• Sağlıklı Beslenme
  • 04 Mayıs, 2021

Tok Tutan Ara Öğün Önerileri

  • 0
  • 6865
  • 0
  • 0

Zayıflama Diyetlerinde Ara Öğün Yapılmalı M?

Özellikle insülin direnciniz varsa ve diyabet hastasıysanız ara öğün mutlaka yapmalısınız. Çünkü ara öğün yapılmadığı taktirde kan şekerinde bir düşme görülebilir. Kan şekerinin düşmesi ise halsizliğe, yorgunluğa sebep olabilecektir. Yapılan çalışmalara göre, sık sık ara öğün yapan yani sık beslenen kişiler, seyrek beslenen kişilere göre daha az kalori alıyorlar. Çünkü ara öğünler tokluk hissi veriyor ve ana öğünlere saldırma durumumuzu ortadan kaldırıyor.

Ara Öğünlerde Neler Tercih Edilebilir?

1) Ara öğün için ceviz, kuru meyve, galeta gibi besinler kullanılabilir. Örneğin, ikindi ara öğününde tam tane ekmekten yapılan küçük bir sandviç kan şekerimizi çok iyi dengeler ve zayıflama diyetinde bizlere tokluk hissi verdiği için kilo vermemizi yardımcı olur. Bu ekmeğin içerisine beyaz peynir veya labne peynir koyabiliriz. Belki yağsız bir ton balığı koyabiliriz. Veya közlenmiş patlıcan, biber tercihinde bulunabiliriz. Bu şekilde vejetaryen bir sandviç hazırlayıp, yanında bir bardak ayran ile tüketebiliriz. Hazırlanan bu sandviç doyurucu ara öğün listesine eklenebilir. Çünkü oldukça keyifli bir yiyecektir.

Aslında ara öğünü çeşitlendirmek bizlerin elinde. İhtiyaca göre besin miktarı ve çeşidi de değişmekte. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, ekmeğin tam tane ekmek olması. Böylece içerisinde hem endosperm hem rüşeym hem de kepek olacak. Yani, biz daha fazla posa ve daha fazla vitamin ve mineral almış olacağız. Yani, sağlıklı ara öğün gerçekleştirmiş olacağız. Fakat maalesef beyaz unlarda, tahılda bulunan rüşeym ve kepek uzaklaştırıldığı için posa içeriği gerçekten çok düşük hale geliyor ve kan şekerini düzenleme özelliği de ortadan kalkıyor. Bu yüzden tam tane ekmekler bizim zayıflama diyetlerindeki ara öğünlerde vazgeçilmezimiz olmalı. Ve ara öğün alternatifleri olarak değerlendirmeye alınmalı.

2) Ayrıca tam tane lavaştan yapılan dürümler de ara öğünler için oldukça kurtarıcı olabilir. Özellikle saat dört ara öğününde iş yerinde çok acıkabiliyoruz. Tam tane lavaş ile hazırlanan dürüm o an ki açlığı bastıracak ve kendimizi daha iyi hissetmemize sebep olacaktır. Yanında bir bardak ayran ile beraber çok keyifli bir ara öğün yapabiliriz. Üç kaşık yoğurt bir porsiyon meyveye denk gelir. Bu bir probiyotik yoğurt olabilir veya normal yoğurt olabilir. Yoğurt kalsiyum ve protein kaynağıdır ve diyette ara öğün olarak mutlaka tüketilmelidir.

3) Meyve olarak da kuru meyveler tercih edilebilir. Mesela kuru hurma ara öğün için tüketime hazır bir meyvedir. Hurma eğer büyükse bir tane tüketmek, ölçüyü kaçırmamak gerekir. Ara öğünde iki tane ceviz tüketebiliriz. Ceviz, faydalı yağ asitlerinden zengin bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda bizim performansımızı artıracak, dikkat dağınıklığını önleyecek bir besindir. Kuru erik bağırsakları çok iyi çalıştırır. Dört tane kuru erik bir porsiyon meyveye denk gelir ve ara öğünde tüketilmesi gereken meyveler arasındadır.

Diyet Döneminde Spora Ağırlık Vermeliyiz

Kilo verme döneminde mutlaka spor yapılmalıdır. Özellikle diyet döneminde günlük yürüyüşleri alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Çünkü bu yürüyüşler kilo vermede en önemli aktiviteler arasında yer alır. Günde bir saat yürümek yağ yakımına yardımcı olur ve çok fazla kas kaybı yaşanmaz. Spor yaparak, kolaylıkla kilo kaybetmeye başlayabiliriz. Ve kendimizi fazlasıyla dinç ve dinamik hisseder , bununla da gurur duyarız.

Yağ Yakıcı Ara Öğün Nasıl Hazırlanır?

Yürüyüş sonrasında yağ yakan ara öğün tercihinde bulunmalı, kendimize buna yönelik içecek hazırlamalıyız. Çünkü yağ yakma özelliği olan, aynı zamanda tok tutan ara öğünler diyet sürecinde yardımcımız olabilecektir. Yağ yakıcı ara öğünü hazırlamak için probiyotik içeren ve şekersiz olan süte ihtiyaç vardır. Ve bunun yanında bir adet muz kullanabiliriz. Muz kullanmamızın sebebi, magnezyum içermesi ve fazlasıyla enerji vermesidir. Muz aynı zamanda tok tutma özelliğine de sahiptir. Bu yüzden diyet listelerinde muhakkak yer alır.

Rüşeymi de tok tutsun diye kullanılacak yüksek protein içeriğine sahip, magnezyum ,fosfor, B ve E vitamini içeren bir besin kaynağıdır. Dolayısıyla çok sağlıklı bir besindir, içeceğimizi hazırlamamıza yardımcı olacak elementlerden biridir aslında. Son olarak da tarçın kullanabiliriz. Tarçın kullanmamızın sebebi, hazırlanan karışıma tatlı bir dokunuş yapmaktır. Diyet süresince canımız tatlı çekebilir bu sebeple tarçın bir nebze de olsa tatlı ihtiyacını gidermeye yardımcı olabilmektedir. Saydığımız sağlıklı ürünlerin hepsi blenderdan geçirilir ve tüketime hazır hale getirilir. Karışımı çok fazla çekmemeye, posalı bırakmaya özen gösterelim ki, faydasını daha fazla hissedelim. Özellikle yürüyüşe gidip geldiğiniz ara öğünde bu içeceği kullanabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın