• Sağlıklı Beslenme
  • 28 Nisan, 2021

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri!

  • 0
  • 6233
  • 0
  • 0

Doğum Sonrası Kilo Verme Yöntemleri!

Bazı kadınlar için, rahat bir şekilde yeni doğmuş bir bebeğin nihayet geldiği o neşeli zamanda, kendi vücutlarındaki değişikliklerle ilgili kilo verme sorunu baş gösterir. Bu sorun doğum sonrası kadınların birçoğunun, emzirirken kilo verme çözümleriyle ilgili sizi bilgilendirecektir.

Doğum kilo sorunu birçok kadının başını ağrıtmaktadır. Araştırmalar, birçok kadının doğumdan sonra en az birkaç kilo aldığını ve kadınların dörtte birinin doğumdan sonra bir yıl veya daha fazla kilolarını veremediğini gösteriyor. Bebek sahibi olduktan sonra, bir kadın ortalama olarak 2,5 ila 5 kilo alır. Anne ve çocuk beslenmesi uzmanları, bebeğinizin sağlığı korunarak nasıl kilo vereceğinize dair ipuçları veriyor. Bir kadın birden daha fazla çocuk sahibi olduğunda veya başka nedenlerle daha fazla kilo alırsa, kiloların artabileceğine dikkat çekilmektedir.

Doğum Sonrası Diyet

Hamilelik kilosunu verememek, doğum sonrası diyet yapılmasına bağlıdır. Aksi takdirde ciddi sağlık sonuçlarına yol açarak anneleri kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik durumlar için risk altına sokabilir. Hamilelikte kilo vermek sadece yeni anneler için değil bebekler için de önemlidir. Gelecekteki bir hamileliğe daha yüksek kiloda girmek, hem anneyi hem de gelişmekte olan bebeği gebelik diyabeti ve hipertansiyon gibi tıbbi komplikasyonlar açısından risk altına sokabilir.

Bebeğinizin Sağlığı

Bebek kilosunu düşürmek isteyen kadınlar için en iyi uygulamaları belirlemek için bilim dergileri, doğum sonrası kilo verme ile ilgili en iyi çalışmaları gözden geçirmiş olup, bu alandaki kilit uzmanlarlarca alınması gereken önlemler şu şekilde listelenmiştir. Sonuç olarak, doğumdan sonra kilo verme, siz daha doğum yapmadan başlayan bir programa bağlı kalmanızı gerektirir.

Bir Kadın Hamilelik Sırasında Nasıl Kilo Almalıdır?

Elbette hamilelik sırasında kilo alırsınız. Ancak ne kadar kilo almanız gerektiğini, vücudunuzun neden kilo aldığını ve bebek doğduktan sonra olacaklarda nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken, hamile kalmadan önce vücut kitle indeksini ölçtürmeniz gerektiğidir. Doğum öncesi kilolar kontrol edildikten sonra doğum sonrası kilo verme düşünülmelidir. Zayıf olduğu düşünülen kadınların 14-20 kilo alması beklenir. Normal vücut kitle indeksine sahip kadınlar 11,3 ila 15,9 kg kazanması beklenir. Fazla kilolu kategorisindeki kadınlar 6,8 ila 11,3 kg alması beklenmelidir.

Bebeğiniz Olduktan Sonra İzlemeniz Gereken Yol

Doğum yaptıktan sonra, yeni bir annenin aklındaki en son şey diyet yapmaktır. Elbette, bir kadın basitçe doğum yaparak hamilelik kilosunun bir kısmını, yani bebeğin ağırlığı, plasenta ve amniyon sıvısından kaynaklı kiloyu hemen kaybedecektir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, hamilelik sırasında vücudunda oluşan fazla sıvının ağırlığını da kaybedebilir. Sıvı gittikten sonra geriye kalan, kadının hamilelik sırasında kazandığı kilolardır. Kadınların doğum sonrası altı ayda kilo vermeye başlamalıdır. Kadınların başlangıçta muhtemelen daha fazla kilo vereceğini ve hedeflerine yaklaştıkça kilo vermenin yavaşlayacağını söyledi.

Doğum Sonrası Diyet ve Fiziksel Aktivite

Doğum sonrası emzirirken kilo vermek mümkündür. Emziren anneler doğum sonrasında normal hayatlarında gibi kilo verebilirler. Beslenme ve diyet bu yolda size yardımcı olacaktır. Doğum sonrasında kiloları vermek için ve aynı zamanda bebeğinizin sağlığı için fiziksel aktiviteyi sağlamalısınız. Hem beslenme hem de fiziksel aktivitenin kilo vermeye çalışan herkes için kilo verme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

Nitekim, genel olarak, beslenme ve fiziksel aktivite stratejilerini hedefleyen programların, bunlardan sadece birine odaklanan programlardan daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Doğum sonrası emzirme döneminde kişiselleştirilmiş desteği içeren programları tercih etmelisiniz.

Kadınların hamilelikten sonra kilo vermelerini sağlayan en etkili yöntemler hem diyet hem de fiziksel aktivite bileşenleridir. Ancak diyet yapmak konusunda dikkatli olunması gerekir. Doğum sonrası kilo değerlendirmesini yapmanız bu süreci hızlı atlatmanızı sağlar. Kilo aldınız fakat aldığınız gibi vermeyi başarabilirsiniz. Kilo vermeyi başarmak için fiziksel egzersizler yapmak önem arz eder. Doğum sonrası emzirme döneminde emzirirken nasıl diyet yapacağınızı sonraki bölümde anlatacağız.

Emzirme Dönemi

Doğum sonrası kilo kaybı için diyet ve egzersiz stratejilerinin, yaşamın başka herhangi bir döneminde kilo vermek için uygulayacağı stratejilerden gerçekten farklı olmadığı konusunda hemfikir olsalar da, emzirmek kadınların doğumdan sonra benzersiz bir avantajı olabilir. Emzirmenin birçok kadında doğum sonrası 6 aya kadar kilo almasını ortadan kaldırarak anlamlı bir katkı sağlayabileceği sonucuna varıldı.

Bir Yorum Yazın