Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 28 Mart, 2020

Adım Adım Nişan Hazırlıkları!

  • 0
  • 4062
  • 0
  • 0

Adım Adım Nişan Hazırlıkları!

Gençlerin evliliğe ilk adımı ve bunu aileleri ile paylaşmalarının akabinde yapılan küçük aile arası törene söz denir. Söz ya da nişan diye adlandırılan merasim ilişkinin aileler tarafından kabul görmesi ve bunun resmi onayıdır. Evlilik kararını simgeleyen yüzüklerin, organizasyonla aile arasında istemeden sonra takılmasıdır. Bu tören sırasında çiftlerin aileleri de birbiriyle tanışır. Kısa ve özel bir tanışma merasiminin arkasından oğlan babası kız babasından kızını ister. Arkasından kız tarafı oğlan tarafının bu isteğine olumlu cevap verirse yüzükler takılır. Kız isteme töreni ve söz kesimi aynı gün içinde yani aynı akşam olur. Ancak bazen bu yörelere göre nadiren de olsa değişiklik gösterebilmektedir. İki aile tanıştıktan sonra birkaç gün sonra ya da birkaç hafta sonra tekrar kız isteme töreni yapılır. Bu yazıda söz ve nişan hazırlıkları hakkında her şey ve nişan hazırlıkları listesi ve bu listede neler olmalı konusunu açıklayacağız.

hazirlik1

Nişan Töreni Ve Hazırlıkları

Evliliğe ilk adım olan ve diğer bir adı ile de söz kesimi aslında aile arasında yapılan küçük bir nişandır. Nişan töreni ile birlikte geleneklere uygun nişan hazırlığı ve nişan bohçası hazırlığı başlar. Kız tarafı hazırlıklara ilk olarak nişan evde olacaksa eve uygun bir konsept belirler. Ardından misafirlere sunacağı ikramlıkları ve o gün evde nişan sırasında neler yapılacağına karar verilir. Ev nişan törenine günler önceden hazırlanır. Temizlik yapılır, evin eksikleri tamamlanır hatta mobilyalar bile yenilenir. Nişan ve nişan hazırlıkları merasimi evde gerçekleşeceğinden çok kalabalık olmaması gerekir. Aileler, amca, dayı, hala, teyze gibi çok yakın akrabalar davet edilir.

hazilrik2

Evde Nişan Hazırlıkları

Evde nişan için konsept belirlemek gerekir. Hazırlıkları daha kolay hale getiren bu uygulamalar sayesinde her şey çok daha güzel ve kusursuz olmaktadır. Seçilecek konsept, evde yapılabilecek nişan süslemeleri ve seçilecek nişan pastası hakkında size büyük kolaylık sağar. Elbisenden pastaya, nişan tepsisinden, nişan masasına kadar, bütün nişan hazırlıklarını bu konsept doğrultusunda yapmak zamandan ve parada da tasarruf sağlamaktadır. Evde nişan hazırlıkları planlanırken konukların oturma düzeni ve sandalye sayısı iyi ayarlanmalıdır. Nişan masanı, nişan saçını ve makyajını, nişan elbisene uygun seçmek gerekir. Nişan masası arka fonu ile de bu konsepti tamamlamalısın. Nişan hazırlıkları nişan konseptinde en önemli detay renk uyumudur. Seçeceğiniz balonlar, çiçekler, objeler, şamdanlar ve mumlar birbirini tamamlamalıdır. Evde yapılacak nişan töreninde organizasyon firmasının desteğini alabilirsiniz. Ya da belli hazırlıkları organizasyon firmasına yaptırarak işleri kolaylaştırabilirsiniz. nişan hazırlık süsleri seçilirken daha doğal ve pastel renkler seçmek gerekir, çünkü çok canlı renkler çekilecek resimlerde parlama yapabilmektedir. Nişan töreninde fotoğrafçı kiralaya bilirsiniz ya da kendi aile bireylerinizden birini bu işle görevlendirebilirsiniz.

B&K Davet Organizasyon (İstanbul / Pendik)
B&K Davet Organizasyon (İstanbul / Pendik)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Amore Wedding (İzmir / Karşıyaka)
Amore Wedding (İzmir / Karşıyaka)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
By Altınel Wedding & Event (Bursa / Mudanya)
By Altınel Wedding & Event (Bursa / Mudanya)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

hazilirk3

Nişan Masasında Olması Gerekenler

Nişan masası çok sade ama çok şık olmalıdır. Kare ve çok büyük olmayan bir masa seçilmelidir. Masa örtüsü parlak beyaz saten bir kumaş olmalı ve çok iyi ütülenmelidir. Saten kumaşın üzerine çok daha büyük konsepte uygun bir renk masa tülü atılmalıdır. Masanın en ön kısmına küçük bir fiyonk yerleştirilmelidir. Ayrıca nişan masası ve süsleri parlak altın renginde olmalı masaya gösteriş katmalıdır. nişan masasında olması gerekenler dışında siz farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Önemli olan masa ve genel havaya uygun olmalarıdır. Çok abartmak sadece göz yoracağı için daha güzel şık tasarımlar yapmak daha doğru olur.

hazilirk7

Nişan İkramlıkları

Evde yapılacak nişan organizasyonunda ikramlar genel olarak nişan kurabiyeleri, küçük kekler makaronlar, sarma, küçük pizzalar, börekler, minik çikolata topları ve içeceklerdir. Nişan pastasını da bu konsepti tamamlayan en önemli detaydır. Nişan hazırlıkları yapılırken ve ikramlıklar servis edilirken lezzet ve hijyen konusuna çok dikkat edilmelidir. Sunumlar şık tabaklarla ve özel şekilde sunulmalıdır. Sunumları kişi kişi tek tek yapabilirsiniz ya da açık mutfak şeklinde hazırlayabilirsiniz. Nişanda ikram edilecek ikramlıkları evde hazırlayabilirsiniz. Fakat bu yorucu olabileceği gibi istediğiniz gibi olmayabilir. Sıkıntı yaşamamak için önceden nişan ikramlıkları catering firmaları ile görüşebilir ve şipariş listesi vererek sizin yerinize hazırlamalarını sağlayabilirsiniz. Vereceğiniz tüm siparişlerde güzel ve lezzetli ikramlıklar seçmelisiniz. İkramlık ve aparatifleri çok abartmadan belirlemeli ve servislerini özenle yapmalısınız.Nişanda ikramlıklar yerine yemek de verebilirsiniz. Bunun için yapılacak yemeklerde aynı tabak içinde servis edilebilecek olanları seçmelisiniz. Sarma, et, pilav, ya da tavuk ve sebzelerden oluşan yemek servisi de yapılabilmektedir. Ama artık son dönemlerde yemek yerine ikramlıklar sunulmakta ve ikram edilmektedir.

Yeşil Catering (İzmir / Bornova)
Yeşil Catering (İzmir / Bornova)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
Akademi Catering (İstanbul / Kartal)
Akademi Catering (İstanbul / Kartal)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Güney Catering Yemek Hizmetleri (Bursa / Osmangazi)
Güney Catering Yemek Hizmetleri (Bursa / Osmangazi)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

hazirlik55

Salon Nişanı Nasıl Olur?

Nişan törenine kaç kişi davet etmeyi düşünüyorsanız önce bunun bir listesini yapın. Davetli sayısını belirledikten sonra salon organizasyon firmaları ile görüşmeli salon nişanı nasıl olur? Konusunda bilgi almalısınız. Birçok firmadan fiyat almalı ve karşılaştırma yapmalısınız. İstediğiniz konsepte en uygun hizmet sunan firmalardan biri ile anlaşmalısınız. Yemekli ya da yemeksiz nişan mekânları ve fiyatlarını ikramlık seçimlerine göre belirlerken ekstra bir ikramlık ekletmeniz durumunda fiyat daha yüksek olacağı için iyi bir bütçe planlaması yapmalısınız. Mekâna davetli listesini vermelisiniz. İsterseniz nişan ikramlık seçimini mekânın sunduğu seçenekler arasından yapabilir ya da farklı bir seçenek sunabilirsiniz. Salon nişanları aslında küçük bir düğün gibi olmaktadır. Tek farkı gelinin gelinlik yerine nişan elbisesi giymesidir. Masalar ve sandalyelerin örtüleri ve renklerini siz belirlemelisiniz. Nişan pastasını daha sade modellerden ve tek katlı ya da iki katlı pastalar seçilmelidir. Nişan pastasını mevsimine uygun seçmek her zaman daha uygun olmaktadır. Salon nişanları ve salonda nişan hazırlıkları daha büyük ve görkemli organizasyonlar oldukları için konsepleri ve ikramlıkları da daha maliyetli olmaktadır. Diğer taraftan ise birçok avantajı ve kolaylığı vardır.

Green White Wedding (Bursa / Mudanya)
Green White Wedding (Bursa / Mudanya)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►
BMN Organizasyon (İzmir)
BMN Organizasyon (İzmir)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
Ahem Organizasyon (İstanbul / Beylikdüzü)
Ahem Organizasyon (İstanbul / Beylikdüzü)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►

hazilirk99

Nişan Kıyafeti Nasıl Seçilmelidir?

Nişan kıyafeti seçmeden önce moda kataloglarını incelerek fikir edinebilirsiniz. Ya da mağaza mağaza gezerek birçok farklı abiye elbiseyi deneyerek kendinize en uygun olanı alabilirsiniz. Binlerce abiye içinde kendi bedenine en uygun olanı almalısınız. Birçok moda firmasının çok çeşitli renklerde ürettiği bu abiye elbiseler arasında alacağın elbisenin vücut yapına ve ten rengine uygun olmasına özen göstermelisiniz. Yeni model abiyeler toprak tonları, lavanta tonları, altın sarısı, limon sarısı sezonun en fazla satan renk ve modelleridir! Çiçekler, kelebekler, leopar desenleri ve çok farklı tonlarda abiye elbiselerden en çok yakışanı seçmelisiniz. Artık abiye elbiseler eskisi kadar pahalı ve zor bulunan kıyafetler değil! O nedenle bütçenize ve zevkinize en uygun nişan elbisesini daha kolay bulabilirsiniz. Binlerce model arasından beğendiğinizi bulamadıysanız o zaman beğendiğiniz bir modeli diktirebilirsiniz. Şıklığınıza şıklık katacak bu tasarım elbiseler ile kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Nişan saçınızı ve makyajınızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Belirlediğiniz bir saç modelini saçınıza uygulayarak çok şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Nişan organizasyon firmaları tarafından yapılacaksa onlarla saç, makyaj ve diğer tüm hazırlıklar için önceden anlaşabilirsiniz. Nişan hazırlıkları ve tüm detaylarını organize eden ya da takip eden kişilerin birbiri ile iletişimde olmaları nişan törenin sorunsuz yapılmasını sağlar.

Jasmine Abiye & Nisanlik (İzmir / Konak)
Jasmine Abiye & Nisanlik (İzmir / Konak)
İzmir
Teklif Al Firmayı İncele ►
ALVONS MODA (İstanbul / Beşiktaş)
ALVONS MODA (İstanbul / Beşiktaş)
İstanbul
Teklif Al Firmayı İncele ►
Merve Alkan Fashion Design (Bursa / Nilüfer)
Merve Alkan Fashion Design (Bursa / Nilüfer)
Bursa
Teklif Al Firmayı İncele ►

Hazırlık

Bir Yorum Yazın