Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Mekanları
  • 31 Ağustos, 2022

Nişan ve Söz mekanı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

  • 0
  • 3702
  • 0
  • 0

İnsanın hayatında dönüm noktalarından biridir yol arkadaşı olarak seçtiği kişiyle evliliğe ilk adım attığı gün. Ayakları yerden kesen evlilik teklifinin ardından gelen söz ya da nişan töreni unutulmaz anılar arasında yer alır. O yüzden tıpkı düğün gibi söz ya da nişan töreninin de kusursuz geçmesini, bize özel olmasını isteriz. Giyilen kıyafetten ilk dansa, yüzüklerin takıldığı andan pastanın kesilmesine kadar bunu sağlayan pek çok etken var. Günü unutulmaz ve özel kılanlardan biri de söz ya da nişanın yapıldığı mekandır. Bu mekânda geçirilecek saatler genç çiftlerin anıları arasında unutulmaz anlara tanıklık edeceği için yer seçimi önemlidir.

Peki, ne yapalım, neye dikkat edelim de söz ya da nişan törenimiz için en uygun mekânı seçmiş olalım? Bunun bir standardı var mı acaba? Gelin, birlikte bakalım…

Nişan mekânı seçiminde belirleyici olanların başında bütçe, bulunduğumuz şehrin sunduğu olanaklar, mevsim, beğenilerimiz, yemekli, kokteyl tarzında ya da sadece ikramların olduğu yani nasıl bir konsept istediğimiz, gelecek davetle sayısı ve özellikleri gibi ayrıntılar geliyor.

Yaşadığımız şehrin olanakları derken kastettiğimiz şehirde yer alan mekanların çeşitliliği. Tarihi mekanlar, tanınmış tesislerin restoranları, bir sahil kasabası nişan töreninizi unutulmaz kılacak anlara şahitlik edebilir. Denizle iç içe bir şehirde yaşıyorsanız ve deniz tutkunuysanız son yıllarda popüler olan tekneyle açılıp denizde yakamozların pırıltısı, deniz dalgalarının sallantısında unutulmaz bir söz ya da nişan töreni de gerçekleştirebilirsiniz. Ya da doğayla iç içe bir mekân da tercih edebilirsiniz.

Nişan, İkram

Yok, ben samimi, daha küçük bir grupla, dostlarımla bir nişan töreni planlıyorum derseniz şehrinizin otantikliğini ve renklerini yansıtan küçük bir cafede de nişan ya da söz töreni planlayabilirsiniz.

Seçenek çok elbette. Genç çiftlerin ortak beğeni ve zevklerini yansıtan, bütçelerine uygun pek çok alternatif nişan ya da söz mekânı bulmak mümkündür. Ailenin yapısına, kültürüne göre değişiklikler gösteren söz hazırlıkları sırasında mekânı belirlemek öncelikli olmalıdır.

Düğün kadar kalabalık ve ayrıntılı olmadığı için söz yapılacak mekanlar araştırılırken gelen davetli sayısı da dikkate alınarak daha mütevazı yerler tercih edilebilir.

Söz kesildikten sonra nişan organizasyonu için hazırlıklara başlanır. Nişan giysisi, nişan giysisine ve gelin adayının yüz şekline uygun nişan saçı modeline karar verilmesi, nişan alışverişi telaşında mekân arayışına da başlanır. Evde aile arasında yapılabileceği gibi nişan davetiye bastırarak akraba, eş dostun da davet edileceği mekanlar da tercih edilebilir. Bu mekanlarla görüşmeye gidildiğinde nişan organizasyonuyla ilgili bazı ayrıntılar da konuşulmalıdır. Mekânın süslenmesi, müzik türü, menüleri, ikramları, nişan pastası bu ayrıntılardan bazıları. Yine, salonun sizin seçtiğiniz organizasyon firmasıyla çalışıp çalışmayacağı da mutlaka sorulmalıdır.

Nişan organizasyonu yaparken mekân arayışında dikkate alınması gereken bir başka nokta nasıl bir nişan töreni istendiğidir. Yemekli, kokteyl tarzında, yalnızca pasta ve içecek ikramlı gibi seçenekler nişan töreninin nasıl bir mekânda yapılacağını da belirler. Yine nişan için kaç kişi davet edileceği de mekânın büyüklüğü konusunda karar vermeyi kolaylaştırır. Sözgelimi, yemekli bir organizasyon isteniyorsa restoranlar, otel ve tesislerin restoran alanları, kır düğün salonu mekanları gibi yerler tercih edilebilir. Yine eğlenceli, müzikli, danslı bir organizasyon için seçilen yerde pist olup olmadığı, müziğin türü, canlı olup olmadığı konusunda da bilgi almak gerekir.

Nişan Pastası

Evde aile arasında yapılan nişanlarda ya da eğer yemek hizmeti yoksa anlaşılan mekanda catering hizmeti alınarak ikram telaşından da kurtulmak mümkün. Bazı mekanlar ikramlık ve yemekleri kendileri hazırlarlar ama bazı mekanlar da bu konuda dışarıdan hizmet almayı tercih eder. Bu ayrıntıya da dikkat etmekte, catering hizmeti alınıyorsa firmanın yemek kalitesi, menüsüyle ilgili araştırma yapıp önceden tadım yapmak da yarar var.

Son bir şey: Seçtiğiniz mekân ve sunduğu hizmetler elbette çok önemli ama sizi yansıtacak, sizin nişan ya da söz töreninizi özel kılacak ayrıntıları siz belirleyeceksiniz. Mekânda yer alan süslemeler, oturduğunuz masaya serilen örtü, müzik seçimi sizin zevkinizi yansıtmalı ve bunun için mekân sahibiyle isteklerinizi ayrıntılı olarak paylaşmalısınız. Unutmamak için bir liste yapmakta yarar var.

Nişan Mekanlarının Fiyatı Nedir?

Seçtiğiniz mekândan talep ettiğiniz hizmetlere, yemekli ya da kokteyl tarzında, sadece ikramlıklar sunumuyla olmasına göre nişan fiyatları da değişiklik göstermektedir. Belediye nişan yerleri diğerlerine göre biraz daha uygun fiyatlı olabilmektedir.

Daha küçük ama samimi, sıcak bir ortama sahip cafede nişan fiyatları da genç çiftlerin bütçenizi sarsmayacak miktardadır.

Söz Mekanlarının Fiyatı Nedir?

Düğün, nişan kadar ayrıntılı bir organizasyonu gerektirmediği için daha uygun fiyatlı mekanlar bulmak mümkündür. Sizin mekândan talep edeceğiniz hizmetler de fiyatı belirleyen ayrıntılardır.

Söz ya da nişan töreni, mekan neresi olursa olsun ortam sizi yansıtsın, size özel olsun… Gerisi ise mutlu bir hayat arkadaşlığı için el ele vermek.

Bir Yorum Yazın