• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Seyahatlerde Beslenme Önerileri

  • 0
  • 5426
  • 0
  • 0

SEYAHATLERDE BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Koca bir yılı çalışıp didinerek geçiriyoruz ve dinlenmek için yaz tatilini dört gözle bekliyoruz. Bir yılın yorgunluğunu yaz tatilinde dinlenerek, eğlenerek, sevdiğimiz aktivitelerden mahrum kalmayarak tatil sürecimizi geçirmek istiyoruz. Tatil, kişilerin dinlenmesi açısından oldukça önemli. İnsanlar tarafından da anlam yüklenilen bir kavram. Tatil, insanları çok rahatlatan ve bütün bir yılın stresinin atılmasına yardımcı olan bir dönem aslında. Ve bu sevilen şeylere ek olarak istediğimiz şekilde yemek yemek isteriz. Peki bu yemek yeme isteğini dizginleyebilir miyiz, seyahatta sağlıklı beslenme nasıl olmalı?

Yemek Konusunda Kendimizi Nasıl Kontrol Edebiliriz?

Eğer gittiğimiz ve seçim yaptığımız otelde açık büfe varsa, o zaman gerçekten tatil sürecinde çok fazla yemek yeme gibi bir durum oluşabilmektedir. Çünkü çok fazla çeşit var ve gördüğümüz yemeklerinin hepsini alma isteği oluyor. Ve bir anda tabağımızın dolduğunu görüyoruz. Tek bir tabakla da kalmıyoruz aslında. Öncesinde çorba sevenler çorba alabiliyorlar, ana yemekten önce çorba içiyorlar. Ana yemeğin arkasından da tatlı yeme isteği oluyor. Peki bu aşamada ne yapmak lazım? Tatil sonrasında kilo almamamız için, şişkinlik, hazımsızlık yaşamamak için tatilde beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Tabi bu durum diyet şeklinde değil de daha çok seyahatta sağlıklı beslenme olarak düşünülebilir. Çünkü diyetisyenler de tatil döneminde diyet listelerini pek önermezler.

Öncelikle açık büfeden ne alacağınıza karar verin. Büfenin önüne gitmeden önce o öğünde ne yemek istediğinizi bir düşünün. Örneğin bir öğle yemeğinde kırmızı et mi yemek istiyorsunuz, tavuk veya balık mı yemek istiyorsunuz. Tercihiniz ne olacaksa ona göre menüyü kafanızda planlayın. Menüyü kafanızda oluşturduktan sonra miktarı belirlemeniz gerekecek . Bu noktada ölçüyü çok kaçırmamak lazım. Çünkü sonrasında reflü, hazımsızlık, şişkinlik ile kendimizi rahatsız hissetmeye başlayabiliriz. O yüzden pişman olacağınız besinleri tüketmemeye, sevdiğiniz besinleri de fazla tüketmemeye çalışın. Ölçüyü abartmayın, sonrasında rahatsızlık duymayın. Bu şekilde kendinize göre tatilde beslenme düzeni oluşturabilirsiniz.

Plajda kahvaltı

Tatilde Tatlıyı Fazla Abartmayın

Açık büfelerde tatlı menüsü oldukça fazla olur. Pek çok tatlıyı aynı büfede bulabilirsiniz. Ve tatlı sevenler arasındaysanız, işiniz daha da zorlaşabilir bu aşamada. Hiç farkında olmadan, yedi sekiz porsiyon tatlıyı tabağınıza almış olabilirsiniz. Tatlılar, maalesef ki, şekerden, yağdan, karbonhidrattan yüksek olan besinler. İçerisinde vitamin, mineral gibi farklı besin öğeleri de yok . Bu yüzden vücudumuz için aslında çok da gerekli yiyecekler değil. Sadece zevk alarak yediğimiz besinler arasında. Tabi ki bu durum, hiç tatlı tüketmeyeceğiniz anlamına da gelmesin . Sevdiğiniz bir tatlıyı, yine ölçüyü abartmadan tüketebilirsiniz. Sütlü tatlı tüketmek aslında en ideali. Tercihinizi sütlü tatlıdan yana kullanabilirsiniz. Yani bir düzen oluşturun. Mesela seyahat beslenme düzeni olarak da adlandırabilirsiniz bu durumu.

Seyahatte Doğru Beslenme Oldukça Zor

Seyahatte doğru beslenme aslında yapılması en zor beslenme türlerinden biri. Çünkü daha rahat bir düzene girdiğinizde, işten, çalışma hayatından, stresten uzak kaldığınızda yemeğe karşı kontrolümüzü daha çok kaybedebiliyoruz. İnsanlar diyete başladıklarında sürdürülebilir bir rutin isterken, tatilde diyet listesi sürdürülebilirliği oldukça bozuyor. Tatilde net bir istek, net bir diyet listesi önerilmiyor çoğu zaman. İnsanlarda tatil döneminde, daha çok doğru beslenmeyi, diyetten uzak kalmayı tercih ediyorlar. Bu bağlamda, seyahatte beslenme öğünü nasıl olmalı inceleyelim.

Seyahatte Beslenme Öğünü

Bir öğünü gerçekten çok sevdiğiniz, çok mutlu olduğunuz bir öğün olarak yiyebilirsiniz. Bu hamburger olabilir, pizza olabilir, makarna olabilir. Ve bir tatlıyı paylaşımlı olarak bir ara öğünde yarım porsiyon yiyebilirsiniz. Kalan iki öğünü de daha dengeli ve düzenli yaparsanız o attığınız adımlarla, aldığınız fazla kaloriyi yakmış olur ve iki öğün de dengeli beslendiğiniz için tatilden kilo almadan dönmüş olursunuz. Bunun yanında sporcular için seyahatta beslenme nasıl olmalı, tatilde neler yapılabilir?

Dağ, Yürüyüş, Gün batımı

Tatilde Yapılması Gerekenler

Tatilde en çok unutulan şeylerden biri, su tüketimi. Su içmezseniz ne yürüdüğünüz bir adımın anlamı kalır ne de aldığınız ekstra ödemi vücuttan atabilirsiniz. Yani ikinci kural, tatilde kesinlikle su tüketimine dikkat etmelisiniz. Tatilde yapılması gereken bir diğer nokta ise, adım atmak, hareket etmektir. Olabildiğince fazla yürümeye özen göstermelisiniz. Günde en az on bin adım atmalısınız. Çünkü adım sayınızı azaltırsanız, o aldığınız fazla kalorin telafisini yapamazsınız. Tatilinizi sporsuz ve aktivitesiz geçirmeyin. Doğal olarak yediklerinizi yakamayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın