• Diyetisyen
  • 19 Ekim, 2021

Aralıklı Oruç İle Sağlıklı Zayıflama

  • 3
  • 5435
  • 0
  • 0

Diyetisyen Gülen Akboyar

Aralıklı Oruç İle Sağlıklı Zayıflama

Üzerinde hiç düşünmeden istisnasız bütün canlı organizmaların yaptığı ortak eylem : beslenmek. Sağlıklı beslenme kararınızda seçebileceğiniz birçok alternatif yöntem mevcut. Ben sizlere bu yazımda aralıklı oruçtan bahsetmek, aralıklı oruç diyeti yapmayı seçtiğinizde aslında hayatınızda bu kararla beraber sağlık ve yaşam kalitesi adına neleri seçtiğinizi nelerden vazgeçtiğinizi bir uzman olarak hatırlatmak istiyorum.

Aralıklı oruç aslında atalarımızdan bize kalan yaşam alışkanlıklarını içinde barındırıyor. Gelin beraber tarih bilgilerimizi hatırlayalım. İlkel insan ne yapıyordu? sabah güneşin doğuşuyla kalkıyor, hemen etrafta bulduğu kök sebze ve yabani meyvelerle ilk enerjisini alıyordu. Meyveler de şimdikiler gibi tatlı değil bu arada, çoğu zaman ekşi ama olsun maksat organizmaya enerji girsin. Hayatta kalsın. Gün içinde acıkınca yine etrafta bulduğu besinleri toplayıp açlığını bastırıyordu. Bu arada bir yaşam tehdidi olursa koşup kaçma bazen savaşma ile hep enerji harcıyor, gün batmadan kendine geceyi geçirtecek enerjiyi bulmak için avcılık ve toplayıcılığa devam ediyor, hava kararmadan yeme işini bitirip gece de uyuyordu

İnsanoğlu çok uzun zaman bu şekilde beslendi. Genetik kodlarımıza bu yaşam tarzı işlendi. Sabah beslenmeye başla, acıkınca ye, gün batarken beslenmeyi bırak. Peki günümüz insanı doğru beslenme konusunda nasıl bir zihin yapısına sahip?

Modern insanın bugün ne yesem, en çok sevdiğim şeyleri tüketeyim derdinde olduğunu görüyoruz. Bizler birer canlı organizmayız. Bu organizmanın hayatta kalması için beslenmesi şart. Bu konuda bütün uzmanlar hemfikiriz. Peki ama neden bu gerçekliği unutup da aslında hayatta kalmak için yapılması gereken beslenme eylemini bir zevk almak için beslenme noktasına getiriyoruz?

İşte bütün karmaşa bu nedenle ortaya çıkıyor. Tabi ki bunu sosyal medya ve reklamlar da aşırı körüklüyor. Özellikle akşam yemekten sonra tv karşısına geçtiğiniz zaman karşınıza çıkan reklamların çoğu paketli abur cubur ve fast food reklamları. ‘Haz zamanı, hazzını yaşa’ ‘Kendini ödüllendir’ ‘ Kendini mutlu et’ gibi sloganlarla yemek ile duygusal bağ kurmanız sağlanıyor. Sosyal medyaya baktığınızda görsel şölenli hamur işi ve tatlılar tüm çekiciliği ile önümüze düşüyor. İşin açıkçası hepimizin İradesine aşırı yükleme oluyor. Çoğu zaman durum evde ne varsa onu yemekle sonuçlanıyor.

Acıktıysak tabiki yiyeceğiz ama ne yiyeceğiz? İlkel zamanlarda bu kısım kolaydı. Ne bulursan onu yiyeceksin ki hayatta kalabilesin. Ama şimdi durumlar değişti. Dünya nüfusu arttı, nüfusa gereken yiyeceklerin yetiştirilmesi için bazı yöntemler geliştirildi, yeni yeni kimyasallar ortaya çıktı ki bu kimyasalları vücutlarımız tanımıyor ve ne yapacağını bilemiyor.

Eskisi kadar hareket edemiyoruz. Ev işleri, alışveriş minimum enerji harcamasıyla makinalarla yapılıyor. İnternet üzerinden toplantılar ya da alışverişler ile oturduğumuz yerden kalkmadan, hiç kaslarımızı çalıştırmadan işlerimizi halledebiliyoruz. Oysa hepimizin işyerine ya da evine yakın motivasyonumuzu arttıracak spor salonları mevcut.

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı orucu hayatımıza uygulamak için öncelikle bu sistemin hatırlatmalarına bakalım. Bunlar ; gün ışığı varken beslen ama doğal besinlerle beslen. Paketli ürünleri, fast food besinleri kullanırsan yine sağlık bozulur. Yani gün içinde yedin sağlıksız besinleri, akşam kestin, sağlıklı mı olacaksın? Hayır.

Gün içinde acıkmadıysan yememelisin. Kahvaltı ve akşam yemeği olabilir, kahvaltı – 1 ara öğün ve akşam yemeği olabilir, ara öğünler ve akşam yemeği olabilir, kahvaltı ve ara öğünler olabilir. Senin günün neyi getiriyorsa öyle olsun.

Saat 20.00’den itibaren vücut uyku moduna geçer, gün içinde harcadığının yarısını harcamaya başlar. O yüzden gece yemelerin olmamalı. Mümkünse 19.00’ da yemeyi kesmelisin, en geç saat 20.00’de yemek yeme işlemini bitirmelisin.

Gün içinde yediğin besinler tahıl karbonhidratlarıyla yüklü olmamalı. Çünkü bunlar metabolizmaya baş edemeyeceğinden fazla glüten yüklüyor. Sistem glüten zehirlenmesine maruz kalıyor adeta. Tamamen glütensiz beslenme ama arana biraz mesafe koymalısın. Her öğünde ekmek yememelisin, çorba içiyorsan pilav ya da ekmek yememelisin mesela.

Suyunu bol bol içmelisin. Vücudunun yarısı sudan oluşmalı. Su sıfır kalori içeren en hayati içecek. Su içmezsen kanın koyulaşır, kılcal damarlarda ilerleyemez. Hücrelerine yeterli oksijeni ve besini taşıyamaz, hücrelerin çıkardığı artık maddeleri de alamaz. Toksinlerini atamazsın. Sadece yeteri kadar su içerek o kadar fazla sistemsel hastalıkların önüne geçebilirsin ki.

Aralıklı açlık ile sindirim sisteminin kendini temizlemesine müsaade ediyoruz. Gece yatmadan önce yemek yersen ya da fazla atıştırırsan uykuda sistem çalışmaya devam edecektir. İçeride çalışma varken kaliteli bir uyku uyumak oldukça zordur. O yüzden dinlenmiş uyanamayız, enerjimiz düşük olur ve uyku yetmez. Oysa kaliteli uyku ile gece salgılanan melatonin ve büyüme hormonu sayesinde vücudumuz kendini yeniler, temizler, tazeler. Bu nedenle kendinize yapacağınız en iyi davranışın gece yatmadan 3 saat önce yemeyi bırakmak olduğunun altını çizmek isterim.

Aralıklı oruç diyet listesi yaşamınızda olsun ya da olmasın sağlıklı ve doğru beslenme hedefini günlük yaşamınızı ekleyin . Aralıklı oruç ve diğer diyet uygulamalarında mutlaka diyetisyen desteği alın. Çünkü her metabolizmanın ihtiyacı ve mevcut durumu farklıdır.

Daha kaliteli ve daha doyumlu bir yaşam dilerim

Gülen Akboyar
Bursa
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Yorumlar


Feride G****** 929 Gün Önce

“Aralıklı orucu kendim uygulamaya çalıştım ama başarılı olamadım. Çok haklısınız uzman desteği olmadan bu işler zor.“

Canan S****** 919 Gün Önce

“Aralıklı orucu hep uygulamak istedim ama çok zor geliyor nedense.“

Birol S****** 915 Gün Önce

“Bilgi için Teşekkürr ederiz Gülen hanım.“

Yorumlar


Feride G****** 929 Gün Önce

“Aralıklı orucu kendim uygulamaya çalıştım ama başarılı olamadım. Çok haklısınız uzman desteği olmada...“

Canan S****** 919 Gün Önce

“Aralıklı orucu hep uygulamak istedim ama çok zor geliyor nedense.“

Birol S****** 915 Gün Önce

“Bilgi için Teşekkürr ederiz Gülen hanım.“

Bir Yorum Yazın