Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 15 Nisan, 2020

COVID-19 Nedeniyle Düğünlerini Erteleyen Sevdiklerinize Yardım Etmenin 10 Yolu

  • 0
  • 10497
  • 0
  • 0

COVID-19 nedeniyle düğünlerini ertelemek zorunda olan bir arkadaşınız veya aile üyeniz varsa, şu anda sizin desteğinize ihtiyaçları var. İşte onlara nasıl sevgi gösterileceği.

corona43

Koronavirüs nedeniyle en çok zorlanan sektörlerden biri kuşkusuz düğün sektörü. Her kültürde ve her ülkede bir gelenek olan düğünler, küresel salgın nedeniyle iptal edilmek ya da ertelenmek zorunda kaldı. Milyonlarca çift aylardır belki de yıllardır süren hazırlıklara rağmen iptal etmek ya da ertelemek zorunda kalarak büyük üzüntü içerisinde. Bu durum ile karşı karşıya kalan birinin en iyi arkadaşı veya akrabası iseniz, onları desteklerken siz de kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz. Bu konuda düğün uzmanları ve psikologlar aynı fikirde. Onlarla empati kurmak ruh hallerini iyileştirmek ve motive etmek adına iyi bir yol olacaktır.

Bu Zor Zamanda Arkadaşınızı Desteklemenin En İyi Yolları Burada!

Empati Kurun

Uzmanlar birine destek olmanın en iyi yolunun empati olduğunu söylüyor. Sen ne isterdin? Muhtemelen üstesinden gelmenizi veya hayal kırıklığını bir kenara bırakmanızı söyleyecek birini değil. İstediğiniz şey empatik olan, duygularınızı doğrulayan ve hiçbir çözümün olmadığını ve yapabileceğiniz hiçbir şeyin olmadığını bilseniz bile, onları yanında olduğunuzu hissetmenizi sağlayan biri. Bu durumdan muzdarip arkadaşınız ya da yakınınız her kim ise gerçekleri biliyor. Bunun kimsenin hatası olmadığını biliyor, düğün planlayan herkesin aynı konumda olduğunu biliyor. Tıpkı kendinize destek olacak kişiden umduğunuz gibi sabırlı, anlayışlı ve şefkatli olun.

corona44

Kendi kayıplarınızdan Bahsetmeyin

İptal edilmiş bir düğün ise kesinlikle onun düğünü için yaptığınız harcamalardan, zaman kaybından ve bu durum için üzgün olduğunuzdan kesinlikle bahsetmeyin. Düğünlerinin iptali ya da ertelenmesi gibi sorunlarla uğraşırken yeterince üzgün ve kaygılı oldukları için bir de kayıplarınızdan bahsederek sizin adınıza üzgün olmalarına ve hayal kırıklığınızla da uğraşmalarına neden olmayın. Düğünlerini erteleme veya iptal etme kararını vermek zorunda olan çift şu anda kesinlikle çok zorlayıcı bir zaman geçiriyor ve zaten bu konunun sizleri ne kadar çok etkilediği konusunda yeterince suçlu hissediyorlar. Lütfen bu konulara da hassasiyet gösterin.

Havalandırın.

Herkes duygusal sıkıntılara farklı tepki verir: bazıları ağlar, bazıları bağırır. Tepkileri ne olursa olsun, başınızı sallayarak “Biliyorum, anlıyorum, tamamen haklısınız gibi sözcüklerle destekleyerek, aktif olarak dinleyerek ama araya girmeye ya da müdahale etmeye çalışmayarak, arkadaşınıza duygularının geçerli olduğunu ve ne kadar çirkin ya da mantıksız olursa olsun hepsini yapmasına rahatlamasına izin verin.

coronaplan45

Sorularınızla Bunaltmayın

Ayrıntıları bilmek ve sonraki adımlar hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz, ancak arkadaşınızın henüz bu aşamada olmaması ve hissettiği baskı ile başa çıkamayacağı gibi büyük bir sorun var. Düğünleri adına sizin yapacağınız şeyler olsa da merakınızı gidermek adına çiftleri soru bombardımanına tutmadan önce tüm olasılıkları düşünmeleri için onlara zaman tanıyın.

Duygularını Normalleştirin ve Doğrulayın.

Özellikle her gün COVID-19 nedeniyle binlerce insanın öldüğünü düşünecek olursak arkadaşınız da başkaları yaşamları için savaşırken, şikayet etme hakları yokmuş gibi hissedebilir. Bununla birlikte arkadaşınıza herkesin deneyiminin farklı olduğunu ve duygularının normal olduğunu hatırlatmak önemlidir. Onlarla aynı pozisyonda olan her çiftin muhtemelen benzer hislere sahip olduğunu söyleyin ve misafirlerinin hayal kırıklığına uğraması konusunda suçlu veya kötü hissettikleri hiçbir şey olmadığını anlatın. Çünkü bunların hiçbiri onların hatası değil. İyi hissetmelerini sağlamak ve destek olmak adına onların her zaman yanında olduğunuzu sürekli hatırlatın.

coronaplan46

Küçük Sürprizler Yapın

Sosyal mesafe ve karantina nedeniyle ve mağazalar kapalı olduğundan, birçok firma markalarını ayakta tutmak için çevrimiçi satışlar yapıyor. Hem arkadaşınızı mutlu etmek hem de salgın nedeniyle etkilenen firmalara destek olmak adına bir kart, belki bir mum, seveceğini düşündüğünüz bir kitap gönderebilirsiniz.

corona47

Nasıl Yardımcı Olabileceğinizi Sorun

100 yıldan uzun süredir bir salgın olmadığı düşünüldüğünde, kimsenin bu duruma yaklaşmanın doğru yolunu bilmediğini söylemek en doğrusu. Arkadaşınıza nasıl yardım edeceğinizi bilmiyorsanız, ona ne yapabileceğinizi ve neye ihtiyaçları olduğunu sorun. Bazen birinden ne istediğimizi tam olarak biliyoruz, ancak talep etme, otoriter gibi görünme veya özellikle düğün zamanında çekinme nedeniyle dile getirmekten korkuyoruz. Bunun sizden istenmesine fırsat vermeden siz önce davranın ve her konuda yardım edebileceğinizi onlara gösterin.

Diğer Misafirleri Aramayı Teklif Edin.

Arkadaşınız muhtemelen düğünleri hakkında neler yapılabileceğini görmek için sadece firmaları aramakla kalmayacak, aynı zamanda konuklara haberleri tekrar tekrar verecek. Bu aramaların bazılarını yapabileceğinizi söyleyin. Arkadaşlarınız erteleme veya iptal etme kararı vermek zorunda kaldığında uğraşacakları birçok işin içerisinden bazılarına yardımcı olmak çok büyük bir iyilik olacak.

coronaplan48

Bir Yorum Yazın