Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 29 Ocak, 2020

Düğün Hazırlığı Nasıl Olmalı?

  • 0
  • 2249
  • 0
  • 0

Düğün Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Evlilik sürecinin olmazsa olmazı olarak görülen, zengininden fakirine kadar her kesimden insanın binbir zahmetle de olsa yapmaktan vazgeçmediği bir organizasyondur düğün! Parası ya da aile desteği kuvvetli olanlar için eğlenceli bir iş olarak görülebilirken diğer birçok kimse için de kabus olarak görülebilmektedir düğün! Ne yardan ne serden tabirine uyan, nadir organizasyonlardandır düğün! Hele ki kendisini gösterme yarışı içinde olan ailelere sahipseler vay o evlenme kararı veren çiftlerin haline! Daha hazırlık sürecinde başlar tartışmalar ve düğün günü de dahil son ana kadar bile devam edebilir. Tecrübeli ya da hali hazırda bu sürecin içinde olanlar bilirler. Öyle değil mi?

Düğünün En Önemli Noktası

Bu karamsar girişi okuduktan sonra yazının devamını okumaktan vazgeçmek isteyenler olabilir. Sakın böyle yapmayın. Sadece düğün ile ilgili tablonun karamsar kısmını bu kadarlık bir tasvirle ortaya koymak istedik. Derdimiz evlilik niyetinde ya da bu süreç içerisinde olanları bu niyetlerinden vazgeçirmek değil elbette. Olsa olsa yaşanan ve yaşanabilecek olası durumların temelinde yatan noktalara işaret etmek istedik, o kadar. Neticede düğün hazırlıkları sadece tarih almak, yer tutmak, bir organizatörle anlaşmak, davetiye bastırmak, dağıtmak vb. şeylerden ibaret değil herhalde. Belki de en önemli safha bu işi yaparken gönüllerin kırılmaması ve tatsızlıkların yaşanmamasıdır. Bu duruma herkes katılacaktır herhalde?

Düğün Perspektifleri

Düğüne herkes aynı perspektifle bakmaz. Bazıları eğlence merkezli bakarken, bazıları da peygamberin sünnetini yerine getirmek olarak bakar, bazıları da zenginliklerini, ünlerini, kudret ve kuvvetlerini göstermek için bir vesile olarak görür. Düğüne dair her şey de bu bakış açısına göre değişir elbette. Lakin işin amacını saptırmaya gerek yoktur, düğün en temelde evlenen çiftlerin mutluluklarını paylaşmak için sevdikleriyle bir araya gelmesi, belki de bir şükür ifadesi olarak davetlilere yemek yedirmesi, tercih edenlerin eğlenceyi de dahil ettiği geleneksel bir organizasyondur. Bir şeye olduğundan fazla da değer yüklememek gerekir ki araçlar amaç olmasın değil mi?

Düğün Hazırlıklarının İlk Adımı

Düğün yapma kararının ardından evlilik yolundaki çiftler evvela düğün planlama sürecini konuşmalılar. Bunun başında da düğün yapılacak tarihe uygun bir salon bulmak gelmetkedir. Düğünler, genellikle yaz aylarına sıkıştırıldığı için düğün salonlarında yer bulmak oldukça zordur. Bununla birlikte ücretler de yükselmektedir. Bu yüzden acelesi olmayanlar için sonbahar mevsimi başlangıcı yani eylül ayı ideal bir aydır. Bu ay için salonlarda yer bulmak hem daha kolay olmakta hem daha uyguna gelmektedir. O yüzden aklımızın bir köşesinde tutmak gerekir. Bir düğüne binlerce TL harcamak istemeyenler için önemli bir bilgi olabilir. Herkes pahalı bir düğün yapmak zorunda değil ya! Yanlış mı?

İkinci Adım

Bir salon tutmak aslında en önemli adımdır. Bu adımdan sonra gerisi gelecektir. Ancak bu noktada bir önemli husus daha var ki o da gecikmemektir. İstenilen tarihten en az beş ya da altı ay öncesinden düğün mekanı tutmak için harekete geçilmelidir. Salonu tuttuktan sonra artık düğünün içeriği hakkında, yani nasıl bir düğün istediğinle ilgili karar vermeye çalışmak için düşünmeli, müstakbel eşin ile, ailenle istişare etmelisin. Belli bir çerçeve belirledikten sonra bütçenizi de göz önünde bulundurarak ya kendi kafanızdaki içeriği yapacak bir düğün organizatörü ya da tuttuğunuz salonun mevcut imkanlarından yararlanabilirsiniz. Zira tutulan salonların da organizasyon imkanı olmaktadır. Ancak salonu tutarken bu hususu ve içeriği sormayı sakın unutmayın. Zira sonradan fazladan ücret ödemek gibi sorunlarla karşılabilirsiniz. Herhalde kimse bunu istemez?

Düğün Organizasyonları

Günümüzde düğün organizasyonu insanlar için birçok seçenek mevcuttur. Özel konseptlere varıncaya kadar birçok isteğin karşılanacabildiği bir sektör söz konusudur. İnternet üzerindne her şehirdeki şirketlere çok kolay ulaşabilir, telefondan ya da yerlerine giderek konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Ancak bu noktada ciddi yüksek meblağları göze almanız gerekmektedir. Hele standartların haricinde istediğiniz özel konseptler varsa bütçe konusunda eliniz ya çok geniş olmalıdır ya da hiç bu tarz heveslere girmemelisiniz. Bu hususta başkalarını düşünerek asla bir şeyler yapman gerektiğini hissetmeyin. Zira bütçe oldukça önemlidir. Zannederim ki kimse evlendikten sonra birkaç yıl düğün borcu ödemek istemez?

Düğün Yaklaşırken

Düğün tarihinizin yaklaşmasıyla telaşe olmamak istiyorsanız, düğün rehberi edinmelisiniz. Bu tecrübeli bir tanıdığınız ya da bu sürecin temel taşlarını belirten bir kitapçık ya da bir yazı bile olabilir. Önemli olan işlevidir. Düğün yaklaşırken stresli olmak en kötü şeydir. Buna dikkat edin. Ayrıca ertelemeden davet edeceklerinizin listesini çıkartmalı, ona göre bir davetiyeciyle anlaşarak davetiyelerinizi bastırmalısınız. Daha dağıtma süreci vardır. Bu noktada günümüzde bu işlerin internet üzerinden de yürütülebildiğini hatırlatmış olalım. Rekabet sebebiyle uygun fiyatlara güzel ürünler bulma imkanınızda vardır ama illa yerinde görmek isterseniz siz bilirsiniz.

Gelinlik

Gelinlik, düğün hazırlıkları denildiğinde ilk akla gelenlerdendir ama bugünkü fiyatlar dudak uçuklattığı için herhalde çoğu kimse aklına getirmemeye çalışmaktadır. Sahi bir gecelik şey için üç bin dört bin TL vermeye değer mi? Bayanlar için önemli olabilir, bir şey demiyorum ama saklayıp da ne yapılıyor ki? Israrla bütçe vurgusunu dikkat almakta fayda olduğunu vurgulamak istiyorum. Bugün birçok kimse internet üzerinden ikinci el sitelerden uygun fiyatlara bu işi halletmektedir. Bazen sıfır ürünler bulunurken bazen de uyguna dikim yapanlara rast gelmek mümkün. Artık bu da bayanların tercihine kalmış bir durumdur. Erkekler ne dese sanırım boş!

Fotoğraf

Düğün hazırlıklarında işleri aceleye getirmemek önemlidir. Vazgeçilmez olarak addedilen düğün bileşenleriyle düğünün saatinin uyumu da göz önünde bulundurulması gereken diğer bir önemli durumdur. Mesela düğüm çekimi denilen olay; düğün gününde yapıldığında aceleye gelip, gerginlik atmosferi oluşturabilmektedir. Bu yüzden derim ki saatini uyumlu ayarla rahatça fotoğraflarını çektir. Gerginlik olmasın. Sonra fotoğrafçıdan çıkartırken aceleye gelmemiş fotoğraflarının arasından ağzının tadıyla istediğine karar ver.

Bekarlıktan Kurtuluyorsun

Düğün listesi yapıldığında erkeklerin yazmadığı ama akıllarında mıh gibi çakılı olan bekarlığa veda gecesi, nedense pek bir tutulur. Bir daha bekarlığa dönemeyeceklerine üzüldüklerinden mi sevindiklerinden mi bilinmez bazıları çılgınlarca kutlar bu durumu. Belki de yorucu bir sürecin stresini atıyorlardır. Artık en iyisi fazla kurcalamamak sanırım.

Müziği Seç Ruhu Yakala!

Düğüne 1 hafta kala hala düğün müziği seçmediyseniz daha fazla ertelemeden seçin. Zira son günlerde kararsızlık tufanı belirecektir adeta ve bu durumda birçok şey sarpa sarabilir. Basit bir işi de bu tufana kaptırmayın derim. Zira müzik size ruh verecektir. Hissettiğiniz bir müziği seçtiyseniz onu duymanızla düğüne adapte olmaya başlarsınız. İlk dansınızla da üzerinizdeki tüm stres gider ve akışa kaptırırsınız kendinizi. Artık sizin için düğün gecesi aşamasına geçiş başlamış demektir. Düğün pastasını da kesip işi tatlıya bağladıysanız iş tamamdır. Düğün sizin için artık bitmiştir. Düğünün ardından, o herc u mercin ardından, düğün gecesini, onun sakinliğini ve zevkini yaşamayı hakettiniz artık. Yurt dışı gibi bir balayı planınız yoksa düğün salonunuzdan çıkar çıkmaz gitmek istediğiniz yere varıp bu sükûneti tatmalısınız. Adeta size yeniden hayat verecek bir lezzettir o!

Bir Yorum Yazın