• Sağlıklı Beslenme
  • 27 Nisan, 2021

Formda Kalma Yolları İçin Yapmanız Gerekenler?

  • 0
  • 2178
  • 0
  • 0

Formda Kalma Yolları İçin Yapmanız Gerekenler?

Formda olmak bilinenin aksine kaslı bir vücuda sahip olmak değildir. Formda olmak bireylerin kendi boy ve yaşına göre ideal kiloda olması, vücut sağlığının yanında ruhsal ve zihinsel sağlığının da iyi olması anlamına gelmektedir. En iyi ruh hali ve sağlık durumu olarak da tanımlanabilen formda olmak kavramı fiziksel aktivite ve doğru beslenme alışkanlıkları ile birlikte gerçekleşmektedir.

Formda olmak pek çokları açısından sadece fazla kilolardan kurtulmak anlamına gelse de aslında formda kalmak, sahip olunan kiloyu korumak da oldukça önemlidir. Form sadece kilo vermek için değil aynı zamanda sağlıklı bir hayata sahip olmak ve hastalıklardan korunmak için de sahip olunması gereken bir şeydir. Sağlıklı bir yaşam; spor yapmaya ve doğru beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak geliştirilebilir.

Formda Olmanın Faydaları Nelerdir?

Formda olmanın insana fiziksel ve mental olarak pek çok artısı bulunmaktadır. Bunların en başında formda olmanın getirdiği özgüvene sahip olmak yer alır. Formda olmak beraberinde fit bir vücudu getirdiği için giydiğiniz kıyafetler üzerinize daha çok yakışacak ve girdiğiniz sosyal ortamlarda dikkatleri daha çok üzerinize çekeceksinizdir.

Formda kalmak yediklerine dikkat etmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak ile gelişmektedir. Düzenli spor alışkanlığı olan insanlara daha dinç ve güçlü olurlar. Formda kalmak insan ömrünü de uzatır. kalp ve damar hastalıklarını önleyen, kan şekerinde insülin artışını önleyen, bağışıklık sistemini artıran formda kalma kavramı insanın daha güzel bir hayat yaşamasına yardımcı olacaktır. Peki formda kalma yolları nelerdir?

1. Kalori Hesabı Yapın

Formda kalmak için günlük aldığınız kalorinin harcadığınız kaloriye eşit olması gerekmektedir. Spor yaparak kalori açığı oluşturduğunuzda kilo vermeye başlarsınız. Bunun tam tersi olduğunda yani harcadığınız kalori gün içerisinde aldığınız kaloriden az olursa ise kilo almaya başlarsınız. Gün içerisinde tükettiğiniz besinlerin kalorisini hesaplayarak yediklerinize özen gösterir ve sağlıklı beslenme adımlarını uygularsanız formda kalabilirsiniz. Kişiye kendini daha iyi hissettiren besinler tüketerek formda kalmanın önemi daha iyi anlaşılabilir.

2. Bol Su İçin

Formda kalmak için uygulamanız gereken bir diğer adım ise gün içinde yeterli miktarda su tüketmeye özen göstermektir. Bol su içmek vücut metabolizmasını hızlandıran, vücuttaki zararlı maddelerin atımını sağlayan, kan akışını düzenleyen ve vücut direncini artıran bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle formda kalmak için beslenme adımlarının belki de en önemlisi gün içinde en az 2.5 - 3 litre kadar su içmektir. Yaz aylarında vücuttaki su ter olarak dışarı atıldığı için tüketilmesi gereken su miktarı biraz daha fazla olmalıdır.

3. Öğün Atlamayın

Sıkça yapılan hatalardan biri de formda kalmak için aç kalma, yeterli besin almama ve öğün atlama gibi yanlış bilinen yanlışlardan geçmektedir. Öğün atlamak zayıflamayı sağlamaz. Aksine aç kalan vücut yemek yenildiği an besinleri tekrar aç kalma ihtimaline karşı yağa çevirerek depolar. Bu nedenle de kendini aç bırakarak zayıflamak mümkün olmaz. Formda kalmanın yolları düzgün beslenmeden ve fiziksel aktiviteden geçer. Bu ikisi bir arada yapıldığı zaman fit ve zinde bir vücuda ve sağlıklı bir zihne sahip olmak da mümkün olur.

4. Ara Öğünleri Hafif Tutun

Formda kalmak için tüketilen besinlerin sağlıklı besinler olması gerekmektedir. Düzenli olarak tüketilen ara öğünler vücut metabolizmasını hızlandırarak formunuzu korumanıza yardım ederler. Mevsiminde tüketilen meyve ve sebzeler ile hazırlanmış salatalar ve hafif ara öğünler formunuzu korumada önem taşırlar. Son dakika olarak beslenme adımında yapılan ufak değişiklikler forma girmenize yardımcı olacaktır.

5. Fiziksel Aktivitenizi Artırın

Formda kalmak sadece beslenme alışkanlıklarını değiştirmekle olmaz. Beslenme alışkanlıkları tabii ki çok daha sağlıklı bir beden sahip olmada önemli bir adımdır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına fiziksel aktiviteyi de eklediğiniz zaman daha sıkı ve kaslı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Fiziksel aktivite için hayatınızda küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela asansöre binmek yerine merdivenden inip çıkabilirsiniz veya yakın mesafelere araçla ulaşım sağlamak yerine bisiklet sürebilir veya yürüyebilirsiniz. Bu şekilde günlük hayatınıza eklediğiniz birkaç adım sizi daha hızlı bir şekilde forma sokacaktır. Aynı zamanda kan dolaşımınız da düzene girecektir. Forma girmek ve formda kalmak için egzersizler uygulayarak iyi yaşam enerjisini kendinize doğru çekin.

Bir Yorum Yazın