• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Sağlıklı Su Tüketimi!

  • 0
  • 5378
  • 0
  • 0

Su İçme Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Su içerdiği sodyum, potasyum, fosfat, magnezyum gibi önemli mineraller sayesinde vücut için hayati derecede önem taşıyor. Su içmek oksijenden sonra en önemli hayati değer taşıyan ikinci bir ihtiyaç olarak değerlendiriliyor. Vücudumuzda kemiklerin %22' si sudan oluşuyor. Aynı zamanda kanın %83' ü ve kasların %75' i sudan oluşuyor. Aslında bu oranlar suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu bize gösteriyor.

Su İçmemek Hastalıklara Neden Olur mu?

Yeterli miktarda su tüketimi yapılmazsa hasta olmak muhtemeldir. Vücudumuzun belirli bir çoğunluğu sudan oluştuğu için su içmeme durumunda maalesef belirli hastalıklar baş göstermektedir. Bu hastalıklardan hafif olanlar; baş ağrısı, kabızlık ve yorgunluk olarak sıralanabilir. Fakat su tüketmemek uzun süreli olan bir durumsa daha ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Sağlıklı su tüketimi için içilen suyun ph değerinin 7,5 ile 8,5 arasında olması gerekmektedir. Aslında bu değerler suyun alkali olduğunu da göstermektedir. Yani aslında su içmenin önemi kadar içilen suyun ph değeride oldukça önemlidir. Bu yüzden satın alınan sulan ph değerine bakılması ve o şekilde tüketilmesi daha doğru bir tercih olacaktır.

Su Tüketimi Hakkında Öneriler

1) Erkekler günde 2- 2,5 litre su tüketmelidir. Kadınlar ise 1,5 - 2 litre su tüketmelidir.

2) Gün içerisinde fazla terleyen kişilerin içtiği su miktarını arttırması gerekmektedir.

3) Su içmek, böbreklerin görevlerini yerine getirebilmesi içinde oldukça önemlidir.

4) Vücuttaki kas kütlesine göre su tüketiminin ayarlanması doğru olacaktır.

5) Doğru sanılan bir yanlış ise; çok su içmek sanıldığı gibi iyi bir şey değildir. Aksine böbrekleri daha fazla yorar. Bu yüzden günlük su tüketimi doğru miktarda ayarlanmalı fazla veya az olmamalıdır.

6) Günlük olarak tükettiğimiz çay, soda, kahve gibi içecekler su içmek olarak değerlendirilmemelidir.

7) Sabah ilk uyandığınızda büyük bir bardak su içmek, midenizi temizlemeye yardımcı olacak ve gün içerisinde yiyeceğiniz besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olacaktır.

Yeterli Su İçmenin Faydaları

1) Su içmenin faydaları arasında en önemlisi gerçekten sağlıklı bir birey olmayı sağlamasıdır.

2) Yeterli miktarda su içildiği zaman böbrekler görevini daha iyi yerine getirir ve bu sayede sağlık problemleri ortadan kalkar.

3) Yeteri miktarda su içmek, daha dinç olmayı sağlar.

4) Su içmek, aynı zamanda yorgun hissetmeyi önler.

5) Su tüketim önemi olarak aslında bağışıklık güçlendirdiğini de söyleyebiliriz.

6) Su tüketmek, metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeyi sağlar! Birçok kişinin kilo vermeye çalıştığı dönemde yararlandığı yegane yöntem su içmektir.

7) Su içmenin bir diğer faydası ise kabızlığı önlemesidir.

8) Su içmek, böbrek taşı oluşumunu da önlemektedir.

9) Su içmek, ciltte ki sivilcelere iyi gelir.

10) Su içmek, cildin daha parlak ve kusursuz görünmesine yardımcı olur.

11) Su içmek, stres, yorgunluk veya gerginlik gibi kötü enerjileri vücuttan atmaya yardımcı olur.

12) Su içmek, kanı sulandırır ve bu sayede kan dolaşımı sırasında kanın pıhtılaşmasını önler.

13) Su içmek, atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

14) Su içmek, Vücut ısısını dengeler.

15) Su içmek, reflü hastalığına iyi gelir.

16) Su içmek, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Su İçme Alışkanlığı Kazanmak İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle su içmek için susamayı beklememek gerekmektedir. Çünkü susuzluk bazen belirti vermeyebilir. Bu yüzden siz acıktığınızı sanıp yemek yiyebilirsiniz ama belki de susuz olduğunuz için karnınızın aç olduğunu hissediyorsunuzdur? İşte bunu önlemek için karnınız her acıktığında bir bardak su için ve biraz bekleyin. Bunun dışında eğer su içmeyi unutuyorsanız telefonunuza bazı uygulamalar indirebilirsiniz. Su hatırlatıcısı olarak bir alarm kurabilirsiniz. Ya da buzdolabınızın üstüne ''önce su iç'' yazabilirsiniz. Gün içerisinde çok fazla çay, kahve tüketiyorsanız aslında daha fazla su içmeniz gerekmektedir. Yani gün içerisinde tüketilen çay ve kahve suyun yerine geçemez. Önemli bir bilgi daha vermek gerekirse; kişinin yeterli su içip içmediği idrarından anlaşılmaktadır. Koyu renkli bir idrar yeterince su içilmediğinin uyarısıdır. Eğer su içmeyi sevmiyorsanız suya aroma katabilirsiniz. Sade su içemeyen bir kişi suyunun içine çubuk tarçın, birkaç damla limon veya kesilen elma dilimlerini koyabilir. Böylelikle suya aroma katmış olacaksınız.

Bir Yorum Yazın