Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 06 Ocak, 2020

Gelinin En İyi Arkadaşları Nedimeler!

  • 0
  • 3986
  • 0
  • 0

Gelinin En İyi Arkadaşları Nedimeler!

Nedime, düğün hazırlığı ve düğün sırasında gelinin her ihtiyacı ile ilgilenen kişilere verilen isimdir. Nedimelik görevi çoğu zaman gelin kız arkadaşları tarafından üstlenilmektedir. Ancak duruma göre gelinin kız kardeşi ya da akrabaları da nedimelik yapabilmektedir. Düğün eğlenceleri ile ilgili tarih sayfaları karıştırıldığında, eski çağlarda da bu görevi üstlenen kişilerle karşılaşılmaktadır. Yabancı ülke geleneklerinde de yer alan nedimeler gelinin yardım istediği tüm işleri kolaylaştırmakla görevlidir.

Nedimenin Görevleri Nelerdir?

Sayıları gelinin tercihine bağlı olarak değişen nedimelerin saymakla bitmeyecek kadar çok görevi vardır. Bu sebeple nedime nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevap nedimelik görevlerinden bahsetmektir. Nedimeler hem düğün hazırlığı hem de düğün vaktinde geline her konuda destek vermektedir. Gelinlik, saç ve makyaj seçimi bizzat gelin için yapılan yardımlardır. Ancak nedimeler mekan seçimi ve kendi kıyafetleri konusunda da iş yapmaktadır. Kimi zamanlarda nedimelerden kına gecesi ya da bekarlığa veda partilerini düzenlemesi de rica edilmektedir. Nedimelerin düğün sırasında yaptıkları işler doğaçlama geliştiği için gelinin yakınında bulunmaları gerekmektedir. Dans esnasında gelinliğin kuyruğunu ve uzun duvakları düzeltmek nedimelerin görevidir. Yine eğer kostüm değiştirilecekse bununla da nedimeler ilgilenmektedir. Nedimeye düşen iş yükü yapılacak düğünün ve gelinin istekleri tarafından etkilenmektedir. Özellikle büyük törenler için nedime sayısının artırılması iş akışının ferahlamasını sağlayacaktır. Küçük eğlenceler için ise yalnızca birkaç nedimenin seçilmesi yeterli gelmektedir.

Nedimelerin Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı?

Nedimeler düğün sırasında gelinden sonra en dikkat çeken kişilerdir. Bu sebeple de nedime kıyafeti seçiminin dikkatli bir şekilde yapılması önerilmektedir. Bu fikre göre nedime kıyafetleri bir taraftan oldukça şık, diğer taraftan ise gelini gölgelemeyecek biçimde olmalıdır. Genellikle düğünlerde tüm nedimelerin aynı tonlarda elbise seçmesi beklenmektedir. Hatta kimi durumlarda bu elbiseler aynı model olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Son yıllardaki nedime elbisesi incelendiğinde ortak bir ton belirlendiği fark ediliyor. Tüm nedimeler bu ortak renge bağlı kalmak koşulu ile diledikleri tarzda bir modeli taşıyabilmektedir. Ortak bir fikirde anlaşılamayan durumlarda ise nedimeler için farklı alternatifler mevcuttur. Böyle zamanlarda ise nedimelerin yardımına nedime bileklikleri koşmaktadır.

Nedime Bileklik Modelleri

Nedime bileklikleri kişiyi belli etmek amacı ile düğünde takılan korsaj aksesuarlardır. Genellikle elbiseler ile aynı tonda seçilen bilekliklere gelin aksesuarı satan firmalardan ulaşılabilmektedir. Farklı renk ve model seçeneğine yer verilen bileklik modelleri nedimelere şık bir hava da katmaktadır. Nedimeler tarafından çoğunlukla çiçek ve boncuk detaylı bileklikler tercih edilmektedir. Ancak daha farklı bir görüntü isteyenler kendi bilekliklerini de tasarlayabilmektedir. Çiçekli bileklikleri renkli yapraklar ile süslemek farklı bir tasarım için akla gelen ilk yöntemdir. Yine bu bilekliklerde kurutulmuş çiçeklere de yer verilebilmektedir. Bunların dışında düğün konseptine uygun olarak bileklikte tül ve dantel detaylarına da yer verilebilir. İnce dokunuşlar ile nedime bilekliği sıradanlıktan uzaklaşarak daha zarif bir hava kazanmaktadır. Bilekliklerde renk tonu genellikle açık olmaktadır. Ancak daha vintage ve bohem bir görüntü için bu tonlar yerine daha keskin renklere de yönelmek mümkündür. Nedimeler için tasarlanan tek aksesuar bileklikler değildir. Nedimelerin kendilerini süsleyebileceği çok sayıda aksesuar seçeneği bulunmaktadır.

Nedime Taçları

Nedime taçları bileklikler kadar sık kullanılmasa da oldukça sevilen bir aksesuardır. Taçlar genellikle kına ve bekarlığa veda partisinde kullanılmaktadır. Nedimeye canlı bir görüntü kazandıran bu taçlar kır düğünlerinde de tercih edilmektedir. Ancak taç seçimi yapılırken düğün mekanı ve konsepti dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde ortaya oldukça uyumsuz bir görüntü çıkabilir. Kına gecelerinde tercih edilen taçlar genellikle kırmızı çiçeklerden ve aynı renkteki tüllerden oluşmaktadır. Kır düğünlerinde renkli ve açık tondaki çiçeklere sahip taçlar tercih edilmektedir. Düğün konsepti dışında nedimenin seçtiği elbise de taç tasarımını etkilemektedir. Sade ve ağır bir abiye tercih edildiyse taşlı nedime taçlarına yönelmek daha uygun bir adım olacaktır. İnce ve zarif taçlarla süslenmiş bir nedime tacının süsleyemeyeceği saç modeli yoktur.

Sabahlık Modelleri

Son yıllarda gelin, saç ve makyaj aşamasında kendine özel tasarlanmış sabahlıklar giymektedir. Hatta bu sabahlıklar ile düğün öncesinde renkli bir albüm çekimi de yapılmaktadır. Gelin için her bir anı oldukça özel olan düğün hazırlığında nedimler de albümdeki yerlerini almaktadır. Hem saç ve makyaj sırasında konfor hem de albüm için nedimelere özel sabahlıklar da hazırlanmaktadır. Sabahlıkların arkasına ise nedimeliği simgeleyen yazılara yer verilmektedir. Tıpkı gelin sabahlığında olduğu gibi nedime sabahlıkları da farklı detaylar ile tasarlanmaktadır. Buna göre nedime sabahlığı arkasına genellikle “Bridesmaid” yazısı işlenmektedir. Nedime sabahlıkları tasarlanırken beyaz olmasından kaçınılmaktadır. Beyaz dışındaki; pudra, lila ve ten renkleri ise nedimeler için uygun görülmektedir. Nedime sabahlığının kumaş seçeneğine ise nedimeler geline uygun olarak karar vermektedir. Saten kumaşlar nedime ve gelinlik sabahlıklarında en çok tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Diğer Nedime Aksesuarları

Bileklik, taç ve sabahlıklar nedimeler için sıkça satın alınan tasarım ürünleridir. Ancak bunların dışında farklı nedime aksesuarları bulmak da mümkündür. Özellikle kına esnasında takılan nedime duvakları bu aksesuarların başında yer almaktadır. İsmi aynı olsa da bu duvakların gelinlik duvağı ile hiçbir bağlantısı yoktur. Taç şeklinde saça takılan beyaz ya da kırmızı tüller nedime duvağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Nedime aksesuarları düğün sezonuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kapalı ve sıcak iç mekanlarda yapılacak törenler için nedimelere şık birer yelpaze ayarlanabilmektedir. Bu yelpazeler gelininkiyle benzer ton ve tüyden yapılmaktadır. Düğün için kış mevsimi seçilirse de nedimeler için şık kürkler ayarlanabilmektedir. Bütçe düşünülerek bu kürkler zarif birer şal olarak da düşünülebilir.

Zarif Nedime Hediyeleri

Gelin, her işinde nedimelerinden yardım alsa da tek başına halletmesi gereken bazı durumlar ile karşılaşmaktadır. Bu uzun yolculukta onu hiç yalnız bırakmayan nedimelerine hediye hazırlamak da gelinin görevidir. Her bir nedimeye özel hazırlanan nedime hediyeleri hem onlara hatıra kalacak hem de gelinin zarafetini simgeleyecektir. Hediyeler ise nedimelere bu görev teklif edilirken verilmektedir. Nedimelere verilebilecek çok sayıda hediye seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilk akla gelenler; anahtarlık, kolye ve kupalardır. Ancak bütçe durumuna bağlı olarak kolye gibi daha pahalı hediyelere de yönelmek mümkündür. Hediyeleri şık tasarlanmış paketler ve ufak notlar ile vermek ise onları daha özel yapmaya yardımcı olmaktadır.

Albüm Çekimi

Düğünün gelin ve damat için oldukça özel anlara sahip olduğu kabul ediliyor. Ancak gelinin iş yükünü alan ve heyecanını bastırmaya yardımcı olan nedimeler de unutulmamalıdır. Bu sebeple tıpkı sabahlıkla yapılan çekimlerde olduğu gibi nedimeler albüm çekimine de davet edilmelidir. Buradan elde edilen pozlar geline verilen desteğin bir kanıtı olarak senelerce saklanabilecektir. Gelin ve nedimlerin birlikte olduğu albüm çekimleri de son derece eğlenceli geçmektedir. Hatta bu çekimlerde oldukça havalı pozlar da elde edilmektedir. Albüm çekimi için nedimlere birer çiçek ayarlanabilir. Bu sayede bazı fotoğraflarda gelin çiçeği ile birlikte bir görüntü elde edilebilir. Albüm çekimi yapılabilecek fırsat olmazsa da gelin ve nedime fotoğrafları mutlaka düğün mekanında çekilmelidir.

Bir Yorum Yazın