• Diyetisyen
  • 20 Eylül, 2022

Diyetisyen Enes Çağrı Kaleli’den 200 Kalori Altında Atıştırmalık Önerisi

  • 0
  • 4766
  • 0
  • 0

Sağlıklı bir hayatı sürekli kılmanın olmazsa olmazlarından biri egzersiz ise diğeri de sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmektir. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşam sürme dışında fit bir görünüm için de oldukça önemlidir ve sağlıklı gıdalar tüketmeyi gerektirir. Pek çoğumuz bunu biliriz de iş uygulamaya gelince nedense bazı lezzetlerden vazgeçemediğimiz için zorlanırız. Özellikle de börek, çörek, kek türü gıdalar, bol kalori içeren atıştırmalıklar, çerezler bunların başında gelir. Ne var ki bu lezzetli gıdalar çoğu kez bol kalori içerdiği için sağlıklı beslenmenin, fit bir bedene sahip olmanın önündeki en önemli engellerdir. Özellikle diyet yapıyorsak, kilo vermeye uğraşıyorsak bu tür gıdalardan uzak durmamız gerekir. Bu süreçte de işimiz daha zor ama imkansız değildir. İmkânsız değildir çünkü bu lezzetlerin yerine koyabileceğimiz, ağız tadımıza uygun ama aynı zamanda düşük kalorileriyle, sağlıklı malzemeleriyle rahatlıkla tüketebileceğimiz tatlar da vardır.

Sağlıklı atıştırmalıklar neler diye araştırıldığında elma, armut, peynir, badem, yoğurt, ceviz, yumurta gibi besinlerle hazırlananlar başta gelir. Bu malzemeler kullanılarak hazırlanan atıştırmalıklar kilo aldırmaması yanında, mideyi yormaması nedeniyle kendimizi sağlıklı, hafif hissetmemizi de sağlayacaktır.

Bu yazımızda, öğün aralarında hem açlığımızı yatıştıracak hem de tadıyla bizi mutlu edecek atıştırmalık önerileriyle karşınızdayız. Özellikle diyet yapanlar için son derece pratik, ara öğünlerde tercih edilecek ve bir dahaki öğüne kadar tok tutacak bu atıştırmalıklar diyetisyen Enes Çağrı Kaleli tarafından hazırlandı. 200 kalori altında olan bu tariflerin ilki fıstık ezmeli elma.

Fıstık Ezmeli Elma

Elma, lifli yapısı, doyurucu özelliğiyle diyette tüketilen meyvelerin başında gelir. Yapımı son derece basit olan bu tarifte 1 küçük boy elma dilimlenerek üzerine sürülen 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi ile tüketiliyor. 160-180 kalori içeren bu tarif herhangi bir ara öğün sırasında tüketilebilir.

Ton Balıklı Salata

Diyetlerin vazgeçilmezlerinden olan ton balığı bu kez salatayla birlikte servis ediliyor. Bu karışım için öncelikle light konserve ton balığının (65-70 gram kadar) yağını süzmek gerekiyor. Daha sonra yağı süzülen ton balığı salataya eklenerek tüketiliyor. Yaklaşık 120-130 kkal kalori olan ton balıklı salata öğleden sonraki ara öğünde tüketilirse akşam yemeğine kadar tok tutabilir.

Muzlu Yoğurt

Her biri sağlıklı ürünler olan muz, yoğurt ve balla hazırlanan bu atıştırmalık için 1 küçük boy muz, 1 su bardağı kadar yoğurt ve 1 çay kaşığı organik bal gerekiyor. Muzlu yoğurt, malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirilerek hazırlanıyor. Kalorisi140-150 kkal ve herhangi bir ara öğünde tüketilebilir.

Badem

Badem düşük kalorisi, sağlıklı olması nedeniyle diyetlerde tercih edilen ürünlerden biri. Atıştırmalık olarak 1 avuç çiğ badem tüketilebilir. Kalorisi 150-160 kkal. Akşam yemeğinden sonra çayla birlikte de keyifle tüketilebilir. Diyetisyen listelerinde, yüz yüze ya da online diyet sürecinde sıklıkla yer verilen bademi çiğ olarak tüketmek gerektiğini de hatırlatalım.

Patlamış Mısır

Özellikle kış akşamlarının sevilen lezzetlerinden, sinemaların en popülerlerinden patlamış mısır büyük-küçük pek çok insanın sevdiği lezzetler arasında yer alır. Mideyi de rahatlatan patlamış mısır, yağlı olarak yapılırsa 3 avuç, yağsız olursa 4 avuç kadar tüketilebilir. Sağlık açısından yağsız, tuzsuz tüketilmesi tercih edilmelidir. Kalorisi 130-150 kkal olan patlamış mısır, akşam saatlerinde televizyon izlerken keyifli bir tercih olabilir.

Cevizli Dondurma

Dondurma kilo verme sürecinde çok önerilmese de ölçülü tüketildiği taktirde zaman zaman atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Cevizli dondurma, 1 top sade (mümkünse Maraş) dondurma üstüne 2 adet rendelenmiş ceviz eklenerek yapılıyor. Kalorisi 160-170 kkal olan cevizli dondurma herhangi bir ara öğünde tüketilebilir.

Latte

1 su bardağı laktozsuz süt ile yapılmış latte yaklaşık 120-140 kkal kalori içeriyor ve özellikle sabah saatlerinde güne başlamak için iyi bir seçenek.

Yumurtalı Sandviç

Tok tutan ve sağlıklı ürünler arasında yer alan yumurta sandviç olarak hazırlandığı zaman daha besleyici, iyi bir atıştırmalık haline geliyor. Yumurtalı sandviç, 1 küçük boy haşlanmış yumurta, yeşillikler ve 2 yarım dilim ekmek ile hazırlanıyor. Kalorisi 130-140 kkal. Akşam yemeğine kadar tok tutan bu sandviç sağlıklı zayıflama için de ideal bir seçim olacaktır.

Peynirli Grissini

Peynirli grissini için gerekli olanlar 1 adet büyük grissini ve yanında eşlik etmesi için 1 yemek kaşığı lor peyniri. Kalorisi 120-130 kkal olan bu ürün kahvaltı yapmak istemeyenler için öğle yemeğine kadar tutucu olabilir.

Fırınlanmış Elma/Armut

Hem lezzetli hem sağlıklı bir tatlı alternatifi olan fırınlanmış elma ve armut için illa da şeker kullanacağım derseniz en fazla bir çay kaşığı kullanın. Kalorisi 70-90 kkal olan bu tatlıyı öğleden sonraki ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın