• Sağlıklı Beslenme
  • 13 Ocak, 2021

Detoks Nasıl Hazırlanır Ve Uygulanır?

  • 0
  • 8775
  • 0
  • 0

Detoks Nasıl Hazırlanır Ve Uygulanır?

Detoks Hazırlama

Alınan kiloları vermek, rahatsızlık duyma noktasında rejim yapma telaşına kapılmak zaman zaman hepimizin başına gelen bir durumdur. Kilolu olmak fiziksel ve ruhsal pek çok sorunu da beraberinde getirir. Kilo almak, alınan gıdalar doğrultusunda bazen çok hızlı bir şekilde olabilmektedir. Fakat kilo vermek oldukça zorlu bir süreçtir. Gıdalar dikkat edilerek rejim yapmak, spor yaparak bu dönemi desteklemek ve detox yaparak, kilo verme hızını katlamak gerekir.

Detoks Nedir?

Önce dünyada, sonra da ülkemizde popüler olan detoks kavramı bir beslenme programıdır. Fakat sanıldığının aksine zayıflama amaçlı değildir. Kişi doğru ve dengeli beslenme sistemi ile yağların depolanmasını engellemeyi amaçlasa da yine de kilo alabilir. Kimi insanlar su içsem yarıyor diye dert yanarlar. Herkesin metabolizması birbirinden farklıdır. Bu aşamada detoks programları kişinin metabolizmanın hızlandırılmasını sağlar ve kilo kaybına destek verir. Detoks uygulama çok sağlıklı bir durumdur. Sadece kilo vermez aynı zamanda vücudun sağlıklı ve zinde kalmasını sağlarsınız.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Aşırı karbonhidrat tüketimi, katı yağlı yemekler kişinin kilo almasına neden olur. Bunun dışında düzensiz yemek yeme, uyku düzeninin olmaması, spor yapmamak gibi faktörlerde kişiye kilo aldırır. Çeşitli nedenlerden dolayı, vücutta biriken toksinlerin seri bir şekilde, vücudumuzdan atılmasına ise detoks suları yardımcı olur. Detoks suyu, yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Detoks su tarifi nasıl hazırlanır, bunu bilmek gerekir. Belirli gıdaları cam veya porselen bir sürahi içerisinde yaklaşık bir saat bekleterek, detoks suyunu hazırlayabilirsiniz.

Detoks Suları

Detoks hazırlamak için sağlıklı bazı gıdalara ihtiyaç vardır. Bu gıdalar ile hazırlanacak olan tariflere sadık kalmak gerekir. Detoks sularının yanı sıra, sağlıklı gıdalarla beslenmek ve meyve sebzeyi her öğünümüzde tüketmemiz gerekir. Ayrıca balık ve beyaz et tüketmemiz gereken gıdalar arasındadır. Katı yağ yerine zeytinyağı tüketmeye dikkat edin. Detoks için farklı birkaç tarif uygulanabilir.
Yağ eriten detoks:
Malzemeler: 3 tane limon, 3 tatlı kaşığı organik elma sirkesi, 1 tutam nane
Hazırlanışı: Limonun suyunu sıkın ve hazırladığınız suyun içine limon suyunu, sirkeyi ve naneleri ekleyin. 1 saat kadar dolapta bekletin ve sabah akşam için. Bu detoks aynı zamanda yağları eritecektir. Limon aynı zamanda eşsiz bir c vitamini kaynağıdır. Sirke ise yağları eritme gücüne sahiptir.
Tarçınlı detoks
Malzemeler: 1 sürahi su, 2 adet elma ve 5 çubuk tarçın, 3-4 adet karanfil
Hazırlanışı: Tüm malzemeler suyun içine konur. Suyun bir süre bekletilmesi ve gıdaların özünün suya geçmesine dikkat edilmelidir. Tarçının yağ yakma özelliği oldukça fazladır. Elmanın faydaları ise saymakla bitmez. Bu ikisi bir aradayken mucizeler yaratırlar. Vücutta oluşan toksinlerin atılmasına yardımcı olurlar. Çünkü vücutta toksinler arttıkça, kişi kendini yorgun hisseder. Sürekli baş ağrısı çeker. Sağlıklı ve düzenli bir uyku uyuyamaz. Vücutta biriken toksinler ve ağır metaller belirli bir sınırın üzerine çıkmaya başlayınca kişiye rahatsızlık verir. Detoks suyu ile vücuttaki olumsuz etkilerden çok kısa süre içerisinde kurtulma imkânımız vardır. Bunlar kilo verdiren detoks gruplarından yalnızca 2 tanesidir.

Detoks Suları Nasıl Tüketilir?

Detoks suları tarife uygun olarak hazırlanmalıdır. Çünkü doğru etkinin sağlanması için bu önemlidir. Ayrıca taze gıdalardan hazırlamasına dikkat edilmelidir. Hazırlanan detoks sularını günlük olarak tüketmek gerekir. Uzun süre kalması vitamin değerini kaybettirir. Bu önemli bir detaydır. Aç karnına tüketmek daha sağlıklı olacaktır. Düzenli olarak, kullanmak gerekir. 2 hafta kullanıp ara vermek gerekir.

Detoks Suyu İçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detoks tek başına mucize yaratmaz. Bunun yanında, mutlaka bol su tüketin. Günde en az 2-3 litre su tüketmeye özen gösterin. Güne bir bardak ılık ve limonlu su ile başlayın. Ayrıca detoks yanında yeme ve içmenize dikkat edin. Yağlı yiyeceklerden ve karbonhidratlardan uzak durun. Mutlaka düzenli olarak spor yapın. Kilo verdiren detoks yanında mutlaka düzenli spor yapmaya özen gösterin.
Spor salonuna gidin veya evde disiplinli olarak spor yapın. Yürüyüş, yoga, pilates, yüzme gibi sporlar hem zinde olmanızı sağlayacak hem de daha hızlı kilo vermenize destek olacaktır. Sigara içme konusunda mesafeli davranın. Mümkünse sigarayı bırakın böylece detoksun etkisini vücudunuzda daha fazla göreceksiniz. Alkol tüketimini sınırlayın. Vücudun arınması için alkolden uzak durmak, bu aşamada önemlidir.

Bir Yorum Yazın