Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 01 Ağustos, 2019

Evlilik Hazırlığı Yapanlar İçin Sağlık İpuçları

  • 0
  • 26356
  • 0
  • 0

O büyük güne kadar geçen hazırlık sürecinde meşgul olunacak birçok detay, önemli randevular ve bitmeyen listeler… Tüm bunlar kişisel bakımınızı ve sağlığınızı ihmal etmenize neden olur. Çünkü sadece o listelere ve yapılacak işlere odaklanırsınız. Peki bunun çözümü nedir? Hazırlık sürecinde nasıl kişisel bakımınıza, sağlığınıza ve formunuza dikkat edeceksiniz? Elbette ki cevabı bizde. Programınız ne kadar dolu olursa olsun kaçınılmaz olarak sağlıklı olmanızı sağlayacak şeyleri yapmak için zaman ayırmanız önemli. Bunun için listelerinize muhakkak kişisel bakımınız ve sağlığınız için gerekli olan maddeler eklemelisiniz. Hazırlık sürecinin bir parçası olan listelerde bu maddelerin yer alması sağlığınız için yapmanız gerekenlere sizi teşvik edecektir.

İşte büyük güne kadar geçen sürede takip edilecek en önemli düğün öncesi sağlık ipuçlarından bazıları:

Küçük Şeylere Takılmayın!

Öncelikle şunu unutmamalısınız ki bu sizin düğününüz, hayatınızın en önemli günü ama sadece bir gün. Gereksiz yere strese neden olan şeylerden uzak durmalı ve her detayın üzerinde çok fazla durmamalısınız. Bu sizin fazlasıyla strese maruz kalmanıza neden olacaktır. Ayrıca üzerinde durmanız gereken düğün salonu seçimi ya da düğün organizasyonu gibi daha önemli konular için yeterli vakit harcamanızı engelleyecektir. İlk ipucumuz; bir beslenme uzmanı, psikolojik destek alabileceğiniz bir uzman ve sağlıklı yaşam koçu gibi süreci en sağlıklı şekilde atlatmanıza yardımcı olacak kişilerden destek almanız olacak.

İş Bölümü Yapın!

Sağlıkla ilgili en önemli ipuçlarından biri de stresten uzak durmanız için kendinize bolca vakit ayırmanız. Bu vaktin bir kısmını yine yapılacaklar listesi düzenleyerek geçirebilirsiniz. Yapılacak işleri partneriniz, aileniz ve arkadaşlarınız arasında iş bölümü yaparak paylaşabilirsiniz. Unutmayın her zaman son dakika şeyler ve unutulan işler olacaktır. Bunlara tek başınıza yetişmeniz neredeyse imkansız. Sevdikleriniz böyle günler için yanınızda. Yardımlarını almaktan çekinmeyin.

Meditasyon Yapın!

Hep stresten bahsettiğimizin farkındasınızdır. Ne yazık ki stresin sağlığımızı ne denli kötü etkilediği yadsınamaz. Onu ortadan kaldırmanın en iyi yollarından biri beynin olumlu duyguları ve kendi kendini kontrol etmeyi sağlayan kısmını teşvik etmeye yardımcı olduğu bilinen meditasyondur. Meditasyon kalp hızını ve yüksek tansiyonu düşürür, ruh halinizi ve davranışlarınızı iyileştirir, bağışıklık sistemini harekete geçiren serotonin üretimini artırır. Artık akıllı cihazlarımızda meditasyonu evde rahatlıkla yapabileceğiniz uygulamalar mevcut. Günde sadece 15 dakikanızı ayırarak tüm gün kendinizi pozitif tutmanız mümkün.

Egzersiz Yapın!

Hem zinde hem de stresten uzak olmanızı sağlayacak bir diğer ipucu ise egzersiz. Gün içerisinde 30 dakika zaman ayırıp egzersiz yapmaya özen gösterin. Hazırlık süreci boyunca bunu rutininize eklemek düğün sonrası da devam edecek bir alışkanlık haline gelmesine olanak sağlayacaktır.

Sağlıklı Beslenin!

Bir randevudan diğerine geçerken beslenmenizin yol kenarına düşmesine izin vermeyin. Öğünlerinizi sağlıksız yiyeceklerle geçiştirmeye çalışmayın. Öncelikle sağlığınız açısından bu kurala uymalısınız. Diğer olumlu etkisi ise o büyük günde mükemmel bir şekilde fit gözükmek. Tüm gözlerin üzerinizde olacağı o günde büyüleyici görünmek hepinizin hayali. O halde bu kurala fazlasıyla önem verin. Eğer kendiniz bu kuralı uygulayamıyorsanız mutlaka bir diyetisyen ve ya beslenme uzmanından yardım alın.

Dinlenin ve Kaliteli Uyku Uyuyun!

Uyku genel sağlığımız için çok önemli. Vücut, cilt ve ruhsal sağlığımız açısından uykunun değeri oldukça fazla. Fakat bunu kaliteli bir şekilde yapmak sağlığımız açısından olumlu etkiler gösteriyor. Nedir kaliteli uyku? Vücudumuzun biyolojik işleyişini zamanlayan melatonin hormonu saat 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanıyor. Bu saatler arasında karanlıkta uyumak hücrelerimizi yeniliyor. Siz de bu süreçte kaliteli uyku uyumaya oldukça özen gösterin.

Cildinize İyi Bakın!

Özellikle sivilce gibi problemli bir cildiniz varsa ya da farklı bir cilt rahatsızlığınız varsa cildinizi düğününüze hazırlamak sürecin bir parçası. Bu durumda uzman bir cilt doktoruna cilt analizi yaptırmalısınız. Analiz sonucunda cildinizi doğru besleyecek ve dış etkenlerden koruyacak ürünler kullanmanız için size yol gösterecektir. Düğününüzü planlamanın stresinden cildinizin yıpranmasını, genişlemiş gözenek oluşumunu ve kızarıklıkları önlemiş olacaksınız. Son dakikaya bırakılan cilt bakımı ile cildinizin düzelmesini beklemeden ışıltılı ve taptaze bir cilt ile düğün gecenizde gözler önünde olacaksınız.

Tüm bunlara daha çok zaman ayırıp, sağlığınızı da göz ardı etmeden geçirebileceğiniz hazırlık süreci için sizlere son ve en önemli tavsiyemiz endavet.com ile tanışmanız. Çünkü hayalinizi gerçeğe dönüştürecek tüm uzmanlar burada! Davetinize uygun olan kategorileri inceleyip, binlerce firmadan ücretsiz teklif alıp, size uygun olanları ile anlaşma yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın