Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 02 Ocak, 2020

Evlenecek Çiftler İçin Düğün Fikirleri!

  • 0
  • 4832
  • 0
  • 0

Evlenecek Çiftler İçin Düğün Fikirleri!

Düğün en önemli ve özel gün de gönül birlikteliğini kutlama adına düzenlenen organizasyona denir. Düğün gününü anlamlı ve özel kılmak için bütün hazırlıkların kusursuz olması oldukça önemlidir. Böylelikle önemli günler davetlilerin aklına kazınacaktır. Kusursuz organizasyon yapmak isteyenler de fikir sahibi olacaktır. Davetli insanların rahat edebilmesi için en ince ayrıntılar düşünülmüş olması gerekir.

Düğün

Organizasyonların Vazgeçilmezleri

Bu tarz düğün organizasyonları yapılacağı zaman ilk olarak detaylarla işe başlanmalıdır. Bu detayları oluştururken gelin ve damat iş birliği içerisin de olmalıdır. Bu yüzden hazırlamaları gereken ilk şey düğün planı olmalıdır. Bu plan düzenli bir şekil de uygulandığın da hazırlıklar kusursuz hal alacaktır. Planın İlk aşamasın da bir organizasyon şirketi ile anlaşılması gerekir. Kusursuz giden düğün hazırlıkları organizasyon şirketi tarafından incelenmesi ve en ufak ayrıntının gözden kaçırılmaması lazımdır.

Düğün Çeşitleri

Yapılması önemli olan diğer bir ayrıntı ise düğün mekanları bakmaktır. İlk öncelikle nasıl bir düğün istedikleri, düğün sahipleri taraflarından belirlenmelidir. Karar verme aşaması geçtikten sonra düğün salonu sahibiyle iletişime geçip düğünün kararlaştırıldığı tarihte başka organizasyon olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer yoksa ihtişamlı düğün için hazırlıkların başlanması gerekir. Bazı düğün salonları ise açık alan da bulunur bunlara da kır düğünü denir. Bu tarz açık alanda yapılacak düğünler için farklı düğün konseptleri arasından tarafların zevkine en uygun olanları seçilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar

Eğer kullanılması amaçlanan salon düğün tarihinden önce kullanılmış ise mutlaka temiz olduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca bu gibi önemli günler de düğün teması davetliler ile konuşarak belirlenmesi de farklı olanaklar sağlar. Düğün önemli ve unutulmayacak bir an olduğu için bu anı paylaşacak misafirlerin ise fikirleri bu yüzden önemlidir. Düğün konsepti çeşitleri sayılarak tarafların da isteği doğrultusun da organizasyon şirketlerini bilgilendirmek önemlidir.

Damatlık Ve Gelinlik Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle iki tarafın da vücut tiplerini iyi bilmesi gerekiyor. Kadın ve erkek düğün kıyafeti seçerken mutlaka yalnız bırakılmamalıdır. Bu seçim ya da prova aşamaların da biri diğerine destek olan çift anlamına gelir. Gelinlik ve damatlık seçildikten sonra düğün sırasın da taraflara eşlik edecek nedime ve sağdıç olacaksa gelin de düğüne uyumlu olmasını istiyorsa özellikle nedime için de düğün elbisesi hazırlaması gerekir. Onun için de dikkat çeken elbiseler hazırlanabilir.

Düğünü Haber Verme Aşaması

Salon tutulup düğün tarihi kına tarihi gibi unsurlar belirlendikten sonra gerek düğün organizasyonu yapan şirket tarafından gerekse basım yapan şirket tarafından düğün davetiyesi hazırlanmalıdır. İsteyenler düğün içeriğine göre davetiye seçerken bazıları ise tamamen bağımsız bir şekil de seçer. Önemli olan kısım ise kadın ve adam düğün gününe çağrılacak kişilerin listesini yapıp sayıyı belirledikten sonra anlaşılma yapılan yere davetli sayısı söylenir. Davetli sayısı ile orantılı olmalıdır.

Düğün İçin Atıştırma Ve Pasta Seçimi

Eğer düğün yemekli olacaksa catering şirketi ile düğünden günler önce anlaşma yapmak gerekir. Bu yemek hizmeti veren şirketlerin ne zaman ne kadar oran da iş alacağı belli olmadığı için bilgilendirme önemlidir. Sonra ki aşama da ise atıştırmalıkları da anlaşmalı aynı şirket ile seçim sağlanabilir. Eğer yemekli organizasyon yapılmayacaksa atıştırmalık veya çerez listesi yine kadın ve adamın ortaklaşa fikriyle hazırlanmalıdır. Düğün pastası seçmeden önce pastalar için tadım yapılmalıdır. Doğru pasta bulunduğun da anlaşmalı pastahaneye istenilen mutlaka söylenmeli ve hazırlanmalıdır.

Düğün Araştırmaları

Anlamlı günü daha çok anlamlı kılmak için heyecanlı bir dönemden geçen çiftlerin aklında karıştırdıkları dergilerden bulunan düğün temaları vardır. Bu temalardan kimi uygulanırken kimisi ise düğün salonunun konumdan dolayı uygulanması gerçekleşemeyebilir. Ama düğünün önemli iki karakterin düğün fikirleri sayesin de en mutlu günleri detaylandırılmış olacaktır. Bu tarz düğün organizasyonların da bütçe de oldukça önemlidir. Kişiler yemekli düğün istiyorsa anlaşılan para miktarına uygun şekil de üzerini geçmeden hazırlanılmalıdır.

Söz Konusu Olan ihtişamlı Düğünden Bir Gün Önce

Düğünden bir gün önce kadın ve adamının bütün kişisel bakımlarını sağlamış olaması gerekir. Bir gün önceden düğüne yavaş yavaş hazırlanılmalıdır. Genellikle çoğu insan bugün de kına gecesi için organizasyon yapar. Düğün gününden bir kaç gün önce kına gecesinin yapılması daha uygun olacaktır böylelikle organizasyonlar çakışmadan ola ki sorunların önlenmesi daha kolay olur. Kına organizasyonu yapılıp tamamlandıktan sonra sıraya düğün günü gelmiştir.

Gelinin Düğün İçin Hazırlanma Aşaması

Bir önceki gün kınalar yakıldı eğlenceler yapıldı stresli geçen sancılı günler artık eğlence ile son bulmuşsa düğüne saatler kalmış demektir. Gelinin ilk olarak yaptırması gereken aşama tırnaktır bir gün önceden tırnaklarını düğüne uygun bir şekil de yaptırmalıdır. Sürekli provaları yapılan gelinliğin düğünden bir kaç gün önce mutlaka alınmış olması gerekir. Tabi bu süreç içerisin de Kuaförle anlaşma sağlanması da önemlidir. Önemli gün gelip çattığın da kusursuz görünümün korunması saç ve makyaj önemlidir. Tabi düğün gecesi için romantik hazırlıklar da bu aşama da gerçekleştirilmelidir.

Damadın Düğün İçin Hazırlanma Aşaması

Erkek ise düğünden günler önce çiçekçiye giderek düğün tarihini verip arabanın süslenmesi için randevu almalıdır. Sadece araba için değil berber için de randevu alması gerekir. Büyük gün gelip çattığın da ise ilk önce araba çiçekçi de süsletme aşamasından geçmektedir. Bu aşama bittikten sonra araç alınıp berbere gidilmelidir. Damadın tıraş olma aşaması bittikten sonra ödemeyi yapıp gelinin bulunduğu kuaförün yolu tutulur.

Kuaför Sonrası

Kuaför de hazırlık ve gelinlik giyme aşaması son bulduğunda erkeğin karşısına çıkılır. Bu işlemler yerine getirildikten sonra damat gelini baba evine götürür. Baba evin de gelinin beline babası tarafından kuşak bağlanır eğer baba yoksa evin diğer erkeği bu aşamayı gerçekleştirmelidir. Aileden helallik alındıktan sonra gelin damatla birlikte evden ayrılarak araca doğru ilerlemeli. Araç çalıştırıldıktan sonra uzun bir konvoy oluşturulur. Gezilmesi gereken yerler konvoyla gezildikten sonra düğün salonunun yolu tutulur.

Düğünün Başlangıcı

Düğün salonuna gidildikten sonra hazırlanma odasın da o önemli saatinin gelmesi beklenir. Saat geldiğin de ise kapıdan giriş parçasının çalmasıyla birlikte kırmızı halı da yürüyerek düğün pistine varılır. Burada gelin ve damat dans sürecini atlatınca dinlenmek için masaya geçer ve nikah düğünden daha önce yapılmadıysa sırası geldiğin de nikah yapılır. Taraflar imzalarını attıktan sonra artık evli sayılırlar. Düğün de eğlence aşaması hızla devam ederken takı takma töreni gerçekleştirilir. Törenden sonra takılar korunaklı bir alana götürülmelidir. Düğün bittikten sonra korunaklı alandan alınmalıdır.

Düğün Bitimi

Düğünün bitiş aşamasına geldikten sonra gelin salondan çıkmadan önce bekar arkadaşlarının bulunduğu topluluğa arkasını dönerek çiçeği fırlatır. Rivayete göre çiçeği kim yakalarsa o kişinin evlenmek için sıradaki kişi olduğu anlamına gelir. Aşama son bulduktan sona gelin ve damat aileleriyle birlikte evin yolunu tutar. Ev de bir araya gelinince insanların huzurun da imam nikahı kıyılır. Bu nikah kıyıldıktan sonra aileler oradan ayrılır bireyler için gelecek başlar.

Bir Yorum Yazın