• Diyetisyen
  • 01 Kasım, 2021

Kan Grubuna Göre Beslenme ya da Kan Grubu Diyeti Nedir?

  • 0
  • 6475
  • 0
  • 0

Kan Grupları ve Beslenme

Diyetisyen Enes Çağrı KALELİ

Kan Grubuna Göre Beslenme ya da Kan Grubu Diyeti Nedir?

1996 yılında nöropat Peter D’Adamo, insanların nasıl daha sağlıklı olabileceklerini, daha uzun ömürlü olabileceklerini ve kan gruplarına göre beslenme tercihleriyle nasıl ideal kilolarına ulaşabileceklerini anlattığı bir kitap yayınladı. Kitabın arkasındaki fikir, ‘Kan grubuna bağlı bir diyet, daha sağlıklı yaşamamıza yardımcı olabilir mi?’ sorusuydu. Kitapta özetle, kişinin seçtiği besinlerin, baharatların ve hatta egzersiz çeşidinin kişinin kan grubuna bağlı olması gerektiğini anlattı. D’Adamo, yediğimiz yiyeceklerin kan grubumuzla kimyasal olarak reaksiyona girdiğini, kan grubunuza dair bir diyet uyguladığımızda vücudumuzun daha verimli bir sindirim süreci yaşayacağını ve daha sağlıklı olacağımızı iddia etti. Kitap hızlıca bir ‘çok satan’ oldu ve insanlar kan gruplarını öğrenip alışveriş listelerini gözden geçirmeye, egzersizlerini buna göre düzenlemeye başladı.

Hangi Kan Grubunda Hangi Besinler Tercih Edilmeli?

D’Adamo’ya göre hangi kan grubuna sahip kişiler hangi besinleri tercih etmeli bir bakalım:

A Grubu: D’Adamo’ya göre A grubu insanlar daha hassas bir bağışıklı sistemine sahip ve kalp rahatsızlıkları, diyabet gibi hastalıklara yakalanma ihtimalleri daha yüksek. D’Adamo bu gruptaki kişilerin, meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıllardan ağırlıklı beslenmelerini önerirken, kırmızı etten uzak durmalarını öneriyor. Mümkün olduğunca organik ve taze ürünlerin seçilmesini öneriyor.

B Grubu: Bu kan grubundaki kişiler D’Adamo’ya göre daha güçlü bir bağışıklık ve sindirim sistemlerine sahipler ve kronik hastalıkları yenme konusunda diğer kan gruplarına göre daha avantajlılar. Bu insanlar tavuk eti hariç et ürünlerini (yumurta, süt, kırmızı et gibi) ve yeşil sebzeleri tüketmeli; mısır, buğday, mercimek, domates ve yer fıstığı tüketmekten kaçınmalı.

AB Grubu: D’Adamo bu grubun evrim açısından en yeni ve karmaşık grup olduğunu söylerken, deniz ürünlerini, soya peynirini, süt ürünlerini, fasulye ve tahılları tüketmelerini önerip; mısır, kırmızı et, tavuk ve barbunyadan uzak durmaları gerektiğini söylüyor.

0 Grubu: D’Adamo bu grupta en önemli sorunun gluten tüketimi olduğunu ve kilo sağlık sorunlarının sebebi olduğunu söylüyor. Bu grubun bol miktarda et, sebze, balık ve meyve yemelerini ancak tahıllı ürünleri ve baklagilleri tüketmemesi gerektiğini söylüyor.

Kan Grubuna Göre Beslenme İşe Yarıyor Mu?

Literatür çalışmalarına bakıldığında, kan grubuna dair beslenme ile ilgili çok fazla kaynak karşımıza çıkmıyor. 2014 yılındaki bir araştırmada kardiyometabolik risk faktörlerinde (kolesterol, tansiyon gibi) bir miktar iyileşme gözlenlenmiştir. Temelde besin içeriklerine bakıldığında ise, öneriler genel hatlarıyla sağlık sorunlarına sebep olabilecek öneriler olmadığından, uygulanmasında bir sakınca olmadığına dair genel kanı da hakimdir. Benim kişisel görüşüme göre ise, beslenme planlamasının kan grubuna göre yapılması, popülaritesi hala üst seviyede olan bir beslenme şeklinin ön plana çıkarılması psikolojik avantajlar da sağlayacağından, sonuç alınması mümkün. Önemli olan ise diyete adapte olurken dezavantajları da göz önünde bulundurmak.

Kan Grubuna Göre Beslenmenin Dezavantajları Neler?

En önemli dezavantajı, belirli kültürlerde olan beslenme alışkanlıklarının, kan grubuna göre düzenlenen beslenmeyle uyumlu olmaması. Bu da yediğiniz yiyecekleri ciddi anlamda kısıtlayabilir. Belirli sağlık sorunlarınız varsa, bu beslenme size uygun olmayabilir. O yüzden doktorunuz ve diyetisyen ile duruma ele almak gerekir. Aynı ev/ortam içerisinde başka kan gruplarına sahip insanlarla yaşıyorsanız, beslenme planını düzenlemek ve takip etmek zor olabilir.

Kan grubuna göre diyet yapmış ve başarılı sonuçlar almış olmanız muhtemel çünkü bir sağlıklı beslenme planı oluşturmuş oluyorsunuz. Ancak bunun sebebinin kan grubuna göre beslenme mi yoksa sağlıklı bir plan mı olduğuna dair hala çok net verilere sahip değiliz. Genel anlamda baktığımızda ise, beslenme şeklinizi daha iyiye doğru değiştirdiyse kan grubunuza göre beslenmeye devam etmeniz uzun vadede çok fazla kazanç sağlayacaktır. İstediğiniz sonuçları elde ettiğiniz sürece devam edip, daha sağlıklı bir beslenme planının keyfini çıkarmanızın hiçbir sakıncası yok.

Sağlıklı günler.

Enes Çağrı Kaleli
İstanbul
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın