• Sağlıklı Beslenme
  • 28 Nisan, 2021

Diyet Yaparken En Çok Yapılan Hatalar!

  • 0
  • 6420
  • 0
  • 0

Bildiğimizi Zannettiğimiz Diyet Hataları

Bazen kişiler, diyet yaparken kendilerini fazlasıyla zorlama yoluna giderler. Bir an önce aldıkları kilolardan kurtulmanın yollarını arar, kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermeye çabalarlar. Bunu yaparken de bildiklerini zannettikleri yanlışları tekrarlarlar. Peki, nedir bu yanlışlar, diyet yaparken yapılan en büyük hatalar nelerdir? Bu hatalar, diyette yapılan hataları şu şekilde sıralayabiliriz.

Şok Diyetler Ve Aç Kalarak Zayıflamaya Çalışmak

Şok diyetler, kişiye anlık fayda sağlayabilir. Fakat sonrasında kişinin metabolizmasını yavaşlatacağı için yemen şekli normale döndüğünde tekrar kilo alımı başlayabilecektir. Bir de şunu unutmayalım ki, aç kalındığı zaman, etkili bir şekilde zayıflama gerçekleşemiyor. Aç kalmak sadece metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur, kalıcı bir zayıflık getirmez.

Kısa Sürede Büyük Ve Yanlış Hedefler Koymak

Genelde kişiler, çok fazla kilo aldıkları zaman, bir an önce o kilolardan kurtulmanın en kısa yollarını arıyorlar. Ve sanılıyor ki, bir ay içerisinde aldığı kiloların tamamını verebilecek. Ama bu kilolar bir ayda alınmadığı gibi bir ayda da verilmez. Kilo vermek zaman isteyen bir süreçtir. En azından sağlıklı ve kalıcı bir zayıflık için yavaş yavaş kilo vermek oldukça önemlidir. Bu nedenle öncelikle doğru hedefler belirlenmelidir. Kısa sürede kilo verme düşüncesi, önemli diyet hataları arasında yer alır.

Kilo Verilmediğinde Hayata Küsmek

Kişi, normal diyetine başlıyor ve ilk hafta kilo verdiğini fark ediyor. Sonraki hafta, kiloda bir değişiklik olmadığını görünce, kilo veremediğini ve veremeyeceğini düşünüp diyet yapmaktan vazgeçiyor. Ancak böyle bir şey söz konusu değildir. Vücut, hızlı kilo verdiğiniz için ikinci haftada bu durumu dengeye oturtacaktır. O yüzden, bu noktada sabırlı davranmak şart. Çünkü göreceksiniz ki, üçüncü haftada tekrar kilo verecek ve o döngüyü sağlayacaksınız.

Çok Katı Diyete Başlamak Ve Hemen Bırakmak

Hızlı kilo verdiğinizde beyninizin açlığı artmaya başlar. Yani kişide mental bir açlık oluşmaya başlıyor. Sonrasında bir çikolata yediğinizde, beyninizde büyük bir mutluluk oluşuyor ve eski alışkanlıklarınız tekrardan gündeme geliyor. Ve siz eski alışkanlıklarınızı özleyip, ona geri dönüyorsunuz. Eğer bir hafta diyetinizi eksiksiz uyguluyorsanız kendinizi ödüllendirmeye gidin, canınızın istediği bir ürünü yiyin ki, beyninizin açlığını da bu şekilde muhafaza edebilesiniz. Çok katı bir şekilde diyet uyguladığınız taktirde o diyetin sonu hüsranla bitecektir. Bu nedenle ödüllendirme yöntemini muhakkak deneyin.

Ekmeği Tamamen Kesmek Ve Her Gün Tartılmak

Ekmeği diyetten çıkarmak mümkün değil. Ekmek, Türk toplumunun en sevdiği besinlerden bir tanesi. Diyetten ekmeği çıkardığımız an, vücuda karbonhidrat grubunu unutturuyoruz. Ve siz ekmeğe tekrar döndüğünüz zaman, fazladan kilo almaya başlayacaksınız. Yani, ekmek tüketiminiz normal olsa dahi kilo almaya başlayacaksınız. Vücudumuzun kullandığı enerji, karbonhidrat grubundan gelmektedir. Diyelim ki, ekmeğin yoğunluğunu kestik ve bir anda az enerji almaya başladık. Vücudumuz yetersiz bir hal almaya başlıyor ve kaslar su kaybetmeye başlıyor.

Dolayısıyla hem normal bir şekilde kilo vermemiş oluyoruz, hem de cilt su kaybettiği için yaşlanma etkisiyle karşı karşıya kalıyoruz. Vücudumuzun bir günü bir gününü tutmaz. Ve bir gün, kiloyu kıyaslamak için çok kısa bir zaman dilimini ifade eder. O yüzden diyet döneminde her gün tartılmak diyet yanlışları arasında yer alır ve kişiyi diyetten soğumaya kadar götürür. Haftada bir tartılmak diyet yapan için oldukça ideal bir aralıktır.

Ara Öğünleri Atlamak Ve Az Kalori Almaya Çalışmak

İnsanlar ara öğünleri atladıklarında daha az kalori alacağını ve bir an önce kilolarından kurtulabileceğini zannediyor. Fakat vücut sanıldığı gibi çalışmıyor. Vücut, besin geldiğinde metabolizmayı çalıştırmayı tercih ediyor. Ama vücuda bir şey girmediğinde kendini pasife alıyor ve duruyor. Ve böylece de enerji yakmamış oluyor. Bu nedenle ara öğün yapıldığında kilo vermek daha da kolay olacaktır. Ve ara öğün yapıldığında doğru beslenme ile diyet de gerçekleşmiş olur. Kendimizi daha sağlıklı hissederiz.

Tek Yönlü Beslenmek Ve Akşam Altıdan Sonra Hiçbir Şey Yememek

Birçok kişi daha kolay kilo vermek için tek yönlü beslenmeyi tercih ediyor. Bu durum biraz da kolayına geldiği için bu yöntemi denemeyi tercih ediyor. Bu noktada kişi, ya sadece proteinlerden besleniyor ya da sadece sebzelerden besleniyor. Bu tür beslenme yönteminde vücut yeterli mineral ve vitamin desteğinden mahrum kalıyor. Metabolizma, diğer besinlere de ihtiyaç duyduğu için ve o besinler alınmadığı taktirde yavaşlamaya geçecektir.

Bu nedenle tek yönlü beslenme zayıflarken yapılan hata olarak değerlendirilir ve muhakkak yapılmaması gereği üzerinde durulur. Akşam yediye kadar hatta çalışanlar için sekize kadar ana öğün verilebilir. Ama sekizden sonra sadece bir meyve, yoğurt veya süt içebilirsiniz. Bu tür ara öğünler kilo vermenize engel teşkil etmez. Akşam, ara öğün yapmadığınızda vücut, daha hızlı kilo vermeyecektir. Bilimsel olarak da yatmadan iki saat önce ara öğünün yapılabilirliği kanıtlanmıştır.

Bir Yorum Yazın