• Fit Tarifler
  • 07 Eylül, 2022

Fit Mantı Nasıl Yapılır?

  • 0
  • 5493
  • 0
  • 0

Fit Mantı Nasıl Yapılır?

Geleneksel mutfağımızın başta gelen lezzetlerinden biridir mantı. İçinde yer alan kıyması, üzerindeki sosu, sarmısaklı yoğurdu, hamuruyla oldukça doyurucu olan mantıya pek çok insan hayır diyemez. Hele de hamuru yoğurmaktan kesmeye, içini, hazırladığımız kıymalı soğanlı karışımla doldurup şekil vermeye kadar yapımı biraz emek isteyen bu ürün usta bir elden çıkmışsa tadına doyum olmaz. Bir tabak, ardından bir tabak daha derken anca gözümüz, gönlümüz ve de karnımızın doyduğunu anlarız.

Mantı denilince hemen Kayseri gelse de akla, Anadolu sofralarının vazgeçilmezlerinden biridir ve pek çok evde yapılır. Ama Kayseri’nin mantısının küçüklüğü, lezzeti de meşhurdur ve diğerlerinden ayrılır. Hazırlanışı zahmetle olsa da ne hazırlayan şikâyetçidir bundan ne de tüketen. Hemen hemen her yörede yapılır ve severek tüketilir. Kimse bu lezzetten vazgeçmek istemez istemesine de ne var ki bazen zorunluluklar ya hiç ya da çok az tüketilmesini gerektirir. Gluten alerjisi olanlar sağlıklarına zarar verdiği için tıpkı beyaz undan yapılmış, ekmek, börek, kek gibi hamur işleri yanında mantıdan da uzak dururlar Gluten alerjisi olanlara doktorları tarafından glutensiz beslenme önerilir.

Fit sebzeli mercimek mantı sunumu

Hamuru beyaz undan hazırlanan karbonhidrat ağırlıklı bu besin, yine üzerine dökülen yağlı sosla birlikte oldukça yüksek kaloriye sahiptir. Böyle olunca da kilo verme sürecini olumsuz yönde etkiler. Diyet sürecinde yalnızca spor yapmak yetmez, yediğimiz besinlere de dikkat etmek zorundayız. Mantının bir porsiyonu bile içerdiği kalori nedeniyle diyet yapanların uzak durmasını gerektiren bir miktardır. Bu yüzden de diyet sürecinde, kilo verme zorunda olanlar çok zorlansalar da tıpkı diğer hamur işleri gibi mantı tüketmemeye de özen gösterirler. Diyet ve mantı birbiriyle çok da barışık olmayan ikilidir. Belki az tüketilmesi kilo verme sürecindeki zararını biraz engeller ama o muhteşem lezzetiyle bunu başarmak da çok kolay değildir. O lezzete doyamadığımız için bir tabak, bir tabak daha derken bazen farkında olmadan ölçüyü kaçırarak bolca mantı tüketiriz. Beyaz un kullanılarak hazırlanan ürünlerin glisemik indeksi yüksek olduğundan kan şekerini hızlı ve ani şekilde yükseltir, kısa süre sonra tekrar acıkmaya neden olur ve o bolca tüketilen mantılar kilo olarak bize geri döner. Her ne kadar üzerinde kullanılan sarmısaklı yoğurt glisemik indeksini biraz düşürse de fazla tükettiğimiz için kilo almanın önüne geçemeyiz.

Peki ne yapacağız, mantıyı hayatımızdan tamamen çıkararak bu lezzetten vaz mı geçeceğiz? Yoksa mantı lezzetini aratmayan ama farklı malzemelerle hazırlanan fit tarif peşine mi düşeceğiz? Kalorisi düşük mantı yapılabilir mi? Beyaz değil de kepekli undan yaparak, üzerinde sos kullanmayanlar da var. Belki bu tür kullanımlar da diyet sürecinde yararlı olabiliyor ama bugün size önereceğimiz tarif bambaşka bir tarif. Yüz yüze ya da online diyet yapanlara da önerilen, diyetisyen listelerinde yer alan bu tarif yine Anadolu mutfağının sevilen ürünleriyle hazırlanıyor. Diyetinde glutensiz beslenmeye dikkat edenler, hamur işlerinden uzak duranlar tarafından çok tercih edilecek bu ideal tarifi diyetisyen Ezgi Sakar Schoinas hazırladı. Önce yapımında kullanılacak geleneksel lezzetlerin vazgeçilmez ürünlerine yani malzemelere bakalım:

1 su bardağı kırmızı mercimek

Kırmızı pul biber

Karabiber

Kimyon

Yoğurt

Sarımsak

Zeytinyağı

Yapılışına gelince: Önce mercimeği haşlıyoruz. Ardından içine baharatları ekleyerek çatalla eziyoruz. Daha sonra bu karışımından elimizle küçük bezeler alarak yuvarlıyoruz. Üzerine sarmısaklı yoğurt döktükten sonra ısıtılmış zeytinyağı ve kırmızı biberle süslüyoruz.

Afiyet olsun!

Fit Mantı Kaç Kalori?

Diyetisyen Ezgi Sakar Schoinas, doyurucu ve içinde yer alan malzemeler nedeniyle oldukça besleyici olan bu fit mantının bir porsiyonun yalnızca 200 kalori olduğunu belirtiyor. İstedikleri öğünde tüketebilecekler bu ürün diyet yapanlar için ideal. Yalnızca diyet yapanlar mı? Gluten alerjisi olanlar için de bulunmaz bir alternatif olan fit mercimek mantısı harika bir seçim. Kalori yüksek, içinde beyaz un var, sağlığıma zararlı gibi kaygılar duymadan mantı tadında, doyurucu, besleyici, sağlıklı bir lezzeti tüketmek isterseniz fit mercimek mantısını deneyin deriz. Ama yok illa da geleneksel mantı, onun yerini hiçbir şey tutmaz diyorsanız o zaman azı karar, çoğu zarar diyoruz ve eğer başarabiliyorsanız az tüketmenizi öneriyoruz.

Ezgi Sakar Schoinas / Diyetisyen
İstanbul
Bilgi Al Firmayı İncele ►

Bir Yorum Yazın