Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Organizasyon
  • 24 Şubat, 2020

6 Ay Kınası İçin Bilmeniz Gerekenler!

  • 0
  • 3252
  • 0
  • 0

6 Ay Kınası İçin Bilmeniz Gerekenler!

Bebek doğduktan sonra yapılan çeşitli organizasyonlar bulunmaktadır. Bu organizasyonlar yöreye ve adetlere göre de değişiklik göstermektedir. Son zamanlarda yeni doğan bebeğin 6 ayında yapılan kına bebeğe uğur getirdiği inanılmaktadır. 6 ay kınası organizasyonu yakın çevre ve aile üyelerinin bir araya gelmesi ile birlikte yapılır. Oldukça eğlenceli bir organizasyon olması ilerde bebeğe anı kalmasını da sağlamaktadır. 6 ay kınası genel olarak kız bebeklere yapılmaktadır. Fakat bazı yörelerde erkek çocuklar için de yapılabilir. Bebek doğmadan önce yapılan baby shower partisini andıran 6 ay kınası bebeğin kına kıyafetleri ile süslenmesi annenin ise cici anne olarak adlandırılması ile yapılmaktadır. Bebek kınası bebeğin geleceğinin parlak olması, daima iyi şeyler ile karşılaşması inancı ile yapılmaktadır. Türk kültürünü yansıtan bu 6 ay kınasıyla farklı etkinlikler yapılmaktadır. Doğumdan belirli bir gün sonra yapılan bu kına genel olarak bebek altıncı ayına girdiğinde yapılmaktadır. 6 ay kına özel bir hazırlık gerektiren organizasyondur. Gelen davetliler bebeğe ve anneye hediyeler getirmektedir.

6 Ay Kınası Anne Kız Kıyafetleri Nelerdir?

6 ay kınasında bebek ve anne özel olarak kıyafetler satın almaktadır. Birbirleri ile uyumlu olmak için anne kız takım kıyafetleri alan kişiler için bindallılar bulunmaktadır. Kına temasına uygun olan bindallı anne ve bebeğin aynı bindallıyı giymesi ile yapılmaktadır. 6 ay kınası anne kız kıyafetleri arasında kabarık elbiseler, tütü etek ve tişört takımları, geleneksel bindallı modelleri bulunmaktadır. Bazı anne kız konseptinde olan mağazaların hem bebek hem de anne için tasarladığı elbiseler de 6 ay kınasına uygun kıyafetlerdendir. 6 ay kınasında önemli olan anne ile kızın birbiri ile uyumlu olmasıdır. 6 ay kınası için anne ile kıza özel kıyafet tasarımları da yapılmaktadır. Özellikle annelerin önceden kendi tasarladıkları kıyafetleri diktirmeleri o günün anlamını daha iyi yansıtmaktadır. Tamamen özenerek hazırlanmak isteyen anneler bebekleri için uyumlu güzel kıyafet tasarımları satın almaktadır. Kabarık etek ile üst kısmı pullu olan elbise modelleri ile bu kına için en çok seçilen kıyafet takımlarından biridir. Etek bluz ya da tişört takımlarının yanı sıra kış aylarında ise etek üzerine kazak kombini yapılarak kınaya uygun bir şekilde hazırlanılır.

6 Ay Kınası Masa Süsleme Fikirleri

6 ay kınası masa süsleme işi oldukça önemlidir. Özellikle kınayı evde yapacak olan anneler için masa süsleme konusunda detaylı araştırma yapılması önerilmektedir. Masa süsleme işinin organizasyon şirketine bırakılması o günde annenin rahat olmasını sağlayacaktır. Fakat masa süsleme işini kendi yapmak isteyen anneler masa için çeşitli masa önerilerine göz atabilir. Günümüzde masa süsleme konusunda pek çok fikir ve konspet bulunmaktadır. Özellikle belirli bir konsepte göre masa süsleme işi yapan anne adayları daha güzel bir sonuç alacaktır. 6 ay kınası masa süsleme fikirleri arasında büyük ve renkli çiçeklerin bulunduğu masa hazırlığı yapılabilir. Çiçeklerin duvara asılması ve masanın kenarlarına yerleştirilmesi görsel açıdan masaya zenginlik kazandıracaktır. Masa süsleme işinde çiçek tercih edecek olan anneler için farklı bir ya da iki çiçek konsepti belirleyebilir. Bunun yanı sıra bulutların, yıldızların olduğu bir konsept önerisi de masaya oldukça tatlı ve farklı bir görünüm kazandıracaktır. Masanın kenarlarına yerleştirilecek olan obje seçimleri de ayarlanan konsepte göre satın alınabilir.

6 Ay Kınası Hediyelikleri Nelerdir?

6 ay kınasına gelen yakın arkadaşlar ve aileler için önceden hediyelik hazırlamak gerekir. Bu hediyeler kınanın konseptine göre belirlenebilir. 6 ay kınası hediyelikleri arasında en çok tercih edilen hediye küçük kutuların içerisine koyulan çeşitli hediyeliklerdir. Bu kutunun içerisinde küçük makyaj aynası, kalem, defter, çikolata, minik el kremi gibi ürünler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yalnızca bir hediyelik yaptırmak isteyen anneler için buzdolabı magnetleri en çok tercih edilen hediyeliklerden biridir. Üzerinde bebeğin ve kınanın tarihi yazılı olan magnetler anı olarak saklanmaktadır. 6 ay kınasına gelen misafirler için kına sonunda dağıtılan kese içerisinde çerezler de hediyelikler arasındadır. Hediyeye ek olarak verilen bu çerezler bir nevi kına geleneğini sürdürmektedir. Aynı zamanda gelen misafirlere tülbent, havlu, patik, sabun ve krem gibi de hediyeler verilmektedir. Gelen misafirlerin çocukları için de özel hediyeler ayarlanmaktadır. Özellikle kız ve erkek çocuklarına ayrı olarak araba ya da bebek oyunca hediyeleri kına sonunda verilmektedir. Bu güzel günün daima hatırlanması için küçük şekerlikler yapılabilir.

6 Ay Kınası Organizasyon Fiyatları Nedir?

6 ay kınası için özel hazırlık yapmak isteyen aileler önceden farklı organizasyon şirketleri ile görüşmektedir. Özellikle kınanın dışarıda bir mekânda olmasını isteyen aileler için ayrı mekân süslemesi yapılmaktadır. Bunun için organizasyon şirketleri süslemenin yoğunluğuna ve kınanın temasına göre fiyat belirlemektedir. 6 ay kınası organizasyon fiyatları genel olarak 750 TL ile 2.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Mekânın büyüklüğü ve gelecek olan misafirlerin sayısına göre bu fiyatta azalma ya da artma yaşanabilir. Dışarıda bir mekânda kına yapmak isteyen aileler organizasyon fiyatının yanı sıra mekân kiralama için de belirli bir ücret ödemektedir. Bu alanın büyüklüğü, gelecek olan misafirlere göre mekân sahibi bir fiyat belirlemektedir. Bu fiyata ek olarak organizasyon şirketi süsleme işini yapmaktadır. Yiyeceklerinde mekâna ait olması ailelerin daha rahat etmesini sağlamaktadır. Bütün organizasyon ve yiyecekler dâhil 6 ay kınasının ortama fiyatı ise 2.000 ile 2.500 TL arasında değişmektedir. Mekân için organizasyonun ne kadar süreceği de fiyatı belirleyen unsurlardan biridir.

6 Ay Kınası Nasıl Yapılır?

6 ay kınası içeriği bol etkinlikler ile dolu olan bir organizasyondur. Kına organizasyonu için her şey ile ilgilenecek ve o gün anne ile bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir anne belirlenmektedir. Bu anneye kına boyunca cici anne denilmekte. Genel olarak belirlenen bu cici annenin kına boyunca görevleri bulunmaktadır. Önceden hazırlanan hediye sepetini alarak gelen misafirlere hediyeler dağıtmaktadır. Aynı şekilde sepeti uzatarak gelen hediyeleri de kabul etmektedir. Bebek bir gün öncede banyo yaptırılarak kına için süslenmeye başlanıyor. Hazırlanan kına bebeğin sağ eline daire şeklinde sürülmektedir. Kına sürülürken gelen misafirler sesli bir şekilde ilahiler söylemektedir. Bu ilahiler ile birlikte kına dua edilerek yakılıyor. Aynı kına daha sonra bebeğin sol ayağına yakılmaktadır. Bu kına yakma işi bebeğin hayat boyu dert görmemesi ve şanslı olması, ona uğur getirmesi için yapılmaktadır. Cici anne daha sonra gelen misafirlere tepsi tutarak misafirlerin uğur getirmesi için madeni para koymasını sağlamaktadır.

6 Ay Kınasında Neler İkram Edilir?

6 ay kınasında yiyecek ve içecekler de önceden belirlenmelidir. Hazırlanan ikramlar genel olarak pratik tek lokmalık ve salata türüdür Bu ikramlıkların hazırlanma işi organizasyon şirketine ya da kınanın yapılacağı mekâna aittir. Evde yapacak olan kişiler için anneler ikram hazırlığı yapmaktadır. İkramlar genel olarak salata çeşitleri, küçük börekler, kanepe, çikolata toplar, bisküviler, kurabiye çeşitleri, pasta ve tuzlu yiyeceklerden oluşmaktadır. İçecekler ise kahve, çay ve soğuk gazlı içeceklerdir.

Bir Yorum Yazın