Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 25 Kasım, 2022

Evde Nişan Organizasyonu

  • 0
  • 2979
  • 0
  • 0

Evliliğe giden yolda ilk adımlardan biri de nişan törenidir. Kız isteme ritüeli yerine getirildikten, söz kesildikten sonra ara çok uzatılmadan nişan için hazırlıklara başlanır. Nişan töreni de çiftlerin ve ailelerin isteğine göre şekillenir. Kapalı ya da kır düğün salonunda mı yapılacak, tarihi bir mekân mı, lüks bir otel mi olacak, kalabalık bir davetli grubu mu, yoksa aile arasında mı? Tüm bunların yanında nişanla ilgili örf, adet gibi düşünülmesi gereken pek çok ayrıntı var. Ama en önemlilerinden biri nişan mekanını belirlemek. Mekân, nişanlıktan davetle sayısına kadar diğer ayrıntılar için de önemli çünkü. Nişan için dışarıda bir mekân tercih edenler kadar, özellikle sade, aile arasında bir tören yapılacaksa evde yapmayı isteyenler de oldukça fazla. İster bir organizasyon firmasıyla anlaşın, isterse kendiniz organize edin evde nişan organizasyon fiyatı dış mekanlara göre daha ekonomik yani bütçeye daha uygun olduğu için de tercih ediliyor.

Aile arasında ya da sınırlı sayıda davetliyle evde yapılacak nişan törenlerini sorun, telaş yaşamadan geçirmek, evliliğe giden yoldaki bu özel günü gönlünüzce yaşamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

-Evde Nişan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde nişan her ne kadar sade, gösterişsiz bir organizasyon olarak düşünülse de yine de öncesinde hazırlık telaşı sarar insanı. Telaşı en aza indirmek, sırasıyla, atlamadan yol almak için öncelikle davetli listesi, nişan alışverişinde alınacaklar, ikramlar konusunda bir liste yapmakta yarar var. Aile dışında yakın arkadaşlar, akrabalar çağırılacaksa, bütçeniz de uygunsa hazırlıklar için bir organizasyon şirketinden de yardım alınabilir. Böylelikle telaş içinde geçecek ve tadını çıkaramayacağınız saatlerden de kurtulmuş olursunuz. Eğer siz yapacaksanız organizasyonu, masa süslemesi, ikramlar, nişan kurdelesini kesecek makastan tepsiye kadar her ayrıntıyı önceden hazır ederek nişan günü koşturma, telaş, stres yaşamadan günün keyfini çıkarırsınız.

Evde nişan yapmaya karar verdiyseniz seçeceğiniz nişan elbisesi de ev ortamına, diğer süslemelere, konsepte uygun olmalı. Sade, modern, dış mekâna göre ev ortamında hareket kısıtlaması olacağı için rahat edeceğiniz ve sevdiğiniz renkte bir nişan elbisesi iyi bir tercih olacaktır. Damadın üst cebinde görülecek şekilde koyulmuş ve nişan elbisesi rengine uygun bir mendil ya da giysisinin uyumlu renk tonu çiftlere şık bir görünüm verecektir. Yine elbisenin rengi, modeli, gelin adayının yüz şekli, beğenileri nişan saç modelleri seçiminde belirleyici olacaktır.

-Nişan Adetleri

Geçmişten günümüze değişiklik gösterse de hâlâ sürdürülen nişan gelenekleri de var. Nişanı kız tarafının yapması hem oğlan hem kız evine giden ve içinde çiftlere ait bazı giysilerin, makyaj malzemelerinin, yakınlara küçük hediyelerin yer aldığı nişan bohçası, kız tarafının oğlana, oğlan tarafının kıza nişan yüzüğü alması gibi örf, adetler geleneksel yapıda pek çok yerde devam ediyor. Adetler daha kız istemeye gidilmekle başlıyor. Damat kahvesi pişirilirken içine tuz katılması da bunlardan biri. Yine nişan yüzüğü aile büyüklerinden, mutlu evliliği olan birisi tarafından takılıyor ve evliliğe adım atan çiftlerin de mutlu evlilikleri olması dileniyor.

-Konsept Nişan Masaları

Nişan taraflarının tercihine, evin dekorasyonuna, nişanlık seçimine göre değişiklik gösteren farklı nişan masası süslemeleri yapılabilir. Aile arasında yapıldığı için söz masası biraz daha sade olur ama daha kalabalık davetli topluluğu için nişan masasında biraz gösteriş aranır. Eğer nişan için organizasyon şirketiyle anlaşılmışsa firmanın nişan masalarıyla ilgili örneklerini inceleyerek karar vermekte yarar var. Mevcut süslemeler dışında bu şirketlere çiftlerin zevkine göre önerilerde de bulunulabilir. Nişan masaları örtüsünden üzerinde yer alan süslemelere kadar çifti yansıtmalı, çiftin görünümünü bütünlemeli. Mevsime göre taze kır çiçeklerinin, orkidelerin, renkli boncuk, mum ve yapma çiçeklerin yer aldığı masa süslemesinde kullanılacak objelerin rengi birbiriyle ve evin genel görünümüyle uyumlu olmalı.

-Nişan Fotoğrafları

Aile arasında da olsa bu özel günü unutulmaz kılacak, anılar arasında yer alacak fotoğraflar için bir fotoğrafçıyla anlaşmakta yarar var. Yine, daha sonra evlilik töreninde düğün hikayesi oluşturulmasında da kullanılacak yüzük takılması gibi nişanın özel anları video çekimi olarak alınmalı. Fotoğraf çekimlerinin yalnızca nişan günü ev ortamında değil, nişan alışverişi sırasında, nişan tepsileri hazırlanırken de yapılması hikâyeyi bütünleyecektir. Nişan günü tıpkı düğünde olduğu gibi çiftlerin tercih edeceği deniz kenarı, tarihi yapı, doğa gibi bir dış mekânda da renkli ve siyah-beyaz çekimler yapılabilir.

-Organizasyon Fikirleri

Evde nişan için yüzlerce farklı konsept belirlemek mümkün. Gelecek davetli sayısı, evin büyüklüğü, bütçe gibi ayrıntılar organizasyonun içeriğini de belirleyecektir. Aperatif atıştırmalıklar ve pastanın da yer aldığı açık büfeli bir ortamda müzik eşliğinde eğlence havasında bir nişan planlanabilir. Nişandan hatıra kalması için gelen konuklar için küçük hediyeler hazırlanabilir. Günümüzde çiçek tohumu, küçük kaktüs türleri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına katkı kartları vb. gibi hediyeler revaçta. Bunların yanısıra nişanlı çiftin adının yazıldığı buzdolabı magneti, anahtarlık gibi aksesuarlar da iyi bir seçim olacaktır. Nişan aile arasında olacaksa bir davet masasında nişan tarafları buluşabilir, yemek ve ardından yüzüklerin takılmasıyla, pastanın kesilmesiyle nişan töreni sürer. Organizasyonla ilgili organizasyon şirketlerinden, daha önce bu tür nişan yapmış kişilerden de fikir alınabilir.

Nişanı, düğünü nasıl yaparsanız yapın birlikte, mutlu bir şekilde yol almak ana amacınız olsun!

Bir Yorum Yazın