• Sağlıklı Beslenme
  • 13 Ocak, 2021

Diyet İçin Ana Öğün Önerileri

  • 0
  • 12269
  • 0
  • 0

Diyet İçin Ana Öğün Önerileri

Kilo problemi, fazla kiloya sahip olan insanların hayatındaki en önemli sorunlardan biridir. Fiziksel görünümü etkilediği gibi insanı psikolojik olarak da etkilemektedir. Birçok insan diyet listesi hazırlamakta ve bu birçok insanın çoğu bu listeye uymamaktadır. Bu sebeple kişinin kendini ve vücudunu iyi tanıması çok önemlidir. Kişinin kilo durumuna göre kiloya göre diyet listesi diyet listesinin içeriği de değişebilmektedir. Beslenme diyetindeki en önemli öge diyet ana öğün ana öğündür. Bu ana öğünlerin içeriğinin sağlıklı olması, sağlıklı ana öğün sağlıklı kilo verebilmek için oldukça önemlidir. Bu yazımızda, diyet listeleri için bazı ana öğün önerileri ana öğün önerilerinde bulunacağız.


İyi Bir Ana Öğünün Özellikleri

İyi bir ana öğünde olması gereken en önemli özellik, yeterli besin değerlerine sahip olmasıdır. Yani vücudumuz için gereken; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su bakımından yeterli olmasıdır. Peki, iyi bir ana öğün sağlıklı kilo vermemizde yeterli midir? İyi bir ana öğün, kilo vermek için en önemli öge olsa da bu ana öğünün düzenli alınması ve düzenli egzersiz, yeterli miktarda su ve düzenli uyku ile desteklenmesi de önemlidir. İyi bir ana öğünün temel özelliği, öğünden sonra 5-6 saat kadar açlık hissi yaratmamasıdır. Bu sebeple, ana öğünde yiyeceğimiz besinleri iyi seçmeli ve aşırıya kaçmadan, yeterli miktarda tüketmeliyiz. Kaliteli bir ana öğün, sağlığımız için oldukça önemlidir.

Ana Öğünde Tüketilecek Gıda Önerileri

Kilo vermek istiyorsak, öncelikle glisemik indeks kavramını bilmemiz gerekir. Glisemik indeksi, vücuda alınan karbonhidratların şekere dönüşme süresi olarak tanımlayabiliriz. Bir besinin glisemik indeksi ne kadar yüksekse o kadar hızlı bir şekilde şekere dönüşür. Dönüştüğü bu şeker, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu ile dengelenir. Şekerli gıdalar tükettiğimizde çabuk ortaya çıkan açlığın sebebi de şekerli gıdaların, yüksek glisemik indeks değerine sahip olmasıdır. Kilo vermek isteyen bir insanın, ana öğünde tüketeceği gıdalar, düşük glisemik indeks değerine sahip olmalıdır. Böylece, kişi daha uzun süre tok kalabilir. Beyaz un yerine tam tahıllı gıdalar tercih edilmelidir. Tam tahıllı gıdaların sindirimi daha uzun süre aldığından, verdiği tokluk hissi de daha uzun süre olacaktır.

Glisemik İndeksi Düşük ve Yüksek Gıdalara Örnekler

Kilo verebilmek için glisemik indeks değeri düşük olan gıdalar tüketmemiz gerektiğini söylemiştik. Şimdi de bu gıdalara örnekler verelim. Bunun yanında, glisemik indeks değerleri yüksek olan gıdalardan da örnekler vereceğiz, böylelikle uzak durmanız gereken gıdaları bilebilirsiniz.


A. Glisemik İndeksi Düşük Gıdalar


Glisemik indeksi düşük gıdalar, kilo vermek isteyen bir insanın öncelikle tüketmesi gereken gıdalardır.
Yeşil sebzeler, bu grup içinde önemli bir yere sahiptir.

Maydanoz, kıvırcık salata, taze biber, soğan, sarımsak, patlıcan, karnabahar, fesleğen, salatalık, mantar, taze fasulye, pancar, rezene, ıspanak, lahana, enginar, brokoli gibi besinler glisemik indeksi düşük gıdalara örnek olarak verilebilir.


B. Glisemik İndeksi Yüksek Gıdalar


Glisemik indeksi yüksek gıdalar, kilo vermek isteyen bir insanın uzak durması gereken gıdalardır. Yüksek şekerli gıdalar, bu grup içinde önemli bir yere sahiptir.

Patates, çikolata, gofret, mayonez, kakaolu fındık kreması, kola, kraker, cips, fast food ürünleri, kruvasan, donut, kurabiye ve benzeri şekerli hamur işleri gibi gıdalar, yüksek glisemik indeksli gıdalara örnek olarak verilebilir ve kilo vermek isteyen bir insan bu gibi gıdalardan uzak durmalıdır.

Kilo Vermede Püf Noktalar

Kilo vermek isteyen bir kişi öncelikle düzenli bir hayat benimsemelidir. En azından kilo verme sürecinde bu hayatı benimsemelidir. Kilo verdikten sonra eski alışkanlıklarına dönerse, tekrar kilo alması da kaçınılmazdır. Kilo verme sürecinde, metabolizma hızlandıran gıdalar tercih edilmelidir. Ara öğünlerde çiğ yemişler, yoğurt ve yeşil çay gibi gıdalar tüketilebilir. Tok tutan aynı zamanda da kaliteli bir besin içeriğine sahip olan gıdalar tüketilmelidir. Kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten gıdalardan uzak durulmalıdır. Kilo verme sürecinde diyet listelerindeki en önemli besinler, düşük glisemik indekse sahip olan besinler olmalıdır. Bol bol su tüketilmeli, yeşil sebzeler ve çiğ yemişler tüketilmelidir. Hafif de olsa düzenli egzersizler oldukça önemlidir, bunun yanı sıra düzenli ve yeterli uyku da bir o kadar önemlidir.

Bu tavsiyelere uyulduğu takdirde, kilo vermenin çok zor bir durum olmadığını siz de gözlemleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın