• Sağlıklı Beslenme
  • 28 Nisan, 2021

Dışarıda Sağlıklı Beslenmek İçin İp Uçları

  • 0
  • 5839
  • 0
  • 0

Günlük hayatın temposuna uyum sağlamaya çalışırken bazen bedenimiz için gerekli besin değerlerini yeterince anlamayabiliriz. İş yaşamı ve evde yemek yapmak için gerekli vaktin bulunamaması gibi sebeplerle insanlar beslenmelerine gereken önemi veremeyebilirler. Ancak dışarda da olsa yeme içme şeklimizde kimi değişiklikler yaparak daha sağlıklı beslenebiliriz.

Evde yemek yapmaya vakit ayıramayanlar genelde yemeklerini restoranlarda yerler ya da iş yerlerine paket servis ile sipariş ederler. Burada en önemli ip ucu yemek yediğimiz ya da yemek siparişi verdiğimiz restoranın fastfood ürünler yerine ev yemekleri yapıyor olmasına dikkat etmektir. Fastfood yemekler fazla kalori içerir ve besin değeri açısından zengin sayılmazlar. İçerisinde protein, sebzeler ve meyveler bulunan bir ev yemekleri menüsü ise vücuda gerekli besin desteğini sağlamak için fastfood yemeklere oranla daha sağlıklıdır.

Şayet çalıştığınız yerin yakınlarında ev yemeği yapan bir restoran bulunmuyorsa ve sipariş etme şansınız da yoksa iş başa düştü demektir. Dışarda sağlıklı beslenme için bir gece önceden iş yerinde yiyeceğiniz yemekleri hazırlayıp kapaklı plastik kaplarda buzdolabında saklayarak iş yerine götürebilirsiniz. Böylece aynı zamanda hem sağlıklı beslenmiş hem ekonomik davranmış olursunuz.

İş Yerinde Sağlıklı Beslenme İçin Evde Nasıl Hazırlık Yapılır?

İş yerinde sağlıklı beslenme için bir gün öncesinden kahvaltınızı ve öğle yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. İşten eve döndükten sonra boş bir vaktinizde kendinize tam tahıllı sandviç ekmeğinin arasına sevdiğiniz kahvaltılıklardan ve domates salatalık gibi sebzelerden koyarak sağlıklı bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz. Blenderın haznesine bir gece önceden dilimlediğiniz kendi zevkinize göre seçtiğiniz sebze ve meyveleri koyup buz dolabına kaldırarak sabah blenderdan geçirip taptaze bir smoothie elde edebilirsiniz. Dışarıda sağlıklı kahvaltı alternatifleri bulunmuyorsa bu sizin için ideal bir kahvaltı olacaktır.

Öğle yemeği için derin bir saklama kabına haşlanmış tam tahıllar, bakliyatlar, sebzeler ve sostan oluşan hafif ve besleyici zeytinyağlı bir salata hazırlayabilirsiniz. Ya da sevdiğiniz besinleri ızgara yapıp yanında bol yeşillikli limonlu bir salata ile yine saklama kabında muhafaza ederek iş yerinize götürebilirsiniz. Ara öğünler için bitki çayıyla beraber kuruyemiş, form bisküvisi ya da meyve tüketebilirsiniz.

Dışarıda sağlıklı öğle yemeği için ip uçları nelerdir?

Dışarıda sağlıklı öğle yemeği alternatifleri tek bir öğünde insan vücudu için gerekli besin değerlerinin iyi bir oranda karşılanmasını sağlayan alternatiflerdir. Öğle yemeğinde yağlı ve ağır besinler tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Özellikle kızartma türü yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Öğle yemeğinde yenebilecek en besleyici yemekler ev yemekleridir. Zeytinyağlılar, ızgaralar ve tencere yemekleri bunlardan en sağlıklı olanlarıdır. Az yağ içeren öğle yemeği alternatifiniz yoksa salata ile çorba tüketebilirsiniz. Çorbanın yanında iki dilimi geçmeyecek şekilde ekmek yemenizde de bir sakınca yoktur. Ev yemeği ve çorba bulamadığınız yerlerde ise bol yeşillikli ve sebzeli bir salata ideal bir tercih olacaktır.

Dışarıda sağlıklı akşam yemeği için ip uçları nelerdir?

Dışarıda sağlıklı akşam yemeği için öncelikle ağır besinlerden kaçınmak gerekmektedir. Akşam yemeği günün son öğünü olduğu için yağlı ve bol kalorili yiyecekler yerine hafif ve besin değeri yüksek yemekleri tercih edebilirsiniz. Dışarıda akşam yemeği yerken başlangıç olarak hafif bir çorba ve ardından ara sıcak olarak mevsim sebzelerinden yağsız bir güveç sipariş edebilirsiniz.

Akşam yemeğinde yiyeceğiniz tatlı hafif bir tatlı olmalıdır hatta mümkünse yemekten birkaç saat sonra meyve yemeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Mümkün olduğunca şerbetli tatlılardan uzak durmaya çalışın. Akşam yemeği günün son öğünü olduğu için ardından çok fazla hareket etmeyiz ve metabolitik faaliyetlerimiz yavaşlar. Bu sebeple akşam yemeği günün tüm diğer öğünlerinden daha hafif tercih edilmelidir.

Dışarıda Sağlıklı Beslenme İçin Diğer İpuçları Nelerdir?

Dışarıda sağlıklı beslenme için bir diğer ipucu sıvı alımına dikkat etmektir. Çay kahve gibi kafein içeren içeceklerden çok su ve taze sıkılmış meyve sularından sıvı ihtiyacımızı karşılamamız daha sağlıklı olacaktır. Sağlık bir bütün olarak düşünüldüğünde beslenme ile beraber hareketin de oldukça önemli olduğunu söylememiz gerekir. Gün içerisinde sürekli masa başında bulunuyorsak zaman zaman yürüyüş yapmanın, fırsat buldukça koşuya çıkmanın metabolizmanız üzerinde olumlu etkileri olacaktır. Sonuç olarak sağlık son derece bireyseldir ve herkes için aynı değildir. Bu nedenle diyet ile ilgili konularda bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Bir Yorum Yazın