• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Yaşamanın Önemi?

  • 0
  • 5747
  • 0
  • 0

Sağlıklı Yaşam Nasıl Olur?

Öncelikle sağlıklı bir hayat her şeyin başında gelir. Hayat kalitenizin artması ve daha mutlu, huzurlu bir hayat geçirmek için sağlık şarttır. Sağlıklı yaşam nedir sorusunun içinde 4 madde sayılabilir:

1) Fiziksel aktivite

2) Sağlıklı beslenme

3) Ruh sağlığı

4) Tütün kullanılmamalı

Bu maddeler hayatın içinde yer aldığında sağlıklı bireyler olma konusunda problem yaşanmayacaktır. Şimdi hayatımızın bir parçası olması gereken bu maddelerden biraz bahsedelim:

1) Fiziksel Aktivite Nedir?

Fiziksel aktivite dendiğinde akla her türlü hareket gelebilir. Bunlardan bazıları şunlardır: yürüme, koşma, atlama, zıplama, kol bacak hareketleri, gövde hareketleri vs. olarak kabaca sıralanabilir. Burada küçük bir parantez açmak gerekirse egzersiz ise düzenli olarak yapılan bir aktivitedir. Mesela buna her gün yürümek gibi bir örnek verilebilir. Fiziksel aktiviteler beden ve ruh sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Kas kuvveti korunur ve aynı zamanda arttırılır, kalbin ritmi düzenlenir, yorgunluk azalır, nefes alış veriş düzene girer. Bunların yanında vücudun kendi dengesini bulmasına yardımcı olur, enerji harcandığı için kilo vermeyi kolaylaştırır, unutkanlık oranını azaltmaya yardımcı olur. Hareket etmek mutlu ve dinç hissetmeyi sağlar bu yüzden belirli bir harekete tabi olan insanlar daha huzurlu olurlar.

2) Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Aslında sağlığın temelinde yeterli ve aynı zamanda düzenli bir beslenme bulunur. Bilinen bir diğer yanlış ise beslenme karın doyurmak, açlığı gidermek, canının istediğini yemek veya içmek değildir. Sağlıklı yaşam için beslenme vücudun gereksinimi olan besinlerin yeterli miktarda alınmasıdır. Aynı zamanda aslında bu karın doyurmak için değil de daha sağlıklı bir ömür geçirmek için yapılmalıdır. Vücudumuza gerekli olan besinlerin gereğinden çok veya az alınması durumunda ise dengesiz beslenme ile karşı karşıya kalmaktayız. Dengesiz beslenmenin önlenebilmesi için daha sağlıklı bireyler olmak için yediğimiz içtiğimiz şeylere daha fazla dikkat etmemiz gerektiğinin bilincinde olmamız gerekmektedir. Çünkü sağlıklı beslenen insanlar kuvvetli, daha sağlıklı, çalışmaya istekli bireyler olurken sağlıklı beslenmeyen kişiler ise genel görünüşlerinde aşırı şişman veya zayıf, sık sık baş ağrısı ile şikayet eden, iştahsız veya çok iştahlı, yorgun bir yapıya sahip olmaktadırlar. Bu yüzden beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Gerekirse bir uzamandan yardım almak iyi bir fikir olacaktır.

3) Ruh Sağlığı Hakkında

Sağlıklı bir ömür geçirmek sadece dış görünüşten ibaret değildir. Sağlıklı bir insan ruhsal açıdan da huzurlu, mutlu ve dengeli olmalıdır. Ruhsal sıkıntılar genellikle bedende de etkili oluyor. Sağlıklı bir ruh sağlığı için öncelikle yaşam şeklinizin düzenli olması gerektiğine önem göstermelisiniz. Düzenli olarak spor veya herhangi bir aktivite yapmalısınız. Mesela haftada bir bisiklet sürmek ya da haftanın belirli günlerinde yüzmeye gitmek gibi belirli aktiviteler yapmalısınız. Aynı zamanda uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Günde en az 6-7 saat uyumak ruh ve beden sağlığı açısından önemlidir. Ruh sağlığını korumak için yapılabilecek bir diğer şey ise kendinizi uzun saatler aç bırakmayın ve bunun tam tersi olarak kendinizi sadece yemeğe vermeyin. Sürekli kötü şeyler düşünmeyin aksine hayatınızda olup biten her şeyin iyi taraflarını görmeye çalışın. Böylelikle daha mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdüğünüzün farkına varacaksınız. Sağlığın önemi hakkında son bir tavsiye olarak gün içinde hafif müzikler dinlemek sizi rahatlatacaktır.

4) Tütün Maddelerinden Neden Uzak Durulması Gerekir?

Tütün bağımlılığı Ülkemizde gerçekten büyük bir sorun teşkil etmektedir. Tütün içmek veya dumanını solumak kişide psikolojik ve fiziksel bir bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde bilindiği gibi bağımlılık yapan madde nikotindir. Sigara gibi tütün maddelerinin ol açtığı birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri gibi hastalıklarda görülmektedir. Sigara içmek beraberinde akciğer rahatsızlıklarını getirmektedir. Mide hastalıklarına neden olmaktadır. Özellikle gebelikte sigara içmek erken doğuma neden olabilmektedir ve buna bağlı olarak değişik gelişim bozukluklarına neden olmaktadır. Anne sütünün kesilme nedeni de sigara içmekten kaynaklanabilmektedir. Kısaca tütün ve tütün maddeleri sağlığa ciddi zararlar vermektedir. Hatta tütün ürünlerinin verdiği zarar kendi sağlığınızla kalmayıp çevrenizde ki insanlara da zarar verir. Bu yüzden kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Tütün ve tütün ürünlerinin sağlıklı yaşam içinde bir yeri yoktur.

Bir Yorum Yazın