Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 14 Nisan, 2020

Korona virüs sürecinde düğün planlamanız hakkında neler yapmalısınız?

  • 0
  • 13102
  • 0
  • 0

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Coronavirüs salgını sırasında düğün gününüz için neyin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için buradayız.

corona12

Ülkeler, hükümetler ve topluluklar salgının süregelen etkisine karşı var gücüyle çalışmakta. Koronavirüsün yeni türü COVID-19 hızla yayılmaya devam ediyor. Salgından etkilenen birçok işletme kapanmış durumda. Okullar eğitimlerine online olarak devam etmekte. Birçok iş yeri ise evden çalışma politikası uygulamakta. Mekanlar bu süreci en az zararla ve etkilerini önlemek amacıyla tedbirler oluşturmakta. Düğün endüstrisi de salgından en çok etkilenen sektörler arasında. Bu nedenle nişanlılar bu süreçte doğru kararlar almalı. Düğün yapacak olan çiftler belirgin bir şekilde pandemiden etkilenmiş durumda. Yıl sonunda yapılacak düğünler ve etkinlikler bile bu durumdan beklenmedik bir şekilde etkilenecek olabilir.

Öncelikle derin bir nefes alın! Unutmayın ki bu durumdan etkilenmiş yalnızca siz değilsiniz. Sizler için düğün planınızda yapmak zorunda kaldığınız değişiklikler ve yeni kararlar hakkında konuşacağız.

Kendimi Bunalmış Hissediyorum L Nereden Başlamalıyım?

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir düğün gerçekleştirecekseniz en kısa sürede firmalarınızla temasa geçin ve sözleşmelerinizle sigorta poliçelerinizi gözden geçirmeyi unutmayın. Düğün uzmanlarınızla iletişime geçerek zaman planlamanız ve diğer hazırlıklarınız için gereken tüm detayları onlardan öğrenin. Şunu unutmayın: Kimse gelecek hakkında size kesin bilgiler veremez ama size yol gösterecek deneyimlerini paylaşabilir.

Belgelerinizi incelerken şu alanlara hitap eden bir kontrol listesi oluşturun!

Düğün tarihiniz!

Alınan yasal kararlara göre birkaç ay içerisinde düğün yapacak olanlar şu anda hizmet vermeyen düğün salonu, kuaför vs. gibi firmaların kapalı oluşu nedeniyle düğün günleri hakkında yeniden planlama yapması gerekir.

corona13

Düğün mekanınız!

Düğün salonu ve davet mekanlarının mevcut durum nedeniyle kapalı olmasından dolayı tarihinizde ya da mekanınızda yeniden planlama yapmanız gerekebilir.

corona14

Misafirlerinizin ve sizlerin sağlığı!

Herkesin uzaktan baktığı az sayıda kişinin katıldığı bir düğün yapmak istemiyorsanız yine tarihinizde değişiklikler yapmanız gerekecektir. Özellikle risk grubunda olan yaşlıların da katılacağı bir düğün planlıyorsanız onları sağlığını korumanız açısından düğün planınızı ertelemeniz gerekir.

Firma ve ya diğer hizmet aldığınız yerlerden düğün sigortası satın aldıysanız haklarınızı ve kapsamını mutlaka iyice okuyun.

Yeniden Düğün Planlamaya Karar Verirsem Ne Yapmalıyım?

Genel olarak söyleyecek olursak sizin ve partnerinizin düğününü iptal etme ya da yeniden planlama konusunda hemfikir olması gerekir. Düğün yasağının ne zamana kadar süreceği belli olmaması nedeniyle ne yazık ki planınızı değiştirmeniz gerekecek. Eğer yeniden planlamaya karar verdiyseniz hızlı hareket etmenizde önem var. Birçok çiftin bu kararı aldığını düşünürseniz rezervasyonlarını ve hazırlıklarınızı bir an önce yapmanız gerekir. Yeni tarihlerin kilitlenebileceğini unutmayın ve hızlı bir şekilde firmalar ile iletişime geçin. Düğün planlamanızı yapabileceğiniz endavet.com bu süreçte harika bir yardımcı. Bu sırada firmalar ile acil durum planı yapmanız da önemli bir nokta.

coroma15

Firmalardan geri ödeme alabilecek miyim?

Tahmin edebileceğiniz gibi, firmalardan yapılan geri ödemeler her zaman ayrı ayrı alınır ve imzaladığınız çeşitli sözleşmelerle şartlar bu durumda incelemeniz gerekenler arasında. Maalesef önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleşecek düğünler için satın alınmış ürünler, hediyelikler vs. gibi hizmetler için geri ödeme alamayabilirsiniz. Yeterli teslim süresi ile düğün mekanları ve firmalar ödene mevduatları ve yeni bakiyeleri ertelenen tarihlere aktarıyorlar. Bunu konu için de mutlaka firmalar ile görüşme sağlayın.

Bir mekan erteleme tarihine sahip olmanız için para vermenizi isterse, orijinal tarihiniz ve erteleme tarihiniz ile aynı ücretin uygulanıp uygulanmayacağından, geri ödeme yapılıp yapılmayacağından emin olun.

Gelinliğim ertelenirse ne yapmalıyım?

Gelinlik seçiminiz özel dikim ise ertelense dahi küçük tamiratlar ile gelecek düğün tarihinizde yeniden kullanılabilir hale gelebilir. Eğer hazır bir gelinlik seçimi yaptıysanız firma ile görüşüp ertelenen tarih için başka bir seçim yapıp yapamayacağınızı sorabilirsiniz. Gelinlik firmalarında geri ödeme konuları da biraz riskli olabilir. Firmanızın bu olanakları sunabilen bir firma olmasına her zaman gayret gösterin.

Misafirlerle nasıl iletişim kurmalıyım?

İçinde bulunduğumuz bu süreç içerisinde düğün tarihi almış olanlar çevrelerindekiler tarafından bu sorular ile oldukça karşılaşmakta:

  • Hala planınız geçerli mi?
  • İptal mi yoksa yeniden zamanlama mı yapıyorsunuz?
  • Şu anda ne düşünüyorsun?
  • Yeni tarih için ne zaman haber vereceksiniz?

Tüm ailenize, arkadaşlarınıza ve tanıdıklarına ayrı ayrı cevap vermeniz sizin için zor olabilir. Bu nedenle bir e-posta ya da sosyal medya mecraları ile bir bildirim hazırlayabilirsiniz. Panik yapmanıza gerek yok sizler için bunu da düşündük ve şöyle bir senaryo hazırladık:

Sevgili Dostlarımız,

Bugün size küresel COVID-19 salgını nedeniyle, düğünümüzü yakın gelecekte bir tarihe ertelemeye karar verdiğimizi bildirmek için yazıyoruz. Lütfen yeni düğün tarihimiz için bizi izlemeye devam edin. Sağlığınız bizim için büyük önem taşıyor ve bir araya gelip kutlayabildiğimizde yüzyılın düğününe olacağından şüphemiz yok!

Bir Yorum Yazın