Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 30 Aralık, 2019

Birbirinden Şık Gelin Ayakkabısı

  • 0
  • 3776
  • 0
  • 0

Gelin Ayakkabısı

Ayakkabı almak, göründüğünden daha zor ve emek isteyen bir süreçtir. Özel gününüzde giyeceğiniz diğer her şey gibi ayakkabınızın da mükemmel olmasını istiyor olabilirsiniz. Ki istemelisiniz de çünkü bu en doğal hakkınız. Öncesinde ise dikkat edilmesi gereken birkaç durum söz konusu. Ayakkabının rahatlığı, modeli, rengi, topuk boyu ve daha nicesi yüzünden alışveriş süreciniz uzadıkça uzayabilir. Ancak bu makalede belirtilenleri gözünüzü dört açarak okumak, sizi bu uzun ve yorucu süreçten en hızlı şekilde kurtaracak en hızlı yol olabilir.

1- Ayakkabı Seçiminde En Önemli Unsurlar: Zemin ve Mekan Tipleri

Gelin ayakkabısı seçerken dikkat edilecek en ama en önemli nokta, bu ayakkabının nasıl bir zeminde kullanılacağıdır ve dolayısı ile işin içerisine düğün mekanının tipi de dahil olur.

Örneğin kır düğünü için ayakkabı alışverişi yapacak olan gelin adayları dolgu topuklu ayakkabılar tercih edebilecekken, sahil düğünü yapacak olanların gelin ayakkabısı tercihini altı düz olan, topuksuz ayakkabılardan yana kullanması daha doğrudur, yoksa kuma saplanma olasılığınız yüksektir.

Eğer bir salonda kapalı mekan düğünü yapacaksanız topuklu giymekte bir sakınca yoktur. Ama bu noktada mutlaka salonun veya odanın zemininin ne derece kaygan olduğuna dikkat etmenizdir. Bu doğrultuda bir topuklu seçmeniz, sağlam tabanlı olup sizi kayma ya da düşme riskinden koruması için en doğrusu olabilir.

2- Mutlaka Yanınızda Rahat Kalıplı Yedek Bir Çift Ayakkabı Bulundurun!

Düğün gününüz, tahmin edeceğinizden de yorucu geçecek. Saatlerce size takı takılmasını bekleyecek, yemek sırasında belki de her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmak için koşuştururken oturmaya vakit bulamayacaksınız. Bir de sıra dansa geldi mi, zavallı ayaklarınızı hissedemez hale bile gelmeniz bir hayli mümkün olacak.

Ancak sırf eğlenmek için kendinize eziyet çektirmenin anlamı yoktur, zaten acı içindeyseniz, o güzelim gün size zehir gibi gelebilir. Tüm bunları yaşayıp sonrasında akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş, kader işte gibi cümleler kurmak zorunda kalmak istemeyen gelin adaylarındansanız, çözümünüz işte burada.

Haftalarca, aylarca, hatta belki de yıllarca düğün gününüzü beklemişken dans edip tadını çıkarmadan eve gitmek yerine, yanınızda bir çift düz tabanlı rahat ayakkabı bulundurun. Bu, kır düğünleri için spor ayakkabı veya gelin ayakkabısı converse, sahil düğünleri için sandalet ve salon düğünleri için bir gelin ayakkabısı babet ya da rahat edeceğiniz herhangi bir şey olabilir.

Uzun bir gelinlik modeli giyiyorsanız, ihtimaller, gelinliğin boyutunun ilk giydiğiniz topukluya göre yeniden ayarlanmış olması yönündedir. Durum böyle olunca uzun etekle rahat dans edemeyebilirsiniz. İşte tam da bunun önüne geçmek için, getirdiğiniz o rahat yedek ayakkabının da yüksekliğinin etek boyuna uymasına özen gösterin. Yoksa etek toplamaktan dans başlamış mı bitmiş mi anlayamazsınız.

After parti seçeneği sunduysanız da ayakkabının bu ortamda kullanılabilecek bir renk ve model olmasına dikkat etmek isteyebilirsiniz.

3- Topuk Boyuna Özen Gösterin

Düğününde bütün gözleri üzerinize çekmişken yürüme konusunda zorluk yaşamak kulağa hiç eğlenceli gelmiyor değil mi? Yüksek topuklu ayakkabılar kıyafetinizin özel bir parçası olabilir, ancak hiçbir şey düğününüzü mahvetmeye değecek kadar özel değildir

Eğer boy sorunu yaşıyorsanız, içten platformlu, rahat gelin ayakkabısı modellerini tercih edebilirsiniz.

Eğer topuğun gözle görünmesinden rahatsız olmayacaksanız bir başka alternatifiniz de dolgu topuk ayakkabılar olabilir, böylece geceniz mahvolmadan gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Eskilerde daha sık kullanılan ancak nostaljik havası sayesinde vitrinlere dönen yumurta topuk ayakkabılar da oldukça şık duruşludur. Bu model daha çok topuklu modeller giymek isteyip boyu yüzünden giyemeyenlere göre.

Boyunuz ne uzun ne de kısa ise alçak topukları olan çok şık ve zarif gelin ayakkabısı modelleri ideal

olabilir.

4- Ayakkabı ve Gelinlik Birbirini Tamamlayan İki Unsurdur

Gelinlik ve ayakkabı süt ve kurabiye gibidir, bir diğer deyiş ile birbirini tamamlayacak iki parçadır.

Eğer gelinliğiniz sade bir tarza sahip ise bu sadeliği daha göz alıcı bir ayakkabı seçerek tamamlayabilirsiniz. Taşlı gelin ayakkabısı, çiçekli, incili veya dantelli ayakkabılar iyi birer seçim olabilir. İsterseniz de özel tasarım gelin ayakkabısı satın alabilirsiniz.

Eğer gelinliğiniz baştan aşağı ihtişamlı bir tarza sahipse, düğün ayakkabısı mutlaka düz olmalıdır, aksi takdirde kombin göz yorucu olabilir.

Eğer ayakkabınızın rengi gelinlikten farklı olsun istemiyorsanız en azından tonaj olarak farklı olmasına özen göstermeye çalışmalısınız. Yani ikisi de beyaz olacaksa birinden birinin daha kırık bir beyaz olması önemlidir. Hatta alışverişe giderken, gelinlik kumaşınızı bir yol gösterici olarak beraberinizde götürebilirsiniz. Böylelikle zorlanmamış olursunuz.

5-Ayakkabınızı Gelinliğiniz ile Aynı Anda Almak Size Yardımcı Olacaktır

Öncelikle bir yerden toplu alışveriş yapıldığında ve bu tarz iki pahalı ürün bir arada alındığında fiyattan indirim sağlanabilir. Ayrıca gelinlik provalarına düğünde giyeceğiniz ayakkabı ile giderek eteğin boyunu doğru şekilde ayarlamak gerekir.

Yani gelinlik ve ayakkabının aynı gün olmasa bile aynı dönemde alınması sizi büyük bir sorundan kurtarır. Ancak, bu kararı verirken sanki geri dönüşü yokmuş gibi düşünmekte fayda vardır çünkü fikir değişikliğine gidilirse aynı topuk boyutunda bir ayakkabı bulmak sizi zorlayabilir.

6-Evde Yürüme Çalışmaları Yapmak, Ayağınızı Kurtarmaya Yarayabilir, Çekinmeyin ve Değiştirin

Düğün gününüzde rahat olmanız her şeyden önce gelir. Ayakkabınızı seçtiniz, sonunda da aldınız. Ne mutlu size. Ancak yelkenleri suya indirmeden önce bir kalite kontrolü yapmakta fayda var. Evin etrafında, tercihen bir halı üzerinde birkaç tur yürürseniz ayakkabının rahatlığını test edebilirsiniz. Böylece düğün gününüzde nahoş sürprizlerle karşılaşmamış olursunuz.

Eğer ayakkabı ayağınıza huzursuzluk vermeye başladıysa sonrasında açılır diye umutlanmayın ya da beklemeyin. Eğer açılabilecek bile olsa, bu büyük bir risktir. Açılmama ihtimalini göz önünde bulundurarak gidin ve ayakkabıyı değiştirin.

7-Beyazdan Farklı Seçenekleriniz de Olduğu Aklınızdan Çıkmasın!

Bu aralar gelinlik sektörü oldukça renkli. Doğal olarak bu, ayakkabı modelleri içinde de görülüyor. Baharda kır düğünü yapacaklar tarafından özellikle takip edilen bu trendde rengarenk ayakkabılar mevcut

Beyaz bir gelinlik giyecekseniz beğendiğiniz herhangi bir renkte ayakkabı alabilirsiniz, içiniz rahat olsun. Burada önemli olan püf noktası; ayakkabı ve çiçek arasındaki uyumdur. Yani ayakkabınızın renginde bir çiçek taşımakta fayda vardır.

8-Değişim Yapmayan Firmalardan Ayakkabı Almayın

Ayakkabı mağazada çok rahat görünse de evde rahatsızlık verebilir.

Ya da gelinlik provasında etek boyu ile uyuşmayabilir.

Son anda çıkan bir aksilik yüzünden ayakkabının baştan aşağı değişmesi gerekebilir.

Veya düğünün verdiği stres yüzünden artık o çok beğenerek aldığınız ayakkabıyı giymek içinizden gelmeyebilir. Böyle durumlarda sizi reddetmeyecek ve sorunsuz bir şekilde ürün değişimi yapacak bir firma ile çalışmak rahat etmenizi sağlar.

9-Önemli Olan Rahat Olmanız

Bugün sizin gününüz. Kimsenin moralinizi bozmasına veya ne giymek istediğinizle ilgili fikrinizi değiştirmesine izin vermeyin. Böyle durumlarda hatırlayın ki siz hayatınızın aşkını buldunuz ve evleniyorsunuz.

Önemli olan bunun tadına sonuna kadar varabilmeniz ve geriye dönüp baktığınızda bu anı mutlulukla hatırlayabilmeniz. Bunun için de rahatlığınız her şeyden önce gelmeli. İster spor ayakkabı giyin, isterseniz de platform topuklu, siz oraya çıplak ayakla da gitseniz, ki bu sahil düğünleri için iyi bir alternatif olabilir, eşiniz zaten sizi tüm kalbiyle sevecektir. Hatta gerekirse sizi eve kadar kendi bile taşıyabilir, bu yüzden sadece anın tadına varmaya ve rahat olmaya odaklanın. Emin olun ki pişmanlık duymayacaksınız.

Bir Yorum Yazın