Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 25 Aralık, 2019

Çeyiz Hazırlığı Yapanlar Buraya

  • 0
  • 4245
  • 0
  • 0

Çeyiz Hazırlığı Yapanlar Buraya

Yeni evlenecek çiftler için hazırlanması gereken çeyiz listesi bulunmaktadır. Bu listede yer alan tüm eşyaların düğünden önce hazırlanması gerekmektedir. Özellikle kız ve erkek tarafına götürülecek olan bohçaların içleri nişan zamanına kadar hazır olmalıdır. Her genç kızın rüyası olan çeyiz oldukça geniş kapsamlı hazırlanmaktadır. Yatak odasından beyaz eşyaya, yemek takımından mutfak gereçlerine kadar pek çok çeyiz hazırlığı yapılmaktadır. Çeyizlik eşyalar başta olmak üzere erkek tarafına gönderilecek eşyalar da önemli bir yer kaplamaktadır. Çeyizde olması gereken eşyalar her sezon farklı modeller ile genç kızlar için sunulmaktadır. Çeyiz sandığı erkek tarafına gönderilecek eşyaların konulması ve kız tarafına hazırlanan çeyizler için önemlidir. Küçük mutfak eşyalarından yatak takımına kadar ince çeyiz detayları bulunmaktadır. Çeyiz listesi bu nedenle oldukça önemlidir. Çeyizin eksiksiz yapılması için nişan öncesi liste hazırlamak ve bu isteye göre ilerlemek gelin ve damat adayları için daha kolay bir yol olacaktır.

Çeyiz Hazırlığı

Çeyizde Olması Gerekenler Nelerdir?

Gelin ve erkek tarafının çeyizleri ve içeriği birbirinden farklıdır. Çeyizde olması gerekenler genel olarak ev ve küçük eşyalardır. Çeyizin en geniş halini kız tarafı hazırlamaktadır. Geleneksel olan bu çeyiz içerisinde her türlü eşyayı barındırmaktadır. İşlemeli havlu, eşarp ve yazma, lif, patik, yastık kılıfları, nevresim takımları, çeşitli oya, dikiş nakışlar ve el işleri kız çeyizi içerisinde olmazsa olmazlar arasındadır. Çeyiz yapmak için çoğu genç kız yıllarca bu el işlerine emek vermektedir. Kız ve erkek tarafının birbirlerine çeyiz verme durumu ise bir diğer geleneksel hareketlerdendir. Nişandan önce veya sonra çeyiz verme ve çeyiz alma yapılır. Bu çeyizi iki tarafta açarak diğer aile üyelerine göstermektedir. Böylelikle çeyizin içeriği herkes tarafından bilinmektedir. Erkek çeyizi için tıraş takımları, terlik, çamaşır takımı, takke, tesbih, parfüm gibi kişisel bakım ürünler hazırlanarak çeyiz kutusu içerisine konulur. Bu kız ve erkek çeyizi içerisinde olması gereken malzemeler mutlaka eksiksiz hazırlanmalıdır.

Çeyizde Olması Gerekenler

Beyaz Eşya Çeyizi

Beyaz eşya da çeyiz içeriğinden biridir. Kız tarafı ayrı erkek tarafı ayrı beyaz eşya ürünleri almaktadır. Bu beyaz eşya ürünlerini bazı aileler kendi aralarında paylaşarak alabilir. Beyaz eşya ürünlerinden buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi ürünleri erkek tarafı alırken, televizyon ve diğer küçük ev eşyalarını kız tarafı karşılamaktadır. Yeni evlenecek çiftler için özel çeyiz setleri bulunmaktadır. Beyaz eşya satan yerlerin bu kampanyası evli çiftlerin beyaz eşya alışverişini daha kolay bir hale getirmektedir.

Beyaz Eşya Çeyizi

Ev Eşyalarında Çeyiz İçeriği Nasıldır?

Ev eşyalarını genellikle kız tarafı hazırlamaktadır. Bunlar daha günlük kullanılacak mutfak malzemeleri ve diğer küçük ev aletleridir. Bu eşyalar, süpürge, ütü, saç kurutma makinesi, su ısıtıcısı, blender, mutfak robotu, özel misafirler için yemek takımı, günlük yemek takımı, kahvaltı takımı çeyiz seti içerisinde yer almaktadır. Küçük ev aletlerinden bazıları olan kahve ve çay makinesi, elektrikli mutfak aletleri, çatal bıçak takımı, çay seti, bardak setleri de kız tarafından hazırlanan çeyiz seti içerisindeki eşyalardır. Mutfak malzemeleri çoğunlukla daha fazladır. Bazı yeni evli çiftlerin daha özel istekleri olabilir. Özellikle kahve makinesi, çay makinesi, tost makinesi, elektrikli cezve, katı meyve sıkacağı gibi eşyalar da ailelerin durumuna göre karşılanmaktadır. Genel olarak bu küçük ev eşyaları da kız ailesi tarafından karşılanarak çeyizin içerisine dahil edilir.

Ev Eşyaları

Oturma Grubu ve Mobilya Takımı

Hem erkek hem de kız çeyizinin olmazsa olmaz parçalarından bir diğeri ise oturma grubu ile koltuk takımıdır. Evin en önemli eşyalarından olan mobilya takımı genellikle A’dan Z’ye erkek tarafına aittir. Oturma grubu, koltuk takımı, yemek takımı, halı, perde gibi büyük eşyaları erkek tarafı çeyiz olarak karşılamaktadır. Erkek çeyizi içerisinde yer alan bu eşyalar düğünden önce beğenilerek seçilmektedir. TV ünitesi, kitaplık, avizeler, yemek odası takımı da erkek çeyizi içerisinde yer almaktadır. Kız çeyizinde ise ev eşyalarında kırlent, örtü, battaniye, yorgan, yastık gibi eşyaları bulunmaktadır. Bazı evlenecek olan çiftler ev içerisindeki aksesuarları ortak bir şekilde karşılamaktadır. Örneğin lambader gibi küçük aydınlatmaları, duvara asılacak olan tablo, masa üstü aksesuarları karşılıklı olarak alan çiftler de vardır. Kız tarafı ev eşyası olarak perde ya da halıyı karşılayabilir. Bu iki ailenin de ortak karar vermesi sonucunda kararlaştırılır.

Ev

Yatak Odası Çeyizi

Yatak odası çeyiz seti oldukça geniş bir yelpazedir. Genel olarak yatak odası takımı kız tarafına aittir. Yatak, gardolap, yatak odasına alınacak olan perde ve halı dahil makyaj masası ve komidinler tamamen kız tarafına aittir. Yatak odası içerisine alınacak olan tüm eşyalar, perdeden avizeye kadar kız tarafına aittir. Erkek tarafının diğer ev eşyaları alırken bu oda için de alışveriş yapmasına gerek yoktur. Fakat bazı aileler anlaşarak ortak bir şekilde eşyaları karşılamaktadır. Yatak odası içerisinde bulunan tüm yatak takımları da kız çeyizi içerisinde yer alır. Yatak odası ev eşyaları arasında kırlent, yastık, yorgan, battaniye, nevresim yakımı, yorgan takımı, yatak takımı, alez, perde, halı, avize, lambader ve danteller yer almaktadır. Bu eşyalar birkaç adet olarak alınır. Farklı çeşit ve desenlerde nevresim takımları, yatak takımları, kırlentler alınarak önceden hazırlanır. Özellikle misafir için ayrı nevresim ve yatak takımı, battaniye, yastık alışverişi yapılır.

Yatak Odası

Mutfak İçin Çeyiz Malzemeleri Nelerdir?

Mutfak için hazırlanan çeyizler oldukça önemlidir. Çok fazla mutfak eşyasının bulunması mutfak için çeyiz listesi hazırlarken kız tarafının dikkatli olmalarını gerektirir. Mutfak için ilk olarak yemek takımı günlük ve misafir için özel olarak alınmaktadır. Çatal bıçak takımı, su takımı, çaydanlık seti, kahve fincanları ve kupaları, ekmek sepeti, patates soğan kapları mutfak için en gerekli eşyalardır. Sürahi takımında da günlük ve misafir için özel olarak seçim yapılmalıdır. Tepsi, çay bardakları, pişirme malzemeleri, önlük, teflon ve granit yemek tencereleri, çelik tencere çeyiz listesinde bulunmaktadır. Düdüklü tencere, kaşık seti, borcam ve saklama kapları, kek kalıbı, güveç gibi diğer malzemeler de kız mutfak çeyizinin olmazsa olmaz ürünlerindendir. Masa için masa örtüleri, peçetelik, runner, kahvaltı takımı, katı meyve sıkacağı, peçete halkaları, yumurta fırçası, şişe açacağı gibi küçük eşyalar ise kız mutfak çeyizinde yer alan detay parçalardandır.

Mutfak Çeyizi

Banyo Çeyizinin İçerisinde Neler Vardır?

Banyo, küçük fakat gerekli eşyaların yer aldığı bir alandır. Bu nedenle kız çeyizinin içerisinde banyo için alınacaklar listesi bulunmaktadır. Banyo için alınacak olan eşyalar daha az olsa da gerekli malzemelerdir. Banyo için çeyiz listesinin içerisindeki en önemli eşya ise paspas takımıdır. Birkaç farklı paspas takımı kız çeyizinde mutlaka olması gereken eşyalardır. Bunun yanı sıra diş macunu ve fırçalık, sabunluk, banyo fırçası, çöp kutusu da banyo çeyiz seti içerisinde yer almaktadır. Birkaç çeşit farklı havlu ve el bezleri de banyo çeyiz listesinde yer almaktadır. Bornoz takımı, lif ve keseler, saç kurutma makinesi, saç şekillendirici aletler, banyo örtüleri, misafir için havlu takımı da kızların çeyizlerinde bulundurmaları gereken eşyalar arasında yer alır.

Banyo Çeyizi

Bir Yorum Yazın