• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Hızlı Ve Etkili Kilo Verebilmenin Yolları

  • 0
  • 6650
  • 0
  • 0

Hem Hızlı Hem de Etkili Kilo Vermek Mümkün mü?

Kilo verme süreci çoğu insan için ruhen ve bedenen hem güçlenmeyi sağlayan hem de yıpratan bir süreçtir. Çünkü kişiler bir yandan güzel bir bedene kavuşup özgüven kazansalar ve kilonun verdiği bedensel yükten kurtulsalar da, yüksek bir hızla kilo vermek için yapılan yanlış kilo verme yöntemleriyle sonucu bazı yıkımlarla da karşılaşırlar. Örneğin fazla kilo kütlesinin en çok toplandığı dolayısıyla kilo vermenin de en çok olduğu bölgelerde çeşitli sarkmalar gerçekleşir. Bunun sonucunda dilediği gibi bir vücuda kavuşamayan kişilerde meydana gelen psikolojik sorunlar onları hızla aldıkları yolu gerisin geri dönmeye sevk eder. Böylece verilmiş olan kilolar da çok daha fazla ve hızlı biçimde geri alınır. İşte tüm bu süreçten kaçınmak için kişiler, bir rüya gibi gelip geçen bu zayıflık anından kaçınmak ister ve etkili kilo verebilme için çareler aramaya başlar. Bunun için de elbette akla ilk gelen soru hangi besinleri tüketmek bu süreci hızlandırır sorusudur. Bunun için de çok temel bazı kurallar vardır ve bunlara uyulduğu takdirde sağlıklı ve hızlı kilo verme işten bile değildir.

1. Su Tüketimini Artırarak Sağlam Bir Metabolizmaya Kavuşmak

Su tüketimi, hangi diyetisyenlere, hangi diyet listelerine başvurulursa vurulsun,mutlaka göze çarpacak ve şiddetle tavsiye edilecek ilk kuraldır. Bunun zayıflama etkisi gerek doğrudan gerekse dolaylı yollarla tahmin edildiğinden çok daha fazladır. Su, sadece hızlı kilo verdiren bir aracı değil, aynı zamanda bütün metabolik faaliyetleri düzenleyen temel bir yapı taşıdır. Çünkü insan vücudunun dörtte üçü sudan oluşur ve bu demektir ki, ona ne kadar su verir, içerden beslersek bedenimiz de bize o kadar güzel dönüşler verecektir. Dolayısıyla su tüketimi, kile vermenin köşe taşıdır.

2. Yulaf Ezmesinin Lif Yoğunluğuyla Bağırsak Sağlığını Güçlendirmek

Kilo vermeye çalışan herkes bilir ki, kilo vermek ağızdan al alınan besinlerle ilişkili olduğu kadar bağırsak hareketleri ,ve sindirim sistemiyle de ilgilidir. İşte yulaf ezmesi, en çabuk etki gösteren diyet listelerinin baş tacı olmayı, bağırsak hareketlerini mükemelleştirerek metabolizma hızının arttırılmasıyla kazanmıştır. Çünkü, içerdiği yüksek lif miktarı, öncelikle uzun süreli tokluk sağlamaya yardımcı olur. Böylelikle daha mideden itibaren nasıl mucizevi bir besin olduğunu ortaya koyar. Sonrasında ise içerdiği yüksek protein miktarıyla, spor yaparken kaslarını geliştirmek veya güçlendirmek isteyenler için de eşsiz bir protein kaynağı haline gelir. Gerek daha kuvvetli besinlerle birleştirerek bir kahvaltı öğünü yapmak, gerekse daha düşük kalorili biçimde, belki sadece süt eşiliğinde tüketerek bir ara öğün yapmak mümkündür. Bağırsaklarda ise, yoğun lif tüketiminin yağ yakımına probiyotik gıdalardan bile daha etili olduğu düşünülecek olursa, nasıl bir etki yaratacağı aşikardır. Bu nedenle eğer bir diyet listesi hazırlanacaksa , yulaf ezmesi çabuk kilo verme isteğinde olanların listesinde ilk sırayı kapacaktır.

3. Şeker Tüketimini Azaltmak ya da Tamamen Bitirmek

Bazı gıdaları seçmek, elbette hızlı kilo vermenizi sağlar.Ama bazı gıdalar da vardır ki, onları seçmemek hem daha zordur hem de tüketilmedikçe kısa zamanda kilo vermek için diğer her şeyden daha faydalıdır. Bu gıdaların başında üç beyaz olduğunu herkes bilir. Fakat şeker, arık ne sadece beyaz pancar şekeridir ne de ayırdı eskisi kadar kolaydır. Tabii ki meyve şekeri ya da temel karbonhidratların içerdiği doğal şekerler, kilo vermekte sakıncalı olsa da, hızlı kilo vermek için uzak durulması gereken asıl şeker grubu, ne şekeri olduğunu bile bilmediğimiz, paketli gıdaların içerisindeki zehirli şekerlerdir. Ucuz maliyetli mısır şurubu gibi, kötünün de kötüsü şekerlerle yapılan bu gıdalardan uzak durmak, sayılabilecek her türlü hızlı kilo verdiren besinler gruplarından çok daha etkili olacak ve hızla yağ yakmaya yardımcı olarak aha da önemlisi bir oturuşta beş saatte yakılabilecek bir kalori alımının önüne geçerek, kontrolsüz bir kaloriyle kilo almaya engel olacaktır.

4. Hindistan Cevizi Yağlı Filtre Kahve ile Enerji Kazanmak

Her diyet listesi belli tüyolar ve kilo verdiren yiyecekler içerir ama hindistan cevizi yağı ve filtre kahve bütün hızlı kilo verdiren besinler tüketilse de sağlanamayacak bir metabolik hız sağlar. Üstelik o kadar az bilinir ki televizyonlarda son dakika geçilse yeridir. Kahvaltıda filtre kahvenize ekleyeceğiniz bir çay kaşığı doğal soğuk sıkım hindistan cevizi yağı, güne başlarken enerjik olmanız için mükemmel bir kaynak sağlayacak, ve sizleri şaşırtacak kadar bağırsak hareketlerinizi hızlandıracaktır.

Bir Yorum Yazın