• Life Style
  • 19 Aralık, 2022

Doğal Taşların Büyüsü

  • 0
  • 1819
  • 0
  • 0

Yeni yıla sayılı günler kalmışken sevdiklerinize armağan almayı düşünüyor ama bir türlü ne alacağınıza karar mı veremiyorsunuz? İşte size hem çok seveceği hem de kullandıkça sizi sevgiyle anacağı bir armağan önerisi: Doğal taş. Zaten doğal taşlarla daha önce tanıştıysa çok sevineceği bir hediye olacak onun için tanışmadıysa da sizin sayenizle doğal taşların büyüsünü keşfedecek. Verdikten sonra o doğal taşla ilgili anlatacaklarınızla daha bir anlam kazanacak armağanınız. Nerden başlayalım derseniz, tarihin eski çağlarından beri gerek süs gerekse sağlık, ruhsal arınma için doğal taşların vazgeçilmez olduğundan başlayabilirsiniz. Doğal taşların özellikleri ve nerelerde kullanıldığıyla ilgili bilgiler ise özetle bu yazımızda. Buyrun renkleriyle, tasarımlarıyla süsümüz olan doğal taşlara bir de bu yönleriyle bakalım.

-Doğal Taşlar Gençleşmemize Yardımcı Olur mu?

Gençleşmek kişinin hem ruhsal hem de bedensel olarak kendini dinç, canlı, sağlıklı hissetmesiyse doğal taşların bu yöndeki etkileri gençleşmeye yardımcı olacak niteliktedir. Tarihin eski dönemlerinden beri ruhsal arınmada kullanılan taşlar içlerinde barındıkları mineral ve enerjileriyle cilt bakımında kullanılmaya başladılar. Doğal taşların doğru kullanımı, kişinin buna inanması doğal taşların gençleşmede de etkili olmasını sağlayacaktır. Çakra taşları olarak bilinen doğal taşlar, insanının bedensel ve ruhsal durumunu dengelendiğinden, canlılık kazandırdığından kişinin kendini genç, dinamik hissetmesini de sağlar. Cildi besleyen, masajla kan dolaşımını hızlandırarak cildi yenileme özelliğine sahip taşların yardımıyla gençleşmeyi sağlamak da mümkün.

-Doğal Taşların Ruhsal Arınmaya Faydaları

Spiritüel meditasyon yaparken de kullanılan doğal taşların enerji dengeleyici, şifa verici özelliği yanında ruhsal olarak da kişinin kendini iyi hissetmesinde etkili olduğuna inanılıyor. Eski tarihlerden beri bu amaçla kullanılan doğal taşların başta gelenleri firuze, yeşim, zümrüt, akik, ametist. Bu taşların olumlu enerjileriyle sıkıntı, stresin insanda yarattığı sıkışmanın azalmasına, olumsuz düşüncelerin zihinden uzaklaştırılmasına yardımcı olduklarına inanılıyor. Güçlü enerjileri, duyguları dengelemeleri de ruhsal arınmayı sağlama anlamında önemli bir etken. Bulunduğu ortamda negatif enerjiyi uzaklaştıran doğal taşların meditasyonda çakraları temizleme, dengeleme, etkin hale getirme amaçlı kullanılması ruhsal arınma sürecinde oldukça önemli yararlar sağlıyor. Bazı doğal taşlar ruhsal arınmayı sağlama anlamında daha da etkili. Rodonit de bu taşlardan biri. Sakinleştirici, duyguları dengeleyici özelliği yanında detoks taşı da olarak biliniyor. Topaz taşı ve Sitrin taşı da negatif enerjiyi uzaklaştıran, güneşin enerjisini barındıran şifa taşlarıdır. Ametist de ruha iyi gelen, stres ve gerginliğe karşı bedeni koruyan taşların başında gelir. Yine, cesaret taşı olarak bilinen, aura temizleyici olarak kabul edilen varisit taşı, boğaz, kalp, taç çakraları için kullanılan doğal taşlardan birisidir. Doğal taşlar, Çakra taşları olarak kullanılacaksa şifayı almak için doğru yerde kullanılması da önemli. Ve bu taşların doğal, işlem görmemiş hallerinin şifa için daha yararlı olduğu da inanılıyor. Enerji akışını sağlayarak alternatif tedavi amaçlı kullanılan Reiki ve bio enerji uygulaması sırasında da doğal taşlar kullanılmaktadır.

-Doğal Taşların Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Doğada milyonlarca yılda oluşan doğal taşlar içlerinde cilde, saça faydalı mineraller de barındırırlar. Cilt bakımında, saç bakımında masaj tekniğiyle kullanılan bu taşlar ciltteki çizgileri azaltarak daha genç bir görünüm sağlarlar. Saçlara parlaklık, canlılık verdiğine inanılan doğal taşlardan ay taşının saç masajında kullanılmasının saçların daha çabuk uzamasında etkili olduğuna inanılıyor. Cildin beslenmesi, ışıltılı bir hal alması, temizlenmesi, ölü hücrelerden arınması, yenilenmesi, canlanması da sağlanıyor bu doğal taşlarla. Ametist, kuvars, turmalin, sitrin, safir, yakut, ay taşı gibi taşlar da saç ve cilt için kullanılan doğal taşların en bilinenleri. Kan dolaşımını hızlandırarak toksin atımını kolaylaştıran, yüzü iyileştiren, gençleşmesini sağlayan gua sha türündeki yüz masajı aletlerinin yapımında da toksin giderici özelliğinden ötürü doğal taşlardan pembe kuvars, yeşim ve ametist kullanılıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar doğal taşların bu etkilerinin daha çok psikolojik olduğunu gösteriyor. O halde bu taşları gerek ruhsal arınma gerekse cilt, saç için kullanırken öncelikle yararlı olacaklarına inanmamız gerekiyor.

-Sana Uygun Doğal Taşlar Hangileri?

Kişinin kendine uygun doğal taşı belirlemesinde ilk önerilen rengiyle, görüntüsüyle sizi kendine çağıran ve severek aldığınız taş olması… Elbette öneriler de olacaktır bu konuda ama inanılan o ki, içinize sinmiyorsa ne kadar önerilirse önerilsin o taşı ya da taşın bulunduğu takıyı almayın. Bunun dışında burçlara göre de belirleniyor taşlar. Doğal taş satan yerlerde bu konuda donanımlı satıcılardan da beğendiğiniz taşın ihtiyacınız olan şifa verici, ruhsal arındırıcı taş olup olmadığı konusunda da yardım alınabilir. Bir de satın aldıktan sonra hangi niyetle alındıysa bunu sesli olarak dillendirip, ardından arındırıp, temizleyip ondan sonra kullanılmaya başlanması gerektiği de bir başka inanış. Elbette aldığınız taşın gerçek olduğundan da emin olmalı, güvenilir bir yerden almalısınız. Doğal taş nasıl arındırılır diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam etmenizi öneririz.

-Doğal Taşlar Nasıl Arındırılır?

Taşlardan beklenen yararın alınması için zaman zaman hem dış yüzey olarak hem de enerji anlamında arındırılması, temizlenmesi gerekiyor. Önerilen, doğal taşları yine doğal maddelerin yardımıyla temizlemek. Toprak, ay ışığı, güneş ve su ile…İnanışa göre ay ışığına, güneşe dayanıklı taşları güneş ışığına maruz bırakmak taşların arınarak negatif enerjinin atılmasını sağlıyor. Yine suya girebilen taşları suda bir gece bekletmek arındırmanın yollarından biri. Suya girmeyen taşları ise toprağa gömerek, üstüne koyarak arındırmak mümkün. Adaçayı tütsüsü de önerilen bir diğer arındırma yöntemi.

Son olarak, birisi size yeni yıl hediyesi olarak doğal taş alırsa bilin ki o taşa ihtiyacınız var ve mucizeler yaratmasa da o taş sevgiyle alındığı için size şifa verecek.

Aslında bütün taşlarda ortak olan insanın doğayla olan bağını güçlendirmek, doğadan gelen şifaya bütün kapılarını açmasını sağlamaktır.

Bir Yorum Yazın