• Kişisel Gelişim
  • 04 Mart, 2022

Doğal Taşların Muhteşem Enerjileri ve Faydaları

  • 0
  • 4082
  • 0
  • 0

Doğal Taşların Ruhsal Arınmaya Faydaları

Doğa milyonlarca yıl öncesinin gizemini taşır içinde. Taşıyla, toprağıyla üretkenliğin, verimliliğin, enerjinin kaynağıdır doğa. Bu yüzden binyıllardır onun sırrını çözmeye çalışan insan bir yandan da taşının, toprağının veriminden, enerjisinden yararlanmanın yollarını aramıştır. Doğanın bu elemanlarından biri de doğal taşlardır. Antik çağlardan günümüze bu taşlar yapı malzemesinden, barınmadan, takıya kadar pek çok amaçla kullanılmış. Bir kısmından ise şifa verici, ruhsal arınmayı sağlayıcı, enerjiyi dengeleyici yönleriyle meditasyonda, detoks uygulamalarında yararlanılmıştır.

Doğal Taş Nedir?

Doğal taş, doğada çeşitli nedenlerle kendiliğinden oluşan, milyonlarca yılda şekillenmiş kütlelere verilen isimdir. Yapılarda kullanılan mermer, granit, traverten gibi türler dışında, takı amaçlı kullanılanları da vardır. Akik, ametist, kuvars, firuze, yeşim, zümrüt gibi taşlar bunların başında gelir. Bu tür doğal taşların ruhsal arınmaya faydaları, bazı tedavilere yardımcı enerjileri geçmişten günümüze pek çok kültürde yer almıştır.

Doğal Taşların Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşkı, şefkati, güzelliği temsil etmeleri, duygusal sıkıntı ve acıların azalmasına yardımcı olmaları, strese karşı bariyer örmeleri, negatif düşüncelerin, enerjinin zihin ve bedenden atılmasını, manevi korunmayı, arınmayı sağlamaları doğal taşların özelliklerinin başta gelenleri. Bunların yanında güçlü, devinimli bir enerjiye sahip olmaları, mineral şifa veren özellikleri, pozitif enerji verici bir etkiye sahip olmaları, duygusal dengeleyici özellikleri, stres azaltıcı, eril ve dişil enerjiyi dengelemeleri pek çok taşın ortak özellikleri arasında yer alıyor.

Binyıllardır, evin bir köşesinde bulundurulan ya da takı olarak kullanılan bu taşların bulunulan ortamdaki negatif enerjiyi uzaklaştırdığına, stresi etkisiz hale getirdiğine, insan bedeninde topraklanma sağladığına, ağrı ve stresi azalttığına inanılır. Şifa dağıtıcı olarak da görülen bu taşların akik, ay taşı, inci, moldavite, kaplan gözü, kehribar gibi bazı türleri, çakraları dengeleme, temizleme, etkinleştirme, aurayı koruma gücü nedeniyle meditasyon, yoga seanslarında da kullanılmaktadır. Güç ve canlılık kazanımı, odaklanmayı arttırması, zihinsel stres ve gerginliği ortadan kaldırması, ruhu sakinleştirmesi, dinginleştirmesi, korku ve endişeleri gidermesi, doğanın enerjisini insanlara aktarması, aurayı dengelemesi gibi yararları olduğuna inanılmaktadır.

Arındırma anlamında başta gelen taşlardan biri olan rodonit duygusal iyileşmeyi sağlaması, duyguları dengelemesi ve sakinleştirici özelliği olan bir taştır. Detoks taşı olarak da bilinen rodonit kişiye hem ruhsal, hem bedensel şifa sağlar.

Sakral çakra taşları sınıfında yer alan sitrin taşı da negatif enerjinin atılmasına yardımcı olan taşlardan biridir. Ruhsal gelişim, enerji, sıcaklık, yaşamdan zevk almak gibi faydaları bulunan sitrin taşı, çakraları temizleyip sezgiyi açmaya da yardımcı olmaktadır.

Doğal taşlar içerisinde özel bir yere sahip olan, şifacılar tarafından da kullanılan ve yalnızca Çekoslovakya’da bulunan, topraklama taşı olarak da bilinen moldavite taşı da, inanışa göre, bedendeki gereksiz elektriği toprağa aktarır, ruhsal, duygusal sakinleştirici özelliklere sahiptir ve iyi şans getirir.

Doğal Taşların cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Ruh dinginliğinde yararı olduğuna inanılan doğal taşların içinde yer alan mineraller ve pozitif enerjileri sayesinde cilt bakımında kullanıldıkları zaman, cildi gençleştirmek, çizgileri azaltmak, toksinleri atmak, canlandırmak, lekeleri gidermek, saçlara parlaklık ve canlılık vermek gibi yararları olduğuna inanılıyor. Sözgelimi, ay taşıyla saç derisine yapılan masajın saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu belirtiliyor. Bu amaçla kremlerde de kullanılmaya başlayan bazı doğal taşlar, cildi besleyen, ışıltı veren, sıkılaştıran, ölü hücrelerden arındıran, kolajeni, hücre yenilenmesini arttıran, canlandıran özellikler taşıyor.

Cilt ve saçlar için kullanılan doğal taşların başında ise ametist, elmas, kuvars, turmalin, sitrin, yakut, safir, ay taşı gibi doğal taşlar geliyor.

Doğal Taşlar Nasıl Temizlenir?

Bu taşlara yüklenen işlevlerini yerine getirilmeleri için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da var. Doğal taşlarla tanışmaya yeni başlayanlar için doğal taşlar nasıl temizlenir nasıl şarj edilir gibi konularda da hemen bazı bilgiler verelim.

Doğal taş ilk alındığında yapılması gereken daha önce dokunan kişinin enerjisini taşıdığı için kullanmadan önce temizlenmek. Temizleme dışında kişiye enerji verdiğine inanılan doğal taşların bu enerji akışını devam ettirmesi, eski doğal haline gelmesi için zaman zaman şarj edilmesi de gerekmektedir. Peki, doğal taşlar nasıl şarj edilir? Nasıl temizlenir? Önerilen, ay ışığı ya da güneş ışığını kullanarak şarj etmek. Dolunay zamanında gece boyunca taşı ay ışığı gören bir yere koyduğunuzda taşınız şarj edilmiş olacaktır. Yine doğal taşı gün boyunca güneş ışığına maruz bırakarak da şarj olması sağlanmış olacaktır.

Enerji taşlarının şifa için kullanıldıkları zaman negatif enerjiyi çekmeleri nedeniyle etkisinin azalması yüzünden zaman zaman da temizlenmesi geliyor. Toprak, güneş ve su ise taşları temizlemek için kullanılan yöntemlerin başta gelenleri. İki gün boyunca tuzun negatif enerjiyi çekme gücünden yararlanarak tuzlu suda ya da deniz suyunda tutmak, her bir taşı akan suyun altında yaklaşık 1 dakika yıkamak suyla temizlemenin başlıca yolları. Suya girmeyen doğal taşlar grubunda olanlar ise bir gün boyunca toprağa gömülü bırakarak ya da toprağa yatırarak negatif enerjiden arındırılabiliyor. Güneşten etkilenmeyen türlerini gün boyu güneşe maruz bırakmak da taşları temizlemenin bir diğer yolu.

Bilim insanları yaptıkları araştırma ve çalışmalarda, doğal taşların gerek cilt, saç için güzelleştirici, gerekse iyileştirici, şifa verici etkisinin psikolojik olduğunu ortaya çıkarmışlar. Plasebo yani telkine dayalı bu etkinin, hastalar üzerinde kendini iyi hissetme anlamında olumlu sonuç vermesi nedeniyle de, doğal taşların bilimsel tedaviye yardımcı unsur olarak kullanılabileceği belirtiyorlar.

Ne amaçla kullanılırsa kullanılsın sevenleri için doğal taşların hayatımıza renk kattığı ve kendimizi iyi hissetmemiz de etkili olduğu bilinen bir gerçek.

Bir Yorum Yazın