Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Mekanları
  • 06 Mart, 2020

Yazın Vazgeçilmezi Kumsal Düğün Hakkında Her Şey!

  • 0
  • 5111
  • 0
  • 0

 

Yazın Vazgeçilmezi Kumsal Düğün Hakkında Her Şey!

Çok eski zamanlara kadar dayanabilen ve evlenen eşlerin birbirlerine olan sadakatini birleştirerek yapılan evlenmeyi kutlama olarak amacına sahip bir törendir. Çiftlerin bu güzel yakınlaşma işlemlerine düğün adı verilmektedir. Eski zamanlarda mısırlıların düğünlerde ki gelin arabalarına eski bir bir ayakkabı asarlar, yeni evlenen kişiler üzerine pirinç atılırdı. Düğün törenlerinde sembolik kabul görülen nişan yüzüğünü ilk uygulayan eski Mısırlılar olarak bilinmektedir. Günümüzde kullanılan nişan yüzüğü kavramı dünyanın her yerinde kabul görmüş geleneksel bir tabu haline gelmiştir. Düğün günlerinde yapılan pastaların mucidi ise eski Romalılar olarak tarihe geçmiştir. Türk düğünlerinde ise bazı adetler ve gelenekler yöreden yöreye değişiklik gösteren kına gecesi, gelin hamamı ve düğün eğlencesi bunlar her daim aynı kalan gelenekler olarak bilinmektedir.

 

Kumsal gelinlik | endavet.com

 

Türklerde düğün adeti nasıl olmaktadır?

Eski Türk geleneklerinde bulunan gelin hamamı düğünden hemen önce yapılan ve hamama yiyecek içecek getirilmesi ile oluşan eğlenceli bir gelenek olarak bilinmektedir. Hala günümüzde devam eden bazı örnekleri bulunmaktadır. Bu gerçekleşen gelin hamamı bazı zamanlarda sabahlardan başlayıp akşam zamanına kadar devam eden eğlence olarak da yapılmaktadır. Geleneklerde var olan gelin hamamının olduğu gece yada ertesi gün kına gecesi yapılması adetler arasındadır. Kına gecesi bitiminde ise yapılacak düğün gününde nikah da ayrıca yapılan geleneklerdir. Nikahtan sonra ki zamanda başlayan düğün eğlencesi sonunda oğlan gerdeğe gönderilirdi. Herkes tarafından yapılması adetler tarafından gerekli görülen düğün organizasyonu kimileri için küçük çaplı mekanlarda gerçekleşirken kimileri tarafından da büyük mekanlar tercih edilerek organizasyon şirketlerinden yardım alınarak yapılmaktadır.Bu organizsayon çeşitleri olarak düğünler belli başlı çeşitlerde olmaktadır. Bu çeşitlere örnek verilecek olunursa:

- kır düğünü

- kumsal düğünü

- Bahçe düğünleri

- Otel düğünleri

- Havuz başı düğünleri

- Salon düğünleri

çeşitleri ile birçok grubu bulunmaktadır. Bu yapılacak düğünler için özellikle düğünü yapacak çiftler organizasyon şirketlerinden yardım almaktadırlar. Ve son zamanlarda çiftler tarafından tercih edilen bir düğün çeşidi olan kumsal da yapılan plaj düğünleri veya kumsal düğünleri olmaktadır. Kumsal düğünlerinin bu denli tercih edilmesinin nedeni deniz kokusu ve dalgaların sesi daha ferah ve güzel bir ortam olmasından kaynaklanmaktadır.

 

kumsal düğün1

 

Kumsal Düğünleri Nedir?

Kumsalda dalga sesleri, martı sesleri ve rüzgar sesleri eşliğinde samimi ve güzel bir seremoni ile evet demek ve ilk dansı gün batımında, kumsal düğünü organizasyonu ile sunulan harika süslemeler ile yapmak mükemmel olabilmektedir. Yıllardan beri dünya üzerinde çok yaygınlaşan kumsal düğünü konsept işleri ülkemizde yeni yer alan ve yaygınlaşan bir düğün, nikah organizasyonları arasında kendini göstermektedir. Özellikle fazla görsellik içeren mekanlardan uzak samimi bir ortam olması, tabiatla bir olması, denizi, kumsalı ve rahat giyinmeyi seven çiftlerin tercih ettiği plaj düğünleri harika bir seçenek olmaktadır. Fakat yapılacak olan kumsal düğününün diğer düğünlerden ayrılması için bazı yapılacak kriterler vardır. Bu kriterler şu şekildedir:

 

kumsal düğün2

 

Düğün Mekanları:

Kumsal düğünlerinin gerçekleşeceği yer bütçeye, zevke, ayrılacak zamana, davetli sayılarına göre farklılıkları olacağından önemli bir karardır. Çünkü tüm organizasyon bu mekan etrafında dönmüş olacaktır. Kumsal düğünü mekanları için, beach club'lar, deniz kenarı bir ev, bir otelin özel kumsalı ve kent belediyesinden izin alınarak yapılabilecek plaj düğünü mekanları seçilebilinir. Sahil iskelesi var olan bir kumsalda tekne kiralayarak düğün alanları genişletebilirsiniz. Düğünleri yurt dışında yapmak isteyenler için yapılacak en iyi kumsal düğün yerler olarak ise; Hawaii Adaları'ndan Maui, Kaliforniya'da Coronado'yu, Bermuda, Bahama ve Karayip Adalarını tercih edebilmektedir. Tabı yapılacak olan bu yurt dışı düğünleri var olan kumsal düğünü fiyatları açısından baya pahalıya gelmektedir. Ekonomik yönden iyi durumda olanlar daha çok tercih etmektedirler.

 

kumsal düğün3

 

Kumsal Düğünü Konseptleri:

Gerçekleşecek olan kumsal düğünü yapmanın bir organizasyon şirketi tarafından şekillendirilmesi, yapılacak düğünün her şeyinin kusursuz olmasına fayda sağlamaktadır. Çünkü gelinlik ve damatlığın, davetiyelerin, gelin çiçeğinin, mekan dekorasyonunun, davette verilecek yemek ve içeceklerin birbiri ile bağlantılı ve uyumlu şekilde olması düğünlerin daha şık ve seçkinlik dolu olmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu konsepti yapacak kumsal düğünü organizasyon fiyatları her bütçeye uygun olarak hazırlanabilmektedir. Bu sayede kusursuz bir plaj düğünün yapmak kaçınılmaz olmaktadır. Yapılacak bu kumsal düğünü konsept uygun olarak eşinizle seçebileceğiniz bir görsel tablo hazırlamak ve onu hayata dönüştürmek olmaktadır. Bu renkler daha çok pastel olarak seçilmelidir. Temayla bağlantılı olacak dekorasyonda uçuk mavi, sarı, pembe,yeşil gibi kullanılacak renkler tamamen kumsal düğünlerine uygun olacak renk seçimleridir.

 

kumsal düğün 4

 

Seçilecek Gelinlik, Ayakkabı, Saç Makyaj Modelleri:

Kumsal düğünlerinde seçilecek olan kumsal düğünü gelinlik modelleri arasında en uygun olanı, önde yada arkada bulunan dekoltesi ile, kabarık özellikte olmamalı, doğal kıvrımlar ile yapılan uzun veya kısa sade olacak şekiller de olan gelinlikler uygun olmaktadır. Gelinlik elbiseler üzerinde bulunan ince dantel bordürler, ipek, şifonlar ve saten hafif kumaşlar tercih edilebilmektedir. Tabi bu gelinlik modelleri altına kumsalda rahat yürünecek beyaz, lame, üzeri taşlı ve çiçekli sandalet modelli ayakkabılar alınmalıdır. Saç modelleri olarak ise hafif dalga içeren serbest tarzlı saçlar daha güzel ortama uygun sağlayabilmektedir. Tabi buna ek olarak ayrıca sade bir topuzda yaptırılabilir. Plajda bulunan hafif rüzgar dolayısıyla duvak yerine çiçeklerden, kristal taşlardan, incilerden veya boncuk taşlardan oluşabilecek taçlar tercih edilebilmektedir. Makyaj olarak kumsal düğünlerine uygun tonlar tercih edilmelidir. Bunlara örnek olarak doğal pembe ve şeftali tonları uygulanmalıdır. Damat kıyafetlerinde ise en uygun olarak açık renkli keten, pamuklu, ipekli, dökümlü kumaşlardan üretilen gömlekler, pantolonlar ve tercihen ceketten oluşması daha iyi olmaktadır.

 

kumsal düğün5

 

Misafirlerin Giyimleri Nasıl Olur?

Kumsal düğün mekanlarından biri olan plajlar, düğün yapacaklar tarafından daha samimi bir ortam olması için tercih edilmektedir. Bu nedenle sıkıcı takım elbiselerden ve ciddi kıyafetlerden uzak daha sıcak ortamların yaratılması istenilmektedir. Gelen misafirlerin çoğu davetiyelerde kumsal düğünün gördükleri zaman daha rahat kumsal düğünü elbiseleri seçmektedir. Bunlara örnek verilecek olunursa; daha çiçekli elbiseler, daha yaz tarzı gömlek ve şortlar ve parmak arası terlik bile görmek mümkün olmaktadır. Bu denli rahat kıyafetlerin olduğu düğünde birden bire daha sıcak bir ortama dönüşmüş olacaktır.

 

kumsal düğün6

 

Kumsal Düğünlerinde Müzik Nasıl Olur?

Yapılacak plaj düğünlerinde seçilecek müzikler, aynı ortamın ve insanların sıcak olduğu gibi sıcak tarzda olmalıdır. Müziklerin ortama uygun olabilmesi için öncelikle canlı müzikler mi, dj müzikleri mi olmalı sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Daha sonra ise hem sizin tarzınıza uygun hem de konsepte uygun müzikler seçilmelidir. Bunlara örnek olarak gün batımında biraz daha sakın tarzda, daha önce güneşli zamanlarda ise hareketli müziklerin çalınması daha uygun olabilecektir.

 

kumsal düğün7

 

Düğünde Verilecek İkramlar:

Öncelikle düğün pastası kumsal düğünü olduğundan o konsepte uygun seçilmelidir. Örnek olarak, istiridyeli, deniz yıldızlı, plaj sandalyeleri gibi şekillere benzerliği olan pastalar mekan uygunluğu bakımından daha çok tercih edilenlerden olunmalıdır. Bunların yerine hafif atıştırmalık cup keklerde düşünülebilir. Ama yapılacak olan cup kekler yine şekil olarak deniz kabuklarına, deniz yıldızlarına benzer konsepte hazırlanmalıdır.

 

kumsal düğün8

 

Bir Yorum Yazın