• Sağlıklı Beslenme
  • 30 Nisan, 2021

Gelin Diyeti Öğünler Nasıl Olmalı?

  • 0
  • 6799
  • 0
  • 0

Hem Kalıcı Hem Hızlı Gelin Diyeti Nasıl Yapılır

Düğünde gelinliğinin içinde daha hoş ve zarif görünmek için birçok gelin bir kilo verme telaşı içerisinde olur. Bunun için de kimi zaman sadece düğün gününü ve zorlayacak olursak balayını kurtaracak biçimde, sürekli olamayacak şok diyetler arar. Oysa düğün öncesi verilen bütün kiloları düğünden sonra fazlasıyla geri almayı önleyecek yöntemler de mevcuttur.

1. Az Yemek İdeal Kalori Dengesini Sağlamaz

Elbette ki bu madde herkesin bildiği basit bir kural gibi görünmektedir. Ancak özellikle stresli dönemlerde bu kural, sanıldığından daha çok kontrol dışı bir durumdadır. Çünkü stres anlarında insanlar beslenme konusunda iki türlü tepkisel davranış içine girebilirler. Bunlardan ilki çok fazla yemek ikincisi de çok az yemektir. Stres anlarında bu davranışlar tamamen dürtüseldir. Yani yeme davranışınız üzerine düşünüp bunu dürtüleri bilinç seviyesinde kontrol altına almaya çalışmadıkça önü alınamaz.

Çok yeme davranışı, tahmin edileceği üzere, hızla kilo alımına yol açar. Ama bu maddenin esas ana fikri, çok az yeme davranışının belirli bir süre içinde kilo alımına yol açacağıdır. Çünkü, düğün telaşından adeta yemeden içmeden kesilen insanlarda, bünye hem stres etkeniyle hem de vücuda yemek girmemesinin yarattığı kıtlık bilinciyle yağ depolamaya başlar. Vücut her ne kadar başlarda su kaybedip kaslardan yediği için kilo vermiş gibi görünse de, metabolizmanın hızını yarıya düşürecek ve gerçek bir yağ yakımına imkan vermeyecektir.

2. Doğru Besinleri Doğru Miktarlarda Almak

Çok fazla ya da çok az yeme davranışının önüne geçtikten sonra, her besin grubundan yeterli miktarda içeren bir diyet listesini takip ederek, ideal bir gelin diyeti yapılabilir. Kilo vermek isteyen insanların hızla başvurduğu karbonhidratı tamamen kesme yöntemi, kesinlikle kaçınılması gereken bir yöntemdir. Zira karbonhidratlar vücudun ilk yakıtı, dolayısıyla enerji kaynağıdır. Bu nedenle kilo vermek için karbonhidratları kesmek, vücudun enerji depolarını alışık olmadığı bir hale sokmaya yol açar. Ayrıca, düğün öncesi gelin adaylarını nasıl bir koşturmaca halinin beklediği aşikardır.

Böylesine enerjiye ihtiyacı olduğu zamanda ona doğru karbonhidratları vermek son derece önemlidir. 2 yemek kaşığı bulgur pilavı, bir porsiyon yulaf ezmesi lapası, altı yemek kaşığı kuru fasulye, bir kase mercimek, 2 yemek kaşığı esmer pirinç pilavı, 2 dilim tam tahıllı ekmek,2 dilim tam buğday ekmeği, yarım muz gibi besinler tek başlarına vücudunuzun yeterli karbonhidrat ve enerji ihtiyacını karşılayacak ve aynı zamanda da doğru miktarlarda alındığında kilo vermenize engel olmayacaktır.

3. Öğün Atlamadan Yeterli Sıklıkta Beslenmek

Hızlı ve kalıcı gelin diyetlerinin ilk ilkesi, düğün öncesi şok diyetler yapmaktan kaçınmak olmalıdır. Bunun için, sabah, öğle ve akşam öğünlerini, doğru düzenlenmiş diyet öğünleri haline getirip düzenli olarak almak gerekir. Kahvaltı, protein ağırlıklı yapılmalı ve sindirimi zor olan süt ürünler, çiğ sebzeler yeşillikler gibi besinler, vücuda uzun bir sindirim imkanı tanımak için bu öğünde alınmalıdır. Öğle yemeği için, yine yüksek proteinli ve yeşillikli, kahvaltıya göre daha düşük kalorili bir menü seçilmelidir. Akşam yemeği ise gelin diyeti yapanlar için en kritik öğündür. Zira bütün günün stresi ve yorgunluğuyla yanlış besinlere yönelme riski yüksektir. Akşam, sindirim sisteminin zorlamayacak bir kase çorba ve bir dilim ekmek, kan şekerinizin uyku öncesi büyük dalgalanmalar yaşamasına engel olacaktır.

4. Metabolik Hızı Arttırmaya Yarayan Besinler

Ana öğünleri iyi hazırlanmış bir beslenme programına riayet edilirse, ara öğünleri de sağlıklı biçimde geçirmek mümkün olacaktır. Önceki öğünde doğru ve doyurucu, kan şekerini yavaşça arttıran besinler almış olan bünye, ara öğün vaktinde de sağlıklı besinlere yönelmekte zorlanmayacaktır. Ara öğünler, doymak için değil de, daha çok metabolik hızı arttırmaya veya besin ve mineral grupları açığını kapatmaya yarayacaktır. Bunun için ideal gıdalar, yeşil elma, yoğurt, koyu yapraklı yeşillikler gibi gelin diyet öğünler listelerinin vazgeçilmezleri olması gereken, mucizevi besinlerdir.

5. Verilecek Kilo Miktarına Göre Doğru Zamanda Başlamak

Hızlı kilo vermek, şok diyetlerden gelen mucizevi bir diyet listesi ile değil de, ideal zamanda başlanmış doğru bir metotla amaca ulaştırır. Eğer düğün günü açlıktan ve aşırı hızlı kilo kaybından çökmüş göz altlarıyla halsiz bir gelin olmak arzulanmıyorsa, unutulmamalıdır ki hızlı ve doğru bir gelin diyeti, yeterli beslenmeden geçer. 2-3 kilo değil de onlu yirmili ya da daha fazla miktarlarda kilo verilecekse, beş altı ay gibi süre hem hızlı hem de kalıcı kilo vermeye yetecektir. Böylece sadece düğün gününün değil, hayatınızın geri kalanının da yıldızı olabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın