• Sağlıklı Beslenme
  • 26 Eylül, 2022

Matcha Tozu Zayıflatır mı?

  • 0
  • 5452
  • 0
  • 0

Sağlıklı bir yaşam sürmek için fazla kilolardan kurtulma pek çoğumuzun önemsediği bir konu. Bu yüzden kendi uğraşlarımızla ya da diyetisyen yardımı alarak zayıflamaya çalışıyoruz. Çok kolay bir yol değil. Diyetler, kısa sürede kilo verme uğraşları, verildikten sonra alınan kilolar, başlanıp yarım bırakılan diyetler ve bitmeyen bir süreç… Diyetisyenlerin de söylediği gibi sağlıklı beslenmeyi hayatımıza katmadıktan sonra, verilen kiloyu ve fit bir bedeni sağlamak, sürdürülebilir kılmak kolay değil.

Zayıflama sürecinde ilk aşama elbette fazla kilolardan kurtularak hafiflemek, fazla kiloların neden olduğu sağlık sorunları gidermek. Zayıflama sırasında diyetisyenin verdiği listeye uymak ise bu süreçte başarıya ulaşmanın olmazsa olmazı. Diyet sürecinde yararlı olan bir başka şey ise ödemi attıran, kilo vermeyi kolaylaştıran bazı ürünleri de hayatımıza katmak, özellikle bazı içeceklere öncelik vermek. Hepimizin bildiği ve özellikle diyet sürecinde daha çok tercih edilen yeşil çay bunların başında geliyor. Bu alanda son yıllarda popüler olan bir başka ürün ise matcha tozu.

Matcha Tozu Nedir?

Doğal, sağlıklı ürünlere ilgi duyanlar elbette yeni duydukları bir ürünle ilgili de bilgi almak isteyeceklerdir. Onların adını belki de yeni duydukları matcha tozu nedir sorusuna verilecek en aydınlatıcı cevap yeşil çay olarak bildiğimiz ve tükettiğimiz çayın bir formu olması… Katkı maddesi ve koruyucu içermeyen bu kaliteli yeşil çay formu, gölgede yetiştirilen yeşil çayın genç yapraklarının damarları ve sapları çıkarıldıktan sonra kurutularak öğütülmesiyle elde ediliyor. Matcha, gölgede yetiştirildiği için yaprakları parlak yeşil renge sahip ve bol miktarda klorofil içeriyor. Matcha yeşil çaydan farklı olarak toz şeklinde kullanılıyor.

Matcha Tozu

Lif açısından zengin olan matcha tozunun pek çok yararı var. Bu yararlardan biri antioksidan etkisi. Matcha tozunda bulunan ve antioksidan etkili bir amino asit çeşidi olan L-Theanine miktarı normal yeşil çaydan daha yüksektir. L-Theanine, fosfatidylserin ile birlikte beyin- sinir sisteminin çalışmasını koruyan bir amino asittir. L-Theanine, uyku sorunlarını çözmede, hafızayı güçlendirmekte, stresi azaltmakta da oldukça yararlıdır.

Klorofil zenginliğine sahip olan matcha tozu, vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı temizleyen detoks etkisi yaratır, güçlü bir ödem söktürücü ve güçlü bir antioksidandır. Sağlıklı sindirimi de destekleyen klorofil, matcha tozunda bol miktarda bulunur.

Matcha Tozu ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Tıpkı vücuttaki ödemi atmaya yarayan diğer bitki çayları gibi matcha tozu da ödem atarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Metabolizmayı hızlandıran etkisiyle vücuttaki yağ yakımını arttırmaya yardımcı olan ürünlerden biri olan matcha tozu, bu yönüyle kile vermede de etkili bir üründür. Vücutta detoks etkisi meydana getiren matcha tozu, klorofil ve antioksidan açısından doğal, zengin bir içecektir. Yeşil çaydan çok daha fazla antioksidan içermesi, diğer çaylara göre metabolizma hızını daha fazla arttırması nedeniyle özellikle kilo verme sürecinde son yıllarda en çok tercih edilen ürünlerden biridir.

Hiçbir ürün tek başına mucizeler yaratmaz elbette. Diyet sürecinde bu ürünleri kullanırken aynı zamanda ölçülü, sağlıklı beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Bu yüzden bu tür kilo vermeye yardımcı ürünleri kullanırken diyetisyen görüşü almakta, bir doktora danışmakta yarar var. Özellikle çay alerjisi olanların, demir eksikliği sorunu yaşayanların, gebe ve emziklilerin, sindirim sistemi sorunu yaşayanların bu ürünü doktora danışmadan tüketmemesi gerekmektedir. Her özel üründe olduğu gibi bu ürünü kullanmadan önce de sağlık sorunlarınız varsa, ilaç kullanıyorsanız doktora danışmanızı öneririz.

Matcha Tozu Nasıl Kullanılır?

Matcha tozunun farklı kullanım alanları var. Her türlü atıştırmalıklarda, yulaf ezmesinde, çorbalarda, soslarda, sulu yemeklerde ve her türlü yemeklerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. L-theanine miktarının yüksekliği nedeniyle sebzemsi bir aroması olan matcha tozunu hamur işlerinde, kek, börek, çörek, kurabiye, simit, poğaça gibi ürünlerde de kullanılabilirsiniz. En yaygın olarak kullanıldığı alanlardan biri ise çay yapımı.

Matcha Çayı Tarifi

Matcha çayı yapmak son derece kolay. Matcha çayı yapmak için iki çay kaşığı matcha tozunu bir fincan içinde sıcak su ile karıştırmanız yeterli. Elde edilen bu çayı günde 2 kez içebilirsiniz. Fazla tüketilmesi sağlık açısından sorunlara yol açabileceğinden dikkatli tüketilmesinde yarar var.

Son bir hatırlatma, matcha tozu çabuk bozulabilen bir ürün olduğu için nemden uzak tutarak, serin bir yerde, ısı, ışık ve hava geçirmeyen cam bir kavanozda saklamakta yarar var.

Bir Yorum Yazın