Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 28 Nisan, 2021

Düğün Öncesi Diyet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 0
  • 6218
  • 0
  • 0

Düğün Öncesi Beslenme

Gelin olacak tüm genç kızların hayali, bembeyaz gelinliğin içinde, peri kızı görünebilmektir. Düğün süreci karar verildiği andan itibaren, hem çok güzel hem de stresli bir dönemdir. Gelinliğin modelini seçmek bile başlı başına bir gerginlik yaratabilir. Her kızın hayalinde bir gelinlik modeli vardır. Ama o gelinlik modeli bazen, giydiğinde istendiği gibi durmayabilir. İstediğinden daha kilolu olmak, bazen beğendiğiniz gelinliği seçememenize neden olabilir. Bazen de gelinlik dikildikten sonra ki zamanda stres ve koşuşturmadan kilolara dikkat edilmeyebilir. Bunun sonucunda diktirilen gelinliğe sığamadığını görmek, her gelin için çok büyük bir kâbus olur.

Çok fazla çeşidi olan gelinliklerin içine gönül rahatlığıyla sığabilmek ya da gelinlikle ilgili düğün günü bir şok yaşamamak için çok dikkatli olmak gerekir. Hiçbir gelin adayı, bu en güzel gününün rezil olmasını istemez. Düğünün yaklaştığı süreçte, düğün öncesi şok diyet yapmak, size bir artı sağlayabilir. Ama sağlıklı diyetler yapmaya dikkat etmek gerekir. Çünkü zaten koşuşturma ile geçecek olan bu dönemde, sağlıksız bir beslenme, güçten düşmenize ve sağlığınızdan olmanıza neden olabilir. Yapılan bazı araştırmalar gelin adaylarının düğün öncesi genellikle kilo aldıklarını ortaya koyuyor. Tüm bunları göze alarak bazı konularda yaşam tarzımıza dikkat etmemiz, akıllara kazınacak bir düğün günü geçirmemize yardımcı olacaktır.

Kalori Hesabı Yapın

Düğün öncesi yediğiniz her şeye dikkat edin. Yediğiniz her şeyle ilgili kalori hesabı yapın. Yaktığınızdan daha fazla kalori almamaya dikkat edin. Bu dönemde özellikle abur cuburdan uzak durun. Belli yemek yeme disiplininiz ve zamanınız olsun. Üç beyaz olarak nitelendirilen un, tuz ve şekerden uzak durmaya özen gösterin. Kalori hesabı çok önemlidir.

Egzersiz Yapın

Vakit bulabiliyorsanız her gün yoksa en azından haftanın üç günü spor yapın. Evlilik ve düğün insanı mutlu edecek aktivitelerdir. Bunu düşünerek kendinize bir spor programı oluşturun ve bu programa sadık kalın. Düzenli yürüyüşler yapın veya bir spor salonunu yazılın. Hatta daha sistemli kilo kaybedebilmek için bir spor hocası ile çalışmaya özen gösterin. Spor ypmak size uzun vade artı kazanç sağlayacaktır.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Bazen bu dönemde, koşuşturmanın içerisinde, olaylarla baş edemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. Hiçbir şeyi yetiştiremeyeceğin hissine kapılmakta, vazgeçişe neden olur. Bir anda kişi kendini bir şeyler atıştırırken veya spor yapmaktan vazgeçmiş bir halde televizyonun karşısında pasta yerken bulur. İçsel motivayonuzun yüksek olması, düğün öncesi beslenme planınıza uymanıza yardım edecektir.

Kahvaltıyı İhmal Etmeyin

Kahvaltı güne başlamak için en iyi öğündür. Doğru şekilde yapılan bir kahvaltı, metabolizmanın iyi çalışmasını sağlayacaktır. Kahvaltı ile güne başlamak, kilo kontrolüne de yardımcı olacaktır. Eğer kahvaltı yapmadan güne başlarsanız ve uzun süre de aç kalırsanız mide bu durumu dengelemek için daha fazla yiyecek bekleyecektir. Güne ılık, limonlu bir su ile başlamak yağların yakılmasına da yardımcı olacaktır. Ayrıca beyaz ekmek yerine kepek, yulaf gibi tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Ayrıca sabah kahvaltısında yiyeceğiniz bir haşlanmış yumurtada sizi öğlen yemeğine kadar tok tutacaktır. Düğün öncesi zayıflama için beslenme şekline dikkat etmek çok önemlidir.

Çevrenizdekileri Uyarın

Eğer içsel motivasyonunuz düşükse ve moraliniz her bozulduğunda, hedeflerinizden sapıyorsanız bununla baş etmeniz gerekir. Bunu tek başınıza yapamayacağınız için, arkadaşlarınızdan veya ailenizden destek alın. Her hangi bir şekilde düzensiz yemek yediğinizi görürlerse sizi uyarmaları gerektiğini onlara hatırlatın. Etrafınızdaki insanlar, bir nevi sizin için alarm görevi görsün. Böylece hedefinize daha kolay ulaşırsınız.

Uyku Düzeni ve Su içme Dengesine Dikkat Edin

Düğün öncesi dönemlerde insan genellikle hem heyecanlı hem de stresli olur. Tatlı bir heyecan vardır. Ama aynı zamanda zihin sürekli çalışır ve hep bir şeylerin ters gideceği konusunda kişiyi uyarır. Böyle olunca kişi sürekli kendini huzursuz hisseder. Uyku düzeni bozulur. Uyku düzeni bozulunca, metabolizma da dengesizlik başlar. Gece uykusuzluklarında, geç saatlerde yeme içme alışkanlığı başlar. Düğün öncesi diyet bozulmuş olur. Ayrıca 2-3 litre su içmeye dikkat etmek gerekir. Su içmek hem stres düzeyini azaltır hem de yemek yeme isteğini azaltır.

Şok Diyetlere Dikkat edin

Düğün öncesi kilo vermek istendiğinde şok diyet akla ilk gelen diyet şeklidir. Ama doğru şekilde yapılmazsa, sağlık problemleri yaşamanıza neden olur. Şunu da unutmamak gerekir şok diyetler kısa süreli bir çözüm sunar. Şok diyette sabah kahvaltısı 1 dilim kepek ekmek, 1 parça beyaz peynir, domates ve 1 haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz. Öğlen kalorisi düşük 1 tas çorba, ızgara et ve yeşil salata tüketebilirsiniz. Akşam bir sebze yemeği, 1 kase yoğurt ve 1 dilim kepek ekmeği yiyebilirsiniz. Ara öğün olarak meyve, ceviz ve fındık yemeniz uygun olacaktır. Yeşil çay ve sebze sularından yapacağınız detokslarda vücuttaki ödemi atmaya yardımcı olacaktır. Yemek yerken hızlı bir şekilde yememeye özen gösterin. Lokmaları uzun süre çiğneyerek yutun. Bu da kilo alımına engel olacaktır.

Stres Düzeyinizi Dengeleyin

Düğün öncesi özel diyet yapmak çok önemli ama hepsinden önemlisi stres düzeyini dengede tutabilmektir. Stres düzeyi yükseldikçe, atıştırma isteği artacaktır. Bu isteğe karşı koydukça bu seferde stres düzeyi tetiklenecektir. Bu içinden çıkılmaz bir döngüye dönüşür. Bu yüzden önce zihninizi sakinleştirmeniz gerekmektedir. Her şey zihinde başlar ve biter. Stresliyken su bile içseniz yarar. Çünkü metabolizma yavaşlar ve kilo alımı artış gösterir.

Bir Yorum Yazın