Gram Altın

Alış: 2225.2903

Satış: 2225.8003

Çeyrek Altın

Alış: 3605.8903

Satış: 3667.4003

  • Düğün Hizmetleri
  • 27 Mart, 2020

Gelinin En Yakını Nedime Ve Nedime Elbiseleri!

  • 0
  • 2116
  • 0
  • 0

Gelinin En Yakını Nedime Ve Nedime Elbiseleri!

Günümüzde düğün artık sadece nikah olarak görülmüyor nedime kıyafetleri, süslemeler derken düğünler tam bir festivallere dönüşüyor. Günümüzde düğün denilince düğün sahiplerinin karşısına bir çok konsept çıkıyor. Bu konseptler düğün sahiplerinin maddi durumuna ve isteklerine göre seçilebiliyor. Bu konseptler arasında nedimeler de var. Nedime gelinin yakın arkadaşlarının oluşturduğu arkadaş grubudur. Düğün boyunca gelinin hep yanında bulunurlar. Nedimeler gelinlerin düğün boyunca yanında oldukları kadar gelinin istediği renkte ya da gelinin istediği tarzda kıyafetler giymektedir. Gelinler nedime kıyafetleri için bazen kumaş seçerler ve bu kumaşı nedimelerine verirler. Bu aynı renk ve aynı türdeki kumaşlardan nedimeler isterlerse kendi zevklerine göre kıyafet dikimi yaptırabilirler. Bir diğer seçenek ise kaç nedime var ise o kadar aynı kıyafetten alınır. Bütün nedimeler aynı tarzda giyinir.

Nedime

Konsept Nedime Kıyafetleri

Bu elbise modellerini gelinler düğünlerinde seçtikleri konseptlere göre seçerler. Eğer gelin düğününü kır konsepti seçti ise nedimelerinin kıyafetleri de kır düğününe uygun seçecektir. Genellikle kıyafetler düz kesim seçilir. Gelinler kendilerini ön plana çıkarmak için nedimelerin kıyafetlerini prenses model seçmezler. Bu yüzden nedimelerin elbiselerinin etek kısmı her zaman düz kesimdir. Üst bölgesini nedimeler kendi isteklerine göre yaptırabilirler. İsterler ise v yaka isterler ise straptez isterler ise sıfır yaka modellerini dikimi yaptırabilirler. Bu seçenekler arasından seçmek tamamen nedimelerin seçimine kalmıştır. Nedime kıyafetleri sadece elbise ile sınırlı değildir. Gelinler isterler ise sadece aksesuarlar ile geçiştirebilir. Kollara istenilen renklerde bileklik takılarak da uygulanabilir. Bu takılan çiçekler gelinin çiçeği ile uyumlu yaptırabilirler. Bu uygulamayı erkekler kendi arkadaşları içinde uygulayabilir. Kendi arkadaşlarının ceketlerinin cebine çiçek iliştirerek damat nedimelerini ayırabilir. Her gelin nedime elbisesi konseptini diktirmek istemeyebilir. Böyle durumlarda nedimeler aynı renk ve aynı tarzda hazır satılan kıyafetleri giyinirler.

Nedime

Organizasyon

Gelinler bu seçimleri isterlerse organizasyon şirketine bırakabilirler. Nedimeler ile organizasyon danışmanları ile elbise modellerini seçebilirler. Organizasyon şirketinin birlikte çalıştığı modacısı var ise nedime elbiselerini modacı ile seçip dikim yaptırabilir. Organizasyon şirketleri nedime kıyafetleri organizasyon düzenlemesini de yapmaktadırlar.

nedime3

Kına Nedimeleri

Kına nedimeleri düğünde olduğu gibi düğün boyunca aynı elbiseyi giyinmezler. Genellikle kınada nedimeler geline kına yakılırken aynı tarzda ve aynı renkte kaftanları giyinir. Nedime kıyafetleri kaftan içine nedimeler istediklerini giyinebilirler. Nedimeler bu kaftanları sadece kına süresince giyinirler. Geline kına yakımı bittikten sonra nedimeler isterlerse çıkarabilirler. Kına organizasyon nedime kıyafetleri seçilebilir. Bu kaftanlar organizasyon şirketlerinden kiralanabilir. Satın almak istemeyenler için bu durum çok avantajlıdır. Genellikle gelinler kendi kaftanlarını bile kiralamaktadır. Bu kiralama sırasında nedime kaftanları da verilmektedir. Bu seçim tamamen geline kalmıştır. Gelin nedimelerinin kaftan giymesini istemez ise saç aksesuarı ile nedimelerini diğer misafirlerden ayırabilir. Bu saç aksesuarları genellikle çiçeklerden yapılmıştır. Bu çiçekli taçları gelinler kına malzemeleri satan her yerde bulabilirler. Ama gelin o çiçekleri istemezse özel tasarım taçlar yapan yerler vardır. Bu yerlerden istedikleri saç aksesuarlarını yaptırabilirler.

nedime4

Fiyatlar

Nedime kıyafetlerin seçimlerine göre fiyatlarda değişim olmaktadır. Bu değişimlerin nedenlerinden bazıları hazır giyim ya da dikim olmasıdır. Dikim içerisinde fiyat farklılıkları yine olmaktadır. Eğer nedime kıyafetleri seçiminde taşlı ya da dantel seçimi var ise fiyatta ona göre değişim göstermektedir. Böyle durumlar için uygun bir terzi ile anlaşılıp bütçeye göre istenilen kıyafetler diktirilebilir. Bazı gelinler bütün nedime kıyafetlerinin ücretlerini ödeseler de bazı gelinler bu ücret ödemesini nedimelerin kendilerine bırakmaktadır. Bu durum nedimeler ve gelin arasında konuşularak karar verilebilir. Bütün nedimeler aynı terzi içerisinde diktirmek zorunda değildir. Nedimeler gelinin aldığı kumaşı alıp kendi istedikleri terzide diktirebilir. Bunun ücretini gelin terziye de verebilir nedimesine de verebilir. Ücret ödeme tamamen tarafların kararına aittir. Hazır giyim kullanılacaksa bir çok sitede ve mağazada nedime kıyafetleri adı altında aynı tarzda olan ve aynı renkte olan nedime kıyafetleri satılmaktadır. Gelinlerin ya da nedimelerin kendi bütçelerine göre alabilecek mağazalar mevcuttur. Fakat hazır giyimde bütçenin önceden belirlenmesi şarttır. Çünkü dikimde ki gibi fiyat belirleme hazır giyim kadar kolay değildir. Çünkü hazır giyimde hemen hemen fiyatlar belirlidir ve fiyatların hepsi birbirine yakındır. Gelinler elbiseyi birden çok alacağı için mağazalar fiyatlarda ona göre artış yapacaktır. Bazı mağazalar birden çok alınma durumunda indirim yapabilmektedir. Toplu alımda gelinin bütçesi aşılabilir. Ama her nedime kendi elbisesinin ücretini öderse bu masraf inebilir. Yukarıda belirttiğim gibi bu tamamen tarafların kararına bağlıdır. Bazı organizasyon şirketleri gece elbiseleri de kiralamaktadır. Bu gece elbiseleri arasından nedime sayısı kadar elbise seçilip kiralanabilir. Nedime kıyafetleri kiralama fiyatları satın almadan daha ucuzdur. Bir çok gelin için kiralama satına almaktan daha iyidir. Bir gece giyim için, bütçelerini çok fazla aşmak istemezler. Organizasyonlar gece kıyafetlerini kiraladıkları gibi kaftanlarını da kiralamaktadır. Bu kaftanlar organizasyon şirketlerinde ya da kına malzemeleri satan mağazalarda hem satılık hem kiralıktır. Kiralama satın almanın yarı fiyatı kadar düşüktür. Gelinler bu durumda kendi kaftanları ve nedimelerinin kıyafetlerini genellikle kiralarlar. Gelinin seçtiği kına nedime kıyafetleri fiyatları seçilen tarza göre değişmektedir.

Kına Nedime Kıyafetleri

Bazı kına organizasyon şirketleri gelinin kaftanı yanında nedime kıyafetleri kaftan vermektedir. Bu durumda fiyatlar daha uygun hale gelmektedir. Ama genellikle bu kaftanlar çok fazla gösterişli olmaz. Genellikle bu kaftanların hepsi bordo ya da kırmızıdır. Kaftanların üstlerinde sarı işlemeler vardır. Kaftanların ön kısımlarında düğme yoktur. Ön kısımları açıktır. Bu kaftanların içine istenilen elbise giyilebilir. Bu kaftanlardan ayrı bir aksesuar yoktur. Gelin nedimelerinin kaftanlarının yanına kaftan başlığı isterse aldığı mağazaya ekstra bir ücret ödemesi gerekmektedir. Genellikle organizasyon şirketleri verdikleri kaftanların yanına nedimeler için kına eldivenleri vermektedir. Bu eldivenler nedimelerin avuçlarının içine takılacak mumlardır. Bazı organizasyon şirketleri bu mumları ücretsiz vermektedir. Gelin nedimelerinin kaftanlarının da gösterişli olmasını ister ise fiyatlar artar. Çünkü kaftanların işlemelerinin yoğunluğuna göre fiyatlar artmaktadır. Kına kaftanlarında konseptleri vardır. Bu konseptler arasında roman konsepti, Hint konsepti ve Osmanlı konsepti vardır. Gelin, roman konseptini seçer ise geline roman kıyafetleri giydirilmektedir. Nedimeler de gelinin giydiği elbiseye benzer ya da gelinin giydiği elbiseye uyumlu elbiseler giymektedir. Bu elbiseler ile nedimeler, gelin ister ise kına boyunca durabilirler. Genellikle bu konseptte bir dans gösterisi yapılır. Bu dans gösterisi sırasında nedimeler bu kıyafetleri giyer ve misafirlere bir gösteri düzenlerler. Dans gösterisi sonrasında gelin isterse nedimeler bu kıyafetleri çıkarır ve kendi seçtikleri elbiseleri giyerler. Hint konsepti içerisinde gelin tamamen Hint kıyafeti giyer. Gelinin aksesuarları ve makyajı bu konsepte göre ayarlanır. Nedimelerini de bu konsept kıyafetine göre giydirir. Gelin misafirlerine, nedimeleri ile giydiği Hint elbiseleri ve makyajları ile güzel bir görsel şölen yaşatır. Genellikle nedimeler gösteriden sonra kıyafetlerini çıkarır ve kendi seçtikleri kıyafetleri giyerler. Gelin, kınasında iki konseptide kullanabilir. Nedimelerini de iki konsepte uydurabilir. Mesela roman konsepti ile osmanlı konseptini bir arada kullanabilirler. Bu tamamen gelinin isteğine bağlıdır.

nedime5

Bir Yorum Yazın