasına yardımcı olacaktır. Yine ara öğünlerde yeşil çay tüketerek ödemden hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Daha Fazla Hareket Edin

Her geçen gün yaşamımız eskiye göre daha konforlu hale gelmektedir. Artık merdiven çıkmak yerine asansörü kullanıyor, yürümek yerine araçlara biniyoruz. İster istemez günlük yaşamımızda çok fazla hareket etmiyoruz. Hareketsiz bir hayat da ödem oluşumunda başrolde olan etkilerden biridir. Ödemden kurtulmak için mümkünse düzenli spor yapmak tavsiye edilmektedir. Düzenli spor yapılamıyorsa günlük hayata biraz daha hareket eklemek gerekmektedir. kısa da olsa yürüyüşleri hayatınıza eklemek sizi ödemden kurtaracaktır. Aynı zamanda özellikle kalp sağlınız üzerinde de olumlu etkiler yaratacaktır. Hayatınıza ufak bir hareketlilik getirerek hem ödemden hem de varsa fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bol su tüketiminin yanı sıra sağlıklı beslenmeyi de hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Stres den uzak kalmalı, uykunuza daha fazla özen göstermelisiniz. Daha fazla hareketi hayatınıza sokmalısınız. Düzenli spor, beslenme, su tüketmek hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Bu sayede hem ödemden kurtulmuş, hem de daha sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmuş olacaksınız.

Bir Yorum Yazın