• Yeme İçme Mekanları
  • 21 Haziran, 2022

En İyi Cafeleri Keşfet

  • 0
  • 2653
  • 0
  • 0

Özellikle gençlerin gözde buluşma adresi olan cafeler, Türkiye genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çoğu zaman sabahtan akşama kadar müşteri yoğunluğunun azalmadığı cafeler, birbirinden lezzetli yiyecek ve içecek seçenekleriyle de ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin en çok tercih edilen buluşma ve toplanma noktalarından olan cafeler, birçok işletme türü ile birbirinden farklı hizmetler sunuyor. Ailelerin de sık sık tercih ettiği cafe işletmeleri, mesai arasında soluklanmak isteyen çalışanların da uğrak adresi olarak dikkat çekiyor. Uygun fiyatlardan oluşan menü listesi ve iç ısıtan dekorasyonu ile öğrencilerin de ilgi odağı olan cafeler, genellikle alkolsüz içecekleri satışa sunuyor. Ancak özellikle gece saatlerinde daha da yoğunluğun arttığı bazı cafeler alkollü içecekleri de menü listesinde bulunduruyor.

Cafelerde en çok tercih edilen içeceklerinin başında kahve geliyor. Birbirinden lezzetli çeşit çeşit kahveleri menülerine ekleyen cafeler, bu eşsiz lezzeti hayatının önemli bir parçası haline getirenlerin de gözde noktası konumunda bulunuyor. Barista eşliğinde hazırlanan ve kendine has tarifiyle müşterilerine eşsiz bir deneyim sunan cafe işletmeler, son dönemde Türkiye genelinde de hızla yayılmayı sürdürüyor.
Barista, Kahve
Öte yandan cafelerin menülerinde birbirinden lezzetli yiyecekler de yer alıyor. Cafe yemek menüsü listelerinde genellikle tost, sandviç ve patates kızartması gibi kolay hazırlanan ve çabuk servis edilebilen yiyecekler yer alıyor. Tatlı satışlarına büyük önem veren cafe işletmeler, baklava, kek, yaş pasta ve kurabiye gibi lezzetleri müşterilerine sunuyor. Cafelerde özellikle yaz sezonunun başlamasıyla birlikte dondurma çeşitleri de oldukça talep görüyor.

Birbirinden özel yiyecek ve içecek seçenekleriyle müşterilerine lezzet şöleni yaşatan cafeler, aynı zamanda iç ısıtan dekorasyonu ile de özellikle gençler için eşsiz bir buluşma adresi konumunda bulunuyor. Okul çıkışı arkadaşlarıyla buluşarak keyifli vakit geçirmek isteyen öğrencilerin yanı sıra mesai arasında iş arkadaşlarıyla dinlenmek isteyen çalışanların da buluşma adresi olan cafeler, orta yaş ve yaşlı kesim tarafından da sık sık ziyaret ediliyor.

Öte yandan sıcak ve lezzetli kahveleriyle nam salan cafelerde yaz aylarında buzlu içecek çeşitleri daha çok talep görüyor. Havaların ısınması ve bunaltıcı sıcakların etkisini artırmasıyla gölge ve serin bir sığınak arayışına girenlerin aklına gelen ilk nokta olan cafeler, buzlu limonata, ayran ve soğuk gazlı içecekleri menülerine ekleyerek misafirlerini serinletiyor. Öte yandan yaz aylarında soğuk bir kahve çeşidi olan frappe de oldukça ilgi görüyor. “Frappe nedir?” sorusunu yanıtlayan cafe işletmeleri, bu lezzeti buz ile hazırlanan soğuk kahve bazlı bir içecek olarak tanımlıyor.


Cafe Bistro ve Brasserie Arasındaki Fark nedir?

Cafe bistro ve brasserie arasındaki fark da merak edilen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor. Alkollü içeceklere menüsünde yer veren cafe bistro işletmeler, sınırlı ölçüde yemek çeşitlerini de müşterilerine sunuyor. Brasserie işletmeler de alkol satışı yapmasına rağmen cafe bistrolara kıyasla çeşitli farklı özellikleri bulunuyor. Brasserie işletmeler cafe bistrolara kıyasla daha zengin bir yemek listesine yer veriyor. Aynı zamanda bu işletmelerde masa hazırlanışından iç dekorasyona kadar hemen hemen her alanda daha fazla seçici davranılıyor. Aynı zamanda brasserie işletmeleri tercih eden müşterilerin de uyması gereken bazı kurallar bulunabiliyor.

Cafe Lezzetleri Nelerdir?

Genellikle gençlere hitap eden cafeler, birçok işletme türünü içinde barındırıyor. Alkolsüz hizmet veren cafelerin listesinde genellikle patates kızartması, tost ve sandviç gibi kolay hazırlanabilen ve çabuk servis edilebilen lezzetler yer alıyor. Tatlı çeşitlerine de oldukça önem veren cafeler, yaş pasta, kek, kurabiye ve waffle gibi birbirinden lezzetli ürünleri müşterilerine sunuyor. İçecekler arasında ise özellikle kış aylarında en çok tercih edilen ürün kahve olarak ön plana çıkıyor. Yaz aylarında ise buzlu içecek türlerine ilgi daha fazla oluyor. Frappe gibi buzlu ve soğuk içecekler yaz sezonu boyunca sık sık tüketiliyor. Cafe bistro ve brasserie gibi alkollü işletmeler ise müşterilerini birbirinden zengin alkollü içecek listesiyle konuk ediyor. Cafe bistro işletmeler genellikle kolay hazırlanabilen ve pratik yiyeceklere menülerinde yer verirken, brasserie işletmeler ise daha kapsamlı ve daha geniş yemek listeleriyle müşterilerini ağırlıyor.

Ahşap sunum tahtasında machiato

Cafe Menü Fiyatları

Cafelerde fiyat listesi genellikle işletmeden işletmeye farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak bakıldığında cafe işletmelerde bir tabak patates kızartmasının ücreti 16 lira, sigara böreği 18 lira, ufak boy pizza 23 lira, gözleme çeşitleri 33 lira ve burger menüler ise 40 lira olarak dikkat çekiyor. Kahvaltı hizmeti de sunan cafe işletmelerin bu alandaki fiyat listesi 55 lira ile 75 lira arasında değişiyor. Tramisu, brownie, baklava ve dondurma gibi çeşitlerin bulunduğu tatlıların menü fiyatları ise genellikle 20 liradan başlayıp 50 liraya kadar çıkabiliyor. Orta ölçekli bir cafe işletmesinde çay 4-6 lira arasında farklılık gösterirken kahveler de boyutuna ve iç malzemesine göre 15 liradan başlayarak 150 liraya kadar yükselebiliyor.

Bir Yorum Yazın