• Estetik
  • 17 Ocak, 2022

Erkeklerin En Sık Yaptırdığı 3 Estetik Operasyon

  • 0
  • 3810
  • 0
  • 0

Estetik ve güzellik denince akla ilk gelen genellikle kadınlar olsa da erkekler de en az kadınlar kadar bu konulara dikkat ediyor. Günümüz popüler kültürün güzellik algısı hem kadınlar da hem de erkekler de daha iyi görünme isteğini ortaya çıkarıyor. Bu sebeplerden erkeklerde estetik doktorların kapısını çalıyor. Doğuştan veya yaş aldıkça ortaya çıkan kırışıklık ve saç dökülmesi erkeklerin en çok şikâyet ettikleri sorunlar arasında yerini alıyor.

Saç Ekimi

2020 ile birlikte tanıştığımız Covid-19 virüsü başımıza pek çok sorun getirdi. Bunlardan biri de koronadan sonra saç dökülmesi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi ve Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, virüsün vücut direncini düşürdüğünü ve bu nedenle 2-3 ay sonra vakaların %25’inde koronadan sonra saç dökülmesi görüldüğünü belirtti. Saç dökülmesi, her yaşta ve her cinsiyette görülebilecek bir durum ancak uzmanlar, FUE Yöntemi, DHI Yöntemi veya kök hücre saç ekimi dediğimiz yöntemle tedavi edebiliyorlar.

Fue yöntemi (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu), enseden köküyle birlikte alınan kıllar tek tek toplanır ve ekim yapılacak bölgeye ekilir. Bu yöntem oldukça rahat ve kolay bir yöntem olduğu için en fazla tercih edilen yöntemdir. Ayrıca bu yöntem ile sadece enseden değil, vücudun başka bölgelerinden alınan kıllarla da saç ekimi yapılabiliyor. Bu yöntemin en büyük avantajı, kesik ve dikiş olmadan neredeyse iz bırakmadan yapılabiliyor olmasıdır. Saç ekimi yapılan bölge, 7 ile 10 gün arasında iyileşebiliyor. Fue yöntemi ile yapılan saç ekim operasyonu 4-8 saat arasında sürmektedir.

DHİ yöntemi, tıraşsız saç ekimi olarak da biliniyor ve lokal anestezi ile yapılıyor. DHİ yönteminin amacı, kafanızda bulunan saçlara zarar vermeden, seyrek saçların bulunduğu bölgelere odaklanıyor ve böylece daha doğal ve sık bir saç ekimi yapılıyor. Bu yöntemle hastalar hem daha doğal bir görünüme kavuşuyor hem de günlük yaşamlarına daha kolay dönebiliyor.

Saç ekimi fiyatı, ekim yaptıracağınız ülkeye, şehire, hastaneye, kliniğe ve hatta doktora göre değişiklik gösteriyor.

Göz Kapağı Ameliyatı

Yüzümüz de bizi en iyi ifade eden bölge gözler ve kaşlardır. Bazılarımızın genetik bazılarımızın ise yaşlandıkça ortaya çıkan göz çevresi kırışıklığı, göz düşüklüğü veya kaş düşüklüğünün de çaresi var. Göz kapağı ameliyatı, vakanın ihtiyacına göre fazla derinin, kas ve deri altı yağının alındığı cerrahi bir operasyondur. Üst göz kapağı ameliyatları için lokal anestezi, alt göz kapağı ameliyatları için ise genel anestezi uygulanır.

Ameliyattan sonra 4.veya 5.günde dikişler alınır ve hastaların gözlerinin hassaslığına göre şişlik veya morluk olması gayet doğaldır. Morluklar 1 hafta içerisinde geçebilirken, gözlerde ki şişliğin inmesi biraz zaman alabilir. Ancak bu ameliyat göz çevresinde ki morluklar veya kaz ayağı için uygun değildir. Bu gibi şikayetler de genellikle botox yöntemi veya vitamin aşılaması yapılmaktadır. Göz kapağı ameliyatı fiyatı ameliyatı yapan merkezler de değişiklik gösterebilir.

Botox

Erkekler genel de kaz ayağı, göz ve alın çevresinde ki kırışıklıklardan şikâyet ederler. Erkek botoxu, kadınlara yapılandan biraz farklıdır. Botoxun uygulanacağı noktalar, doğal görüntü ve daha kalın deri için uygulama yapılır. Botox uygulaması hızlı ve kolay şekilde yapılır, ağrısız, acısız ve kesiksiz olur. Lokal anestezi bazlı kremler, uygulama yapılacak olan bölgeye sürülür ve ortalama 5-10 dakika bekledikten sonra uyuşan bölgelere enjeksiyon yöntemi ile ideal dozlarda aşılama yapılır. 10-15 dakika içerisinde yapılan işlemden sonra kişi normal yaşamına dönebilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gereken bir şey varsa o da genellikle kan sulandırıcı ilaçların veya yiyeceklerin tüketilmemesidir. Botox uygulamasından özellikle 24 saat önce kan sulandıran yiyecekler, E vitamini, ilaçlar ve bitki çayları gibi besinler tüketilmemelidir. Bunun sebebi operasyon sırasında veya operasyon anında kanama olabilme ihtimalini ortadan kaldırmaktır.

Uygulamadan 24 saat sonra normal olarak beslenmeye devam edebilirsiniz. Operasyon sonrası banyo yapılabilir ancak suyun sıcaklık derecesinin çok yüksek olmaması ve suyun altında uzun süre kalınmamasına dikkat edilmelidir. Erkekler için botox fiyatı da hemen hemen kadınlara uygulanan botok ile aynı oranlarda değişiklik göstermektedir.

Genç ve sağlıklı görünmenin yolu önce sağlıklı beslenme ve spordan geçmektedir. Yaşınız ne olursa olsun hiçbir şey için geç değil. Sağlıklı beslenmenin ve lokasyonunuza uygun seçeceğiniz bir spor salonu içerisinde egzersiz yapmanın yaş sınırı yok.

Bir Yorum Yazın