• Sağlıklı Beslenme
  • 03 Mayıs, 2021

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

  • 0
  • 5787
  • 0
  • 0

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?

Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Uygulanır?

Gerçekten de obezite dünyada en önemli problemlerden biri haline gelmeye başladı. Kontrolsüz bir şekilde kilo artışı, beraberinde şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi pek çok problemi getiriyor. Elbette bunun yanında estetik olarak da daha iyi görünmek istiyoruz. Bu nedenle yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Peki bu noktada sağlıklı bir şekilde kilo vermenin basit yolları nelerdir?

Kilo Vermenin Basit Yolları

Öncelikle yediğimiz yiyecekleri dişlerimizle çiğneyerek iyice ufaltırız ve midemize göndeririz. Ama bu sadece mekanik bir sindirim değildir. Aynı zamanda tükürükte bulunan bazı enzimler karbonhidratların parçalanmasında etkilidir. Bu nedenle daha uzun süre, çiğneme eforu sarf ettiğiniz zaman kilo kontrolünü yapmak daha kolaydır. Yani, yemeğinizi yerken yavaş yavaş, sakin bir şekilde, yemeği iyice öğüterek yerseniz kilo vermeniz daha da kolaylaşır. Aslında, sağlıklı kilo vermek için ilk adım budur.

Protein oranını biraz yükseltirsek, daha uzun süre tok kalma şansı yakalamış oluruz. Protein alımını arttırdığınız zaman zayıflama şansına sahip oluyorsunuz. Mesela sabah yumurta yiyebilirsiniz. Bu yumurtayı haşlanmış olarak tüketmeniz şart. Ve biliyoruz ki, sabah kahvaltısında yumurta yiyen kişiler öğle yemeğinde daha az yiyor ve böylece daha az kalori alıyor ve bu nedenle de zayıflama şansını kazanıyorlar. Yumurta gibi mucizevi bir besin tokluk hissini sizlere fazlasıyla veriyor. Bu nedenle bu gıdadan mahrum kalmayın. Yani sağlıklı diyet listesi oluşturacaksanız mutlaka yumurtaya yer verin. Protein içeren diğer besinler şu şekilde sıralanabilir. Tavuk, balık, atıştırmalarda bademi tercih edebilirsiniz. Ve elbette her zaman söylediğimiz gibi bitkisel proteinleri tüketmek oldukça gerekli. Mercimek ve fasulye gibi yiyecekleri tercih ederek de protein oranını yükseltebilir ve zayıf kalabilme imkanı yakalamış olabilirsiniz. Bu gıdaları sağlıklı beslenme adına tüketmenizde fayda var.

Lif Oranı Yüksek Besinler Tüketin

Eğer besinlerinizdeki lif oranını arttırırsanız, kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Lif aslında yiyeceklerin içerisinde emilemeyen karbonhidratlardır. Bunların bir kısmı suyla karşılaştığı zaman bir jel kıvamına gelir ve bağırsaklarda bir tokluk hissi yaratır. Bu da sizin daha az yemenizi ve daha az kalori almanızı sağlar. Yiyeceklerinizi seçerken lif açısından zengin yiyecekleri tercih ederseniz, tokluk hissinizi baskın hale getirirsiniz ve kilonuzu kontrol edersiniz. Keten tohumu, fasulye, badem ve yulaf gevreği lif açısından oldukça zengin besinlerdir. Bu besinleri yiyeceklerinizin içinde ön plana çıkarırsanız ve fastfoodu bir kenara atarsanız, çok fazla efor sarf etmeden kilonuzu koruyabilirsiniz. Yani, sağlıklı diyet için atmanız gereken en önemli adım fastfooddan uzak kalmak.

Uykuya Önem Verin

Uyku kilo kontrolünde oldukça önemli. Çünkü, uykunun etkisi açlık ve tokluk hormonu olarak bildiğimiz hormonlar üzerine etkilidir. Bunun yanı sıra bazı stres hormonları da uykusuzlukla artıyor. Dolayısıyla uykusuz kaldığınız zaman kilo kontrolünü de kaybetmiş oluyorsunuz. Günde altı ile sekiz saat muhakkak uyumalısınız. Az uyuyan kişilerde kilo problemi daha sık görülmekte. Çünkü uyku kalitesinin bozulması ve uyku miktarının azalması bizim vücudumuzda bazı dengeleri bozuyor. Yani, diyet yaparken uykuya da zaman ayırın, uykusuz kalmamaya özen gösterin.

Yemeklerden Önce Su İçmeyi Deneyin

Eğer yemeklerden yarım saat önce yarım litreye yakın su içerseniz, o yemekten alacağınız kalori miktarı azalacaktır. Çünkü, su içerek bir tokluk hissedeceksiniz. Bu durumda da fazla yeme isteği oluşmayacak. Kilo vermek istiyorsanız mutlaka gün içerisinde su içme sıklığını ve oranını arttırın. Aynı zamanda içeceklerinizi de suyla değiştirmeyi deneyin. Şekerli içecekler, içerisinde bulundurdukları şeker miktarı ile bizlere kilo aldırıyorlar. Dolayısıyla, içeceklerinizi suyla değiştirirseniz bir sene içerisinde en az dört kilo verebilirsiniz. Ve sağlıklı diyet listesi ancak bu şekilde oluşturulabilir.

Acıkmadan yemeyin. Bir yiyeceği ağzınıza atarken fizyolojik olarak bunun ihtiyacını hissedin. Herhangi bir yiyeceği ağzınıza atarken bir duraksayın, ona ihtiyacınız var mı bir düşünün. Eğer ihtiyacınız yoksa ve kendinizi tok hissediyorsanız, sonra yerim deyip onu erteleyin. Sebze, salata, meyve gibi besinlerin kalori yoğunluğu oldukça düşük. Bu gıdaların kalori yoğunluğu çok az olduğu için, bu gıdaları tercih etmeniz diyet döneminde işinizi kolaylaştıracaktır. Mesela bir top dondurma yemek yerine bu gıdaları tüketirseniz ve ne kadar yediğiniz hiç fark etmez, o dondurmadan aldığınız kaloriye ulaşamayacaksınız. Çünkü bir top dondurmada bulunan kalori miktarı çok fazla. Ve hiçbir şekilde bir doygunluk hissi de oluşturmuyor. Bu nedenle kalori hesabına gitmeli, ona göre tüketimde bulunmalıyız.

Bir Yorum Yazın